וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ברמת הבניין הבודד: מהפכה בתחום ההתחדשות העירונית?

עודכן לאחרונה: 28.2.2023 / 16:05

לראשונה: אושרה להפקדה תכנית מחליפת תמ"א 38 בעיר רמלה, המאפשרת התחדשות בניין יחיד בדומה לתמ"א 38 - ללא צורך במעבר במוסדות התכנון, עם הוצאת היתר בנייה בלבד

התכנית העירונית הראשונה של הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, המחליפה את תמ"א 38 הארצית, אושרה היום (ג') להפקדה בוועדה המחוזית מרכז.

התכנית החדשה מאפשרת התחדשות עירונית של בניין יחיד, בדומה לתמ"א 38, ללא צורך במעבר במוסדות התכנון, עם הוצאת היתר בנייה בלבד. התכנון העירוני מדויק יותר לצרכי העיר ומותאם לתשתית העירונית שלה, ומאפשר התחדשות של כ-200 בניינים שלא ניתן לחדש כחלק ממתחם פינוי בינוי.

הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית מקדמת את התכניות העירוניות במטרה לאפשר את המשך ההתחדשות העירונית ברמת הבניין הבודד (להבדיל ממתחמים גדולים של פינוי בינוי) גם לאחר תום תוקפה של תמ"א 38. יובהר כי בכל עיר בה יש תכנית מסוג זה, ניתן להאריך את תוקפה של תמ"א 38 עד למועד אישור סופי של התכנית העירונית, המחליפה.

שכונת רמות באר שבע. ראובן קסטרו
התכנית כוללת הצעה לבנייה של כ-3,000 יחידות דיור בעיר רמלה/ראובן קסטרו

שטח התכנית שאושרה בעיר רמלה, משתרע על כל פני העיר וכולל הצעה לבנייה של כ-3,000 יחידות דיור, כאשר התכנית קובעת את סוג ההתחדשות ואופייה, בין אם בחיזוק ועיבוי או בהריסה ובנייה מחדש, לעיתים תוך איחוד חלקות לתוספת שטחי מסחר ושטחי ציבור בקומת הקרקע תוך עירוב שימושים.

התכנית קודמה על ידי צוות מתכננים מטעם הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית ובמימונה, בשיתוף עם עיריית רמלה והמינהלת העירונית.

תכנית זו היא הראשונה שמאושרת להפקדה בסמכות מחוזית, מתוך 17 תכניות התחדשות בניינית עירוניות, שמקדמת הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית בערים נהריה, פתח תקווה, אשדוד, כפר סבא, ראשון לציון, קריית ביאליק, חיפה, רעננה, לוד, בת ים, אשקלון, באר שבע, רמת גן, בית שמש ובני ברק.

בנוסף, בעיר יבנה אושרה להפקדה תכנית עירונית בסמכות הוועדה המקומית וזו עומדת בפני פרסום ההפקדה בפועל.

מנכ"ל הרשות הממשלתית, אלעזר במברגר. רז רוגובסקי,
מנכ"ל הרשות הממשלתית, אלעזר במברגר/רז רוגובסקי

אלעזר במברגר, מנכ"ל הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית: "תכנית ההתחדשות הבניינית בעיר רמלה תביא להגדלת היצע הדיור בעיר, תשפר את איכות החיים של התושבים ותאפשר את צמיחתה והתפתחותה של העיר בת מאות השנים, תוך שימור אופייה. הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית מקדמת כיום בהליך מהיר תכניות מחליפות תמ"א 38 בכל הערים בהן הוקמו פרויקטים מסוג זה, כך שפעילות זו תוכל להימשך מכוח תכניות אלה, גם לאחר אוקטובר 2023".

מיכאל וידל, ראש העיר רמלה: "עיריית רמלה ממשיכה להוביל בהתחדשות העירונית. התכנית תאפשר לתושבי העיר לקדם התחדשות של בניינים גם לאחר שתוקפה של תמ"א 38 יפוג. אנחנו רואים חשיבות רבה בתכנית המאפשרת התחדשות התואמת למאפיינים של העיר ואזוריה השונים. במסגרת התכנון וידאנו שההתחדשות תספק גם את התשתיות הנדרשות, ובכלל זה מבני ציבור הנדרשים לתושבים הקיימים והחדשים".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully