וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

נקבע: לא ישולם היטל השבחה טרם נקבעו זכויות בניה מפורטות

עודכן לאחרונה: 1.3.2023 / 15:54

ועדת הערר מחוז מרכז ביטלה היטלי השבחה בגובה מיליוני שקלים שהוציאה עיריית פתח תקוה לבעלי קרקעות באזור התעשיה קרית אריה - וקבעה כי תוכנית מתאר כללית עדיין לא מייצרת חבות בהיטל השבחה

ועדת הערר מחוז מרכז דחתה את טענת הוועדה המקומית - וקבעה כי תוכנית המתאר לאזור התעשייה קריית אריה בפ"ת, שמשתרעת על פני 2,236 דונם, עדיין לא מחייבת הוצאת היטלי השבחה.

הוועדה ביטלה היטלי השבחה במיליוני שקלים, שהוציאה עיריית פ"ת לבעלי קרקעות באזור התעשייה קרית אריה. בין בעלי הזכויות נמצאת גם חברות "אמות השקעות", שרק לה בלבד הוצא היטל השבחה בסכום של כ-20 מיליון שקל.

מה הסיפור? כל הפרטים

בשנת 2020 אושרה לאזור התעשייה קריית אריה שבפתח תקווה תוכנית מתאר חדשה, שקבעה את עקרונות התכנון הראשיים לתוכניות שהעירייה תוכל לאשר באזור, כשהיא כוללת זכויות בניה למגרים בשיטת "כל הקודם זוכה".

בנוסף, כללה התוכנית הוראות ביחס לרשימת השימושים המותרים, הגובה המקסימלי והוראות בניה אחרות שניתן יהיה לקבל רק אם העירייה תחליט לאשר למגרש מסוים תוכנית מפורטת.

בעקבות עסקאות שבוצעו לאחר אישור תוכנית המתאר, הוציאה העירייה דרישות תשלום להיטל השבחה על "הפוטנציאל" שיצרה התוכנית. בעלי הזכויות, אשר יוצגו בחלקם על ידי עורכי הדין אלי וילצ'יק ואריאל פל ממשרד כהן, וילצ'יק ושות', פנו לוועדת הערר בדרישה לבטל את החיובים בטענה שההשבחה תתגבש רק במועד שבו יאושרו תוכניות מפורטות במגרשים מכוח תוכנית המתאר.

שרטוט אדריכלי - אילוסטרציה. ShutterStock
טרם נקבעו זכויות בניה מפורטות: לא ישולם היטל השבחה/ShutterStock

מנגד טענה הוועדה המקומית, כי התוכנית, כבר בעת אישורה, העלתה את שווי הקרקע במתחם ואין צורך להמתין לתוכניות המפורטות לגבי כל מגרש כדי לדעת ששווי השוק של הקרקע כבר עלה, ולכן קמה השבחה. לדברי הוועדה המקומית, שמאים מכריעים סבורים כי התוכנית היא משביחה וכי עלה שווים של המגרשים שבתחומה, למרות אי הוודאות שבה.

ועדת הערר קיבלה טענת בעלי הזכויות וביטלה את החיובים בהיטל השבחה שהוציאה העירייה. הוועדה קבעה, שבשלב זה עדיין אין זכויות בניה ודאיות לבעלי הקרקעות ולכן, לא יכולה להיות השבחה. לדברי הוועדה, ניתן יהיה לגבות היטלי השבחה רק במועד שבו תאושר תוכנית מפורטת, שתקבע את הזכויות לגבי כל מגרש ומגרש.

לדברי עורכי הדין וילצ'יק ופל, "ההחלטה תיקנה את העמדה האבסורדית של העירייה, אשר דרשה מכל בעלי הזכויות בקריית אריה לשלם היטל השבחה על תוכנית מתאר, למרות שברור לה שרוב המגרשים ובעלי הזכויות בתוכנית לא יוכלו ליהנות ממנה. החלטת וועדת הערר עושה צדק, משום שהיא מובילה לתוצאה נכונה, לפיה רק מי שתאושר לו תוכנית מפורטת משביחה, ישלם היטל השבחה".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully