וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מנהלי העבודה - זה הזמן להתאגד ולהסדיר את הנושאים שבוערים לכם

בשיתוף הסתדרות עובדי הבניין והתעשיות הנלוות

עודכן לאחרונה: 2.2.2023 / 10:29

יצחק מויאל, יו"ר הסתדרות עובדי הבניין והתעשיות הנלוות ומ"מ נשיא הקרן לעידוד ופיתוח ענף הבניה בישראל, בטור אישי על המצב המסובך של מנהלי העבודה בישראל

מנהל עבודה. ShutterStock
מנהל עבודה/ShutterStock

מנהלי העבודה מחזיקים בתפקיד החשוב והמרכזי בענף הבניין. הכל עובר דרכם והאחריות על כתפיהם גדולה מבכל תפקיד אחר בענף. בשנים האחרונות אנחנו מנהלים מאבק על הגדרה מחדש של תפקיד מנהל העבודה, בעיקר בשל העובדה שהאחריות הפלילית "נופלת" עליהם בכל מקרה של אירוע בטיחותי שלא בהכרח תלוי בהם כי בהגדרה החוקית הם האחראים על הבטיחות באתר הבנייה.

בכל אתר בנייה יש לפחות מנהל עבודה אחד, כשבאתרים גדולים יש לעתים שניים. מנהל העבודה אחראי על כל דבר שקורה באתר הבנייה, גם במקרים בהם אין למנהל העבודה יכולת לפקח על כל הפעולות והתרחשויות וזאת מכיוון שמנהל עבודה אחראי על קליטת ספקים, הדרכת עובדים, ביצוע תוכנית העבודה וכד'.

בישראל יש כיום כ-15 אלף מנהלי עבודה רשומים, אך רק 9-10 אלף מהם פעילים ועובדים. 1,000 מתוכם לקחו את העניינים לידיהם והצטרפו להסתדרות החדשה לאיגוד הבניין שתסייע להם בשינוי הסטטוס וחלוקת אחריות שכרגע אינה צודקת. כדי שהמאבק על מעמדם המקצועי והעלאת רמת הבטיחות בבנייה יצליח, כל מנהלי העבודה חייבים להתאגד. וזאת למה?

כי מאבק על מקצוע כרוך בפעילות פרלמנטרית ומו"מ עם המעסיקים. כל חברות הביניה, משרד העבודה, משרד הכלכלה, הוועדות השונות בכנסת ועוד. כדי לעמוד מול כל הגורמים החשובים האלו, אנחנו צריכים לבוא כקבוצה מאוגדת, עם הנהגה ברורה ודרישות ברות השגה.

כל מה שאנו דורשים הוא הגדרה מחדש של מקצוע מנהל העבודה. חלוקת האחריות באתר הביניה, הסרת האחריות הפלילית ממנהל העבודה במקרים בהם האשם האמיתי נמצא אצל המעסיק, הפסקת העסקה דרך חברות כח אדם ושמירה הדוקה על נהלי הבטיחות: שעות העבודה, אכיפה על תעודות מקצוע אמיתיות ועוד.

יצחק מויאל. CHARISMA PIXEL,
יצחק מויאל/CHARISMA PIXEL

בנוסף, מנהלי העבודה המאוגדים זוכים מאיתנו לייעוץ משפטי חינם במקרה תאונה, וזאת על מנת להימנע מהפללה עצמית ומייצוג הולם מול מערכת המשפט. כמו כן, הם מקבלים ייעוץ חינם בכל הקשור ליחסי עבודה, פנסיה, גמל וקרן השתלמות. כל אלו באים בראש ובראשונה לשפר את הבטיחות בענף הבניין. אנחנו לא מדברים על שכר או תנאים כספיים אחרים. למנהלי העבודה יש תנאים טובים ושכר הולם וזה בהתאם להסכם העבודה הקיבוצי הענפי שמסדיר להם את כל תנאי העובד.

המסלול המקצועי של עובד בניין על מנת להגיע לתפקיד מנהל עבודה כרוך בשנות ניסיון ומבחן הסמכה.

המאבק הוא כל כולו למען הבטיחות ולמען השמירה על חיי אדם. מנהלי עבודה לא יכולים לבדוק כל מסמך, אישור או צורת העסקה של כל עובד באתר הבנייה. מנהל העבודה לא יכול למנוע תאונות עבודה כאשר הוא לבדו אחראי על כל מה שקורה באתר הבנייה.

אתר בנייה. ShutterStock
אתר בנייה/ShutterStock

ובמיוחד על קבלני משנה שמביאים עובדים שלא מועסקים באופן ישיר על ידי מזמין העבודה או קבלן הביצוע. יש מקרים שהעובדים מתחלפים כמעט כל שבוע וכך נוצר מצב שמנהל העבודה בכלל אינו מכיר אותם. באתר בנייה לפעמים מעוסקים עקרות קבלני משנה כגון: קבלני חשמל, טייח, אינסטלציה, מיזוג, עץ, דלתות, מעליות, משאבות בטון ועוד, ולמעשה על כל זה מנהל עבודה אמור להיות אחראי וזה דבר בלתי נתפס ולא הגיוני.

אנחנו פועלים להגעה ליישום ההחלטה והיא כבר בקריאה ראשונה בכנסת ויש בכוונתי להמשיך ולפעול להעביר את החוק הזה בכל אתר בנייה, בנוסף למנהל עבודה ועוזר בטיחות. בנוסף יש בכוונתי להעביר בחקיקה את כל נושא חלוקת האחריות שתתחלק שווה בשווה מהיזם ועד אחרון בעלי התפקידים באתר בנייה, מכיוון שהנושא טרם סודר ועדיין האחריות הפלילית היא של מנהלי העבודה. היא הגורם המשמעותי ביותר שמביא לכך שהרבה אנשים מוותרים על התפקיד.

חשוב להבין, אין אתר בנייה ללא מנהל עבודה. כשאין מנהל עבודה, אתר הבנייה חייב להיסגר, כך שמדובר בתפקיד מרכזי שיש להשקיע הרבה מחשבה בצורה בה אנו מתייחסים אליו.

המאבק על מהות התפקיד בעיצומו. חילופי השלטון התכופים מעכבים את השינויים אך אנו נחושים להמשיך, עד שנצליח.

לצורך הצלחת המאבק, כל מנהלי העבודה חייבים להתאגד. כי אי אפשר לנצח לבד, רק ביחד ננצח.

לצורך כך מתבצעים כנסים, מפגשים, ימי עיון וביקור באתרים. ההסתדרות החדשה לוקחת על עצמה בשנת 2023 להגיע לכל אתר ולכל מנהל עבודה כדי להסביר לו שרק כשאתה מאוגד אתה לא לבד וזה מעבר להטבות של מי שמאוגד זכאי לקבל. ניתן להצטרף להסתדרות החדשה ולאיגוד הבניין דרך אתר האינטרנט של ההסתדרות החדשה או דרך מוקד השרות בטלפון *2383.

הדבר מדאיג ומפחיד אותי זה שיש למעלה מ-3,000 אתרי בנייה שעובדים ללא מנהל עבודה. קשה לחשוב ולדמיין שבמדינה מתוקנת כשלנו דבר כזה מתקיים. אני קורא לממשלה ולשר הכלכלה לפעול במיידי ולהפעיל את כל מחלקות הפיקוח למינהם כדי למגר את התופעה האיומה הזו.

בענף הבניין חסרים למעלה מ-4,000 מנהלי עבודה. עד מתי זה ימשיך למישהו חייב ליפול האסימון.

בשיתוף הסתדרות עובדי הבניין והתעשיות הנלוות
  • עוד באותו נושא:
  • נדל"ן

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully