וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

היועמ"ש: פרויקט מחיר למשתכן לא נחשב כבניה לזוגות צעירים

עודכן לאחרונה: 7.2.2023 / 10:45

מינהל התכנון, באמצעות היועמ"ש, תומך בעמדת ועדה מקומית כי בניית פרויקט מחיר למשתכן לא מזכה את החברה בפטור מאגרת בניה - בניגוד לבניית פרויקטים המיועדים לשיכון זוגות צעירים

בנייה בעיר באר שבע. ShutterStock
כאשר מדובר במחיר למשתכן, הדבר שונה ממכירה לזוגות צעירים, שם ניתן הפטור/ShutterStock

היועץ המשפטי לממשלה, באמצעות מינהל התכנון, הגיש את עמדתו לבית משפט השלום בירושלים, בה הוא תומך בעמדת הוועדה המקומית בית שמש וקובע כי חברה שזוכה במכרז להקמת דירות במחיר למשתכן, לא זכאית לפטור של 50% בתשלום אגרת הבניה.

לדברי היועמ"ש, כאשר מדובר במחיר למשתכן, הדבר שונה ממכירה לזוגות צעירים, שם ניתן הפטור. כמו כן, עוה"ד אמיר בירנבוים, שייצג את הועדה המקומית בתביעה, צופה כי "עמדה עקרונית זו תסייע לכל אותן רשויות המתמודדות עם דרישות דומות".

לפי איזה סעיף טענה החברה שמגיע לה הפטור מאגרת בניה?

מדובר בחברת בנייה שזכתה במכרז של מסלול מחיר למשתכן שפורסם ע"י משרד הבינוי והשיכון ורמ"י לבניית 36 דירות שיימכרו בהגרלה של מחיר למשתכן.

החברה שילמה את האגרה, אולם החליטה להגיש תביעה נגד הוועדה המקומית בית שמש בטענה כי היא זכאית לפטור של 50% מהאגרה, כפי שקבוע בתוספת השלישית לתקנות התכנון והבניה, לפיה "המדינה פטורה מתשלום מחצית האגרה לגבי בניה המבוצעת על ידה, מטעמה או ביזמתה למטרות אלה: ... שיכוני זוגות צעירים".

החברה גם הפנתה לפס"ד שניתן בעבר נגד עיריית אשקלון, שם הוכרה הזכאות לפטור בבניה שבוצעה על ידי חברה קבלנית במסגרת העלייה הגדולה של העולים מחבר העמים בשנות ה-90 של המאה הקודמת. החברה טענה בתביעה כי גם היא זכאית לפטור הזה, כיוון שהיא זרוע המבצעת את הבניה מטעם המדינה.

עורך דין. ShutterStock
"אני צופה כי עמדה עקרונית זו תסייע לכל אותן רשויות המתמודדות עם דרישות דומות"/ShutterStock

הוועדה המקומית, באמצעות עוה"ד אמיר בירנבוים ויונתן מוטעי ממשרד עפר שפיר ושות', דחתה את פרשנות התובעת וטענה כי החברה אינה פועלת כלל מטעם המדינה, וכל פעולת המדינה מסתכמת בכך שהיא מקצה קרקע במחיר מופחת, ומעבר לכך טענה, כי תנאי לפטור הצגת אישור משרד השיכון אשר לא הומצא.

בית המשפט ביקש את עמדתו של היועץ המשפטי לממשלה, שכאמור תמך בעמדת הוועדה המקומית וקבע כי מחיר למשתכן לא נחשב כבניה מטעם המדינה, כיוון שאין מעורבות של המדינה וכי כאן מדובר על מכירת דירות למחוסרי דיור ולא לזוגות צעירים או לעולים חדשים, ולכן לא מגיע הפטור מאגרה.

לדברי עו"ד אמיר בירנבוים, "מדובר בסעיף פטור שנקבע בעבר ביחס לבינוי ממשלתי לשיכוני זוגות צעירים, ואינו קיים כיום במתכונת זו. בעניין אשקלון, אכן הייתה הרחבה של הוראת הפטור, כך שהוכרה האפשרות להעניקה גם לחברה קבלנית שמבצעת את הבניה כזרועה של המדינה, וכעת התבקשה הרחבה משמעותית נוספת להחלת הפטור גם על פרוייקטים של מחיר למשתכן".

עוד, מסביר בירנבוים, כי "דרישות דומות הוגשו לרשויות נוספות, ובחלק מהמקרים כבר הגיעו להליכים משפטיים. היועמ"ש ומינהל התכנון אימצו את עמדתנו, כי לנוכח השוני המהותי במאפייני תכנית מחיר למשתכן, אין תחולה להוראת פטור זו, ואני צופה כי עמדה עקרונית זו תסייע לכל אותן רשויות המתמודדות עם דרישות דומות".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully