וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

לא שילמו שכירות במשך 30 שנה: מה גובה הפיצויים שנקבעו?

עודכן לאחרונה: 1.2.2023 / 15:48

בית המשפט המחוזי בחיפה פסק כי החברה שהפעילה גן אירועים בזיכרון יעקב תפצה את המועצה המקומית במיליוני שקלים עבור דמי שכירות שלא שולמו 30 שנה, וחובות ארנונה שלא שולמו ב-7 שנים האחרונות

אולם אירועים. ShutterStock
אילוסטרציה: אולם אירועים/ShutterStock

בית המשפט המחוזי בחיפה חייב את החברה שהפעילה את גן האירועים בזיכרון יעקב, לשלם למועצה המקומית סך של כ-2.6 מיליון שקל, עבור דמי שכירות שלא שולמו מאז שנת 1992. בנוסף חויבה החברה, וכן בעליה באופן אישי, בתשלום עבור חובות ארנונה שלא שולמו ב-7 שנים האחרונות. טענות ההתיישנות של החברה לעניין זה, נדחו כולן.

עבור חובות השכירות חויבה החברה לשלם כ-1.6 מיליון שקל, ועבור חובות הארנונה משנת 2014 עוד כ-640 אלף שקל. השופט, ד"ר מנחם רניאל, אף הורה לנתבעים לשלם למועצה כ-250 אלף שקל עבור הוצאות משפט, החזר אגרה ושכר טרחת עורכי דין.

מה קרה שם?

בשנת 1986 נחתם הסכם שכירות מוגנת בין המועצה לבין שוכרים קודמים וכשנה לאחר מכן נחתם הסכם שכירות שאינה מוגנת על הקרקע. החברה נכנסה בנעלי השוכרים הקודמים בשנת 1994, והפעילו במקום את גן האירועים המדובר.

במהלך השנים, התעוררה מחלוקת בין הצדדים בכל הקשור לגבול העובר בין שכירות החופשית לשכירות מוגנת, שהתבררה בבית משפט השלום והוכרעה לבסוף בבית משפט המחוזי, שקבע את קו הגבול בין השכירויות.

בעקבות פסק דין זה טען בעלי החברה, כי המועצה חייבת לו כספים רבים, אולם בדיקה של המועצה העלתה כי החברה ובעליה הם אלו שחייבים למועצה כסף, ובעקבות כך הגישה המועצה תביעה נגד החברה ובעליה, באמצעות עורכי הדין חגי אשלגי ואליסף מילר ממשרד כהן וילצ'יק ושות'. המועצה דרשה תשלום של דמי השכירות החל משנת 1992.

החברה ובעליה טענו מנגד, כי הפסיקו את השימוש בקרקע, וכן כי בית המשפט הכריע בעבר לטובת החברה ואף הציגה מסמך גמר חשבון המעיד, לשיטתה, על תשלום כל החובות עד לשנת 1998. בנוסף, הגישה החברה תביעה שכנגד על סך של כ-2.7 מיליון שקל, בה דרשה מהמועצה פיצוי בשל סגירת המתחם, אובדן רווחים ועוד.

איך זה נגמר?

בית המשפט דחה את טענות הנתבעים כי פינו חלק מהמתחם עוד בשנת 2004, קבע כי החברה עדיין החזיקה במקום והצהירה כי לא ויתרה על זכויותיה בנכס, ודחה את הטענות בדבר מסמך גמר החשבון. נקבע כי מתחם גן האירועים פעל ללא רישיון עסק שנים רבות, בשל אי התאמתו לתב"ע הקיימת, וסגירתו אינה קשורה כלל וכלל למועצה.

בית המשפט גם קיבל את חוות הדעת של המומחה מטעם המועצה, רו"ח ניר נחמני, כי קיים חוב עבור דמי השכירות המוגנים החל משנת 1992 בסך של 1.3 מיליון שקל, וכי קיים חוב עבור דמי השכירות החופשיים החל משנת 1997 בסך של 1.7 מיליון שקל.

כיוון שהנתבעים הוכיחו כי במהלך השנים שילמו סך של כ-1.4 מיליון שקל, נותר החוב על סך שך כ-1.6 מיליון שקל, כשבתוספת ריבית והצמדה ערכם היום הוא כ-1.75 מיליון שקל. בנוסף, פסק בית המשפט כי קיים חוב ארנונה בעבור 7 השנים האחרונות בסך של כ-640 אלף שקל, כשבתוספת הצמדה וריבית, הם כיום 690 אלף שקל.

עוד כאמור, חויבו החברה ובעליה לשאת בסכום האגרה, בהוצאותיו של המומחה מטעם המועצה, ובשכר טרחת עורכי הדין, בסך כ-250,000 שקל. יצוין, כי בעת ניהול ההליך בבית משפט המחוזי, ולאור טענותיה של החברה, פתחה המועצה בהליך פינויה של החברה מהמקרקעין המוגנים, בשל נטישתם.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully