וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מחר: האם הממשלה תבטל את חוק הדיור הציבורי?

עודכן לאחרונה: 14.2.2023 / 11:38

כרגע הממשלה לא מתכוונת להאריכו: החוק שמאפשר לדיירי הדיור הציבורי לרכוש את ביתם במחיר מסובסד פוקע מחר; מכתב שנשלח לכנסת מכריז כי "ביטול החוק קובע את גורלם של ילדים החיים בעוני"

מחר (14.2) פוקע החוק שמאפשר לדיירי הדיור הציבורי לרכוש את הדירה בה הם חיים במחיר מסובסד - אשר נועד לאפשר שינוי שורשי במצב הכלכלי של משפחות הדיור הציבורי, עצם זו שיהיה להורים נכס להוריש לילדיהם, ובכך להביא לשיפור המעמד העתידי שלהם ושל והדורות העתידיים.

חוק הדיור הציבורי נחקק בשנות ה-90, אבל נדחה שוב ושוב בחוקי הסדרים של האוצר. ביום הראשון של שנת 2013 נכנס החוק לתוקף, אך בפועל לא יושם עד שהוגשו עתירות לבג"ץ. כיום, הממשלה הנוכחית חוזרת אחורה ומתכוונת לבטל אותו.

במכתב שנשלח לחברת הכנסת נעמה לזימי, העומדת בראש הוועדה המיוחדת לענייני צעירים אשר תקיים מחר דיון בנושא - מצורף נייר עמדה של איגוד העובדות והעובדים הסוציאליים עם הכותרת: "ביטול חוק הדיור הציבורי פוגע בעתידם של ילדים החיים בעוני".

נייר עמדה של איגוד העובדות והעובדים הסוציאליים קורא לכנסת להאריך את חוק הדיור הציבורי. איגוד העובדות והעובדים הסוציאליים, צילום מסך
נייר עמדה של איגוד העובדות והעובדים הסוציאליים קורא לכנסת להאריך את חוק הדיור הציבורי/צילום מסך, איגוד העובדות והעובדים הסוציאליים

במכתב, קורא האיגוד לכנסת להאריך את חוק הדיור הציבורי (זכויות רכישה), ולהמשיך לאפשר למשפחות נזקקות לשנות את גורל ילדיהן ולרכוש בהנחה את דירות המגורים שלהן. כמו כן, האיגוד טוען כי ביטול החוק הוא חלק מהמגמה של השמדת הדיור הציבורי בישראל, המשתלבת באופן מדויק בתכנית לצמצום השירותים הציבוריים בישראל.

עוד, האיגוד מצהיר כי הדאגה המרכזית של כותבי המכתב היא לעשרות אלפי דיירי הדיור הציבורי, הנפגעים מחוסר השוויון הכלכלי-חברתי, שמקבע את ילדיהם במעגל של עוני, "שוויון אמיתי משמעו הבטחת הזדמנות למי שנולד למשפחה ללא אמצעים להתקדם ולשפר את מצבו".

עוד, נכתב בהמשך, כי "לילדים החיים בעוני יש זכות שיפתחו בפניהם הזדמנויות אמיתיות לשיפור מצבם הכלכלי, באמצעות שינוי שורשי של נקודות הפתיחה החברתיות. בעלות על נכס והורשתו הם גורם משמעותי לשינוי נקודת פתיחה זו".

בסיכום המכתב, מציע האיגוד פתרון "לבעיה אקוטית של מחסור בדירות ציבוריות ורשימת המתנה עצומה של זכאים לדיור", תוך שהוא טוען כי הסיבה למחסור הדירות היא החלטה מכוונת של ממשלות ישראל השונות להשמיד את הדיור הציבורי בישראל, וכי הפתרון נמצא אצל המדינה, שצריכה לנצל את הכספים אשר התקבלו מהמכירה ולהוסיף עליהם לצורך הגדלת המלאי.

נייר העמדה המלא של האיגוד, כפי שנשלח במכתב, לפניכם:

  • הנדון: ביטול חוק הדיור הציבורי פוגע בעתידם של ילדים החיים בעוני
  • איגוד העובדות והעובדים הסוציאליים קורא לכנסת להאריך את חוק הדיור הציבורי (זכויות רכישה), ולהמשיך לאפשר למשפחות נזקקות לשנות את גורל ילדיהן ולרכוש בהנחה את דירות המגורים שלהן.
  • ביטול החוק הוא חלק מהמגמה של השמדת הדיור הציבורי בישראל. מגמה זו משתלבת באופן מדויק בתכנית לצמצום השירותים הציבוריים בישראל, אשר אחד המייצגים והמובילים שלה הוא פורום קהלת. תפיסת עולמו של פורום זה עוברת דרך פגיעה במדינת הרווחה להרס הדיור הציבורי בישראל. לא במקרה פרסם הפורום כבר לפני 3 שנים נייר ובו קרא, בין היתר, לבטל את זכותם של דיירים בדיור הציבורי לרכוש את הדירות.1 במסמך מביע הפורום דאגה מכך שמדובר בהליך "לא שוויוני ולא שקוף". בניגוד לפורום קהלת, הדאגה המרכזית שלנו היא דווקא מכך שעשרות אלפי דיירי הדיור הציבורי נפגעים מחוסר השוויון הכלכלי-חברתי, שמקבע את ילדיהם במעגל של עוני ולא מאפשר מוביליות חברתית. שיוויון אמיתי משמעו הבטחת הזדמנות למי שנולד למשפחה ללא אמצעים להתקדם ולשפר את מצבו, גם באמצעות הון.
  • עוני רב-דורי הוא בעיה חברתית עמוקה, אשר רבות מהמערכות הסוציאליות בישראל אינן מצליחות התמודד עימה. לא פעם עובדות ועובדים סוציאליים פוגשים בילדים הנזקקים לסיוע סוציאלי, ושהם דור שלישי או רביעי למצוקה כלכלית- חברתית. לילדים החיים בעוני יש זכות שיפתחו בפניהם הזדמנויות אמיתיות לשיפור מצבם הכלכלי, באמצעות שינוי שורשי של נקודות הפתיחה החברתיות. בעלות על נכס והורשתו הם גורם משמעותי לשינוי נקודת פתיחה זו. כאשר
  • להורים בעלות על דירה, גדלים סיכויי ילדיהם להיות בעלי דירה.2 4. חלק מהמתנגדים להארכת החוק יטענו שלא ניתן לאפשר צמצום נוסף של מספר הדיור הציבורי הקיים. הטענה לפיה
  • מלאי הדיור הציבורי התדלדל בשל מכירת הדירות היא חלקית, בלשון המעטה. המחסור בדירות החל עוד לפני שהחוק נכנס לתוקף ולאורך כל שנות ה-2000. בהקשר זה נזכיר שהחוק שנחקק בשנת 1998 לא נכנס לתוקף עד שנת 2013, ולאחר מכן כלל לא יושם עד להגשת עתירות לבג"ץ בעניין.3
  • אמנם בין 2010-2021 התדלדל מלאי הדירות ב-19% בעיקר בשל מכירת הדירות. ואולם, לאורך מחצית התקופה, בין 2016-2021, הוכפל מספר הממתינים לקבלת דירה,4 והכספים ממכירת הדירות לא לדירות ציבוריות חלופיות.
  • כלומר, הסיבה למחסור הדירות הוא החלטה מכוונת של ממשלות ישראל השונות להשמיד את הדיור הציבורי בישראל. החלטה זו הביאה לבעיה אקוטית של מחסור בדירות ציבוריות ורשימת המתנה עצומה של זכאים לדיור. אולם, הפתרון אינו באמצעות הצבת דיירים מול ממתינים משני צידי המתרס, כפי שמנסים לעשות מי שטוענים שמכירת הדירות היא הגורם למחסור בדירות ציבוריות. במקום זאת, על המדינה לנצל את הכספים שהתקבלו מהמכירה ולהוסיף עליהם לצורך הגדלת המלאי.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully