וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

70% מעובדי הבניין מעידים: אנחנו לא שומרים על כללי הבטיחות

עודכן לאחרונה: 2.3.2023 / 18:23

מחקר חדש של המוסד לבטיחות ולגיהות חושף: עבודה בגובה היא הסיבה העיקרית לתאונות עבודה הגורמות למוות, כששכיחותה עולה על 40%. האם האשמה נמצאת אצל מנהלי העבודה?

פועל באתר בנייה. ShutterStock
כ-70% מהעובדים עובדים מודים שהם עובדים בצורה לא בטיחותית בגובה/ShutterStock

בשנים האחרונות כ-60% מכלל ההרוגים בתאונות העבודה מקורם בענף הבנייה. אחת הסיבות המרכזיות לתאונות עבודה קטלניות בכלל ובענף הבנייה בפרט היא נפילה מגובה, לצד קריסת תשתיות או פיגומים.

על פי הדוח של מינהל הבטיחות לסיכום שנת 2022, נפילה מגובה היא עדיין הסיבה המרכזית לתאונות הקטלניות בשנת 2022 (20 תאונות מנפילה מגובה). שכיחותה מכלל תאונות העבודה הקטלניות היא 41% בדומה לשכיחותה בשנת 2021.

מחקר חדש של המוסד לבטיחות ולגיהות מינואר 2023, מציג תמונה בעייתית לגבי אופן יישום הנחיות הבטיחות באתרי הבנייה על ידי המנהלים והעובדים.

כך, כ-70% מהעובדים עובדים מודים שהם עובדים בצורה לא בטיחותית בגובה, כ-40% מהעובדים שנשאלו דיווחו שלא סופק להם ציוד מתאים לעבודה בגובה, 33% לא יודעים להתאים את ציוד הבטיחות הנכון למשימה באתר העבודה, וכ-12% מהעובדים בגובה עובדים ללא אישור בתוקף.

ממצאי סקר בטיחות בעבודה בגובה. המוסד לבטיחות ולגיהות,
ממצאי סקר בטיחות בעבודה בגובה/המוסד לבטיחות ולגיהות

נקודה מרכזית אשר עלתה במחקר היא לגבי הפער בין מה שהעובדים מגדירים כשמירה על הנחיות הבטיחות לבין הנעשה בפועל.

יותר משלושה רבעים מהעובדים מעידים על עצמם שהם מקפידים על הכללים בעבודה, אך בפועל מחציתם עובדים שלא לפי הכללים, כפי שעלה מתשובותיהם כשנשאלו על פעולות לא בטיחותיות שהם עושים.

בנוסף, רק 40% חושבים שעמיתיהם לעבודה מקפידים על עבודה בטוחה. כמעט כל העובדים מעידים שחשוב להם לשמור על עצמם, יחד עם זאת כמחציתם אינם מסכימים עם כללי הבטיחות באופן מלא ולכן גם לא פועלים לפיהם.

sheen-shitof

פתרון עוצמתי לכאב

טכנולוגיה מהפכנית לטיפול בכאבים אושרה ע"י ה-FDA לשימוש ביתי

בשיתוף Solio

מי אחראי על הבטיחות באתרי הבנייה?

מרבית העובדים (60%) חושבים כי מנהליהם מקפידים על הבטיחות ושיעירו להם אם לא יקפידו על כללי הבטיחות, המשמעות היא כי 40% מעידים שהמנהלים לא מראים שהבטיחות עומדת בראש סדר העדיפויות שלהם.

כאשר למנהלים אכפת מהבטיחות העובדים מקפידים יותר על הנחיות הבטיחות והוראות העבודה. בבחינת הגורמים הקשורים להתנהגות בטיחותית, נמצא כי הדרכה ואספקת ציוד מיגון אישי קשורים להקפדה רבה יותר על עבודה בטיחותית מצד העובדים.

ממצאי סקר בטיחות בעבודה בגובה. המוסד לבטיחות ולגיהות,
ממצאי סקר בטיחות בעבודה בגובה/המוסד לבטיחות ולגיהות

במקומות בהם בוצעה הדרכה לפני ביצוע מטלה של עבודה בגובה נמצא ש-46% לא הפרו כלל את הנחיות הבטיחות במהלך החודש, 33.3% הפרו מעט ו-20.6% הפרו כללי בטיחות בכל יום. זאת, לעומת עובדים שלא קיבלו הדרכות בטיחות, שם התמונה היתה הפוכה: 43.8% הפרו בכל יום את הנחיות הבטיחות, 31.3% הפרו מעט ורק 25% לא הפרו כלל במהלך החודש.

כאשר המעסיק סיפק את כל ציוד המיגון הנדרש כ-43.2% לא הפרו את ההנחיות ורק 24.3 הפרו מעט את הנחיות הבטיחות. לעומת זאת כאשר לא סופק ציוד מיגון תקין כ-49% הפרו בכל יום את הנחיות הבטיחות ו-26.7% הפרו בכל שבוע את הנחיות הבטיחות.

מנכ"ל המוסד לבטיחות ולגיהות, ד"ר מיקי וינקלר: "ממצאי המחקר מדאיגים ומצביעים על בעיה בקרב המנהלים באתרי הבנייה. אנו רואים כי קיים פער בין מה שהמנהלים והעובדים תופסים כבטיחות בזמן עבודה בגובה, לבין מה שצריך להיעשות בפועל".

"עובדים בגובה זקוקים להדרכה שוטפת וקבועה, המלצתנו לבצע אותה לפני כל מטלה כדי לעשות פסק זמן, לרענן ולוודא את הבנת הסיכון בעבודה בגובה, והדרכים למזעור הסיכון כדי למנוע את התאונה, לספק לעובדים את כל ציוד המיגון הנדרש להם למשימה ולוודא שימוש נכון בציוד".

לסיכום, אומר וינקלר, כי "חוסר ההקפדה ועצימת העיניים של המנהלים באתרי עבודה היא פצצה מתקתקת שעולה לנו בחיי אדם".

  • עוד באותו נושא:
  • נדל"ן

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully