וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מואשמים בהתחזות: תביעה נגד שמאים ומתווכים שפעלו ללא רישיון

עודכן לאחרונה: 25.1.2023 / 18:55

לשכת שמאי המקרקעין הגישה תביעה נגד 5 שמאים ומתווכים מתחזים שנתנו הערכות שווי של נדל"ן ללא רישיון או הכשרה - "המתחזים פוגעים פגיעה אנושה בציבור - ומטעים אותם בעת שהם עושים את עסקת חייהם"

זוג עם מתווכת נדל"ן. ShutterStock
זוג עם מתווכת נדל"ן/ShutterStock

לשכת שמאי המקרקעין הגישה היום (רביעי, 25.1.2023) לבית המשפט המחוזי בתל אביב תביעה משפטית נגד חמישה "מסיגי גבול המקצוע", אשר עסקו במתן הערכות וחוות דעת על שווי של מקרקעין, ללא רישיון כנדרש בחוק וללא כל הכשרה או הסמכה.

במסגרת התביעה, התבקש בית המשפט לתת סעד הצהרתי וצו מניעה קבוע המורה לנתבעים להימנע מלעסוק בפעולות המיוחדות לשמאי מקרקעין על פי חוק (כגון הערכות שווי מקרקעין), ולהטיל עליהם עיצום כספי בסך 10,000 שקל.

במקביל הוגשה גם בקשה למתן צו מניעה זמני המורה לנתבעים להימנע מעיסוק בפעולות אלה עד לסיום ההליך.

המתחזים מהווים סכנה לציבור הכללי

נסביר, שמאות מקרקעין היא תחום מורכב, המצריך בקיאות והכשרה מתאימה בתחומים תכנוניים, משפטיים ואדריכליים, ולכן חוק שמאי מקרקעין מתיר את העיסוק בהערכת שווי של מקרקעין רק לשמאים מוסמכים עם רישיון מתאים, המחזיקים בתואר אקדמי מוכר, השלמת התמחות ומעבר בהצלחה של בחינות הסמכה.

עוד, קובע החוק כי אדם שלא עמד בתנאי הסף ולא מחזיק ברישיון של שמאי מקרקעין, אינו רשאי לעסוק בשומת מקרקעין בשכר וכן להציג את עצמו ככזה המורשה לעסוק בפעילות זו. על פי סעיף 13 לחוק, התחזות לשמאי מקרקעין הינה גם עבירה שבצידה סנקציה פלילית.

בפועל, כפי שעולה מהתביעה, אנשים רבים העוסקים בתחום הנדל"ן מעניקים לציבור הערכות שווי ללא כל רישיון, בניגוד לחוק. התביעה, שהוגשה באמצעות עורכי הדין אורי כהנא, אורי קידר ועופר שכטר משרד עורכי הדין נבו-קידר-בלום, כללה חקירה מעמיקה שבוצעה ע"י משרד חקירות פרטי, במסגרתה נאספו ראיות, הוקלטו שיחות ואף נאספו מסמכים הנחזים לשומות מקרקעין אשר הוכנו על ידי אותם מתחזים.

יו"ר לשכת שמאי מקרקעין בישראל, חיים מסילתי. יח"צ,
יו"ר לשכת שמאי מקרקעין בישראל, חיים מסילתי/יח"צ

בין הנתבעים, ניתן למצוא מתווכים, סוכני נדל"ן ואף שמאיי רכוש אלמנטריים שאין להם רישיון לעסוק בהערכות שווי מקרקעין. בין הערכות השווי שהם נתנו - הערכת שוויו של בית פרטי בהרצליה לצורך מכירתו, שמאות להיטלי השבחה במיזמי מגורים, ומכירות אחרות של דירות ובתים.

לדברי יו"ר לשכת שמאי מקרקעין בישראל, חיים מסילתי, "מעבר לעבירה על החוק בישראל, המתחזים לשמאי מקרקעין פוגעים פגיעה אנושה בציבור הכללי, פעמים רבות הפגיעה היא באוכלוסייה מוחלשת, באנשים פרטים שמוטעים בזדון בכך שהם נעזרים בהערכות השווי הפיקטיביות שהם מקבלים מהמתחזים ומכלכלים את צעדיהם באופן שגוי בעת שהם עושים את עסקת חייהם".

"הם מסתמכים על מסמכים והערכות שנראות יפה, אך למעשה מבוססות על כלום ושום דבר, ללא הכשרה מתאימה וללא רישיון כחוק. הגשנו את התביעה בשם לשכת שמאי המקרקעין המאגדת את השמאים המוסמכים בישראל, ולמען הגנה על הציבור, אנו לא מחפשים פיצוי כספי, אלא קוראים לביהמ"ש לעצור לאלתר את התופעה הפסולה".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully