וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

המלחמה בקבלנים הלא רשומים: זו הסיבה שכדאי להיעזר ברשם הקבלנים

בשיתוף הסתדרות עובדי הבניין והתעשיות הנלוות

עודכן לאחרונה: 26.1.2023 / 9:17

יצחק מויאל, יו"ר הסתדרות עובדי הבניין והתעשיות הנלוות ומ"מ נשיא הקרן לעידוד ופיתוח ענף הבנייה בישראל, בטור אישי על קבלנים לא רשומים בתחום השיפוצים

אדם מתקין לוחות גבס. ShutterStock
אדם מתקין לוחות גבס/ShutterStock

יצחק מויאל, יו"ר הסתדרות עובדי הבניין והתעשיות הנלוות ומ"מ נשיא הקרן לעידוד ופיתוח ענף הבניה בישראל, בטור אישי על הקבלנים הלא רשומים במדינת ישראל.

מדינת ישראל נמצאת כבר כמה שנים במרתון שיפוצים. תוכניות פינוי בינוי, תמ"א על כל סוגיה וזה מצטרף לשיפוצים בתוך הדירות, שקורים כל הזמן ובכל מקום. יש עשרות אלפי שיפוצים פרטיים בכל שנה, וכמעט כל משפחה ישראלית חוותה שיפוץ שכזה.

בחירת קבלן לביצוע העבודות היא השלב הקריטי, שמלווה בהרבה חששות. צריך לתת אמון במי שלוקח על עצמו לשפץ דירה לא שלו, ולכן כדאי מאוד לבחור את הקבלן לפי פרמטרים ידועים מראש, כל עוד ניתן כמובן. זו הסיבה שכדאי להיעזר ברשם הקבלנים. פנקס הקבלנים מאגד בתוכו את כל הקבלנים הרשומים בישראל - קבלנים בתחום החשמל, האינסטלציה, כיבוי האש, מיזוג האוויר והתשתיות. יש הרבה פרמטרים שפוסלים מרישום כזה, וזו הסיבה העיקרית לכך שכדאי לבחור קבלן שמופיע בפנקס הקבלנים, כי זה מעיד על כך שהוא לא עבריין, למשל.

ולא מדובר רק במי שבונה קירות. הדבר חל גם על קבלני חשמל, אינסטלציה, מיזוג אוויר ועוד.

יצחק מויאל. CHARISMA PIXEL,
יצחק מויאל/CHARISMA PIXEL

בדיוק בגלל כל אלו הכנסתי בשנת 2015 את הגדרת המקצוע "קבלן שיפוצים" להסכם הקיבוצי של ענף הבניין. במסגרת צו ההרחבה להסכם הקיבוצי, הוכנסו קבלני השיפוצים אל תוך ההסכם וכיום הוא חל על כל המעסיקים בתחום וכן על כל העובדים.

מלבד העובדה שקבלני השיפוצים צריכים לזכות לכבוד המקצועי הראוי, הלקוחות חייבים לדעת כיצד ניתן לסמוך על הקבלן.

יש כיום בפנקס הקבלנים כ-3,500, קבלני שיפוצים רשומים מתוך כ-8,000 הפועלים בשוק. לבחירת קבלן המופיע בפנקס הקבלנים יש שני יתרונות מרכזיים: הדבר מעיד על נסיון של 5 שנים לפחות וחשוב יותר: אין רישום פלילי מהשלוש השנים האחרונות.

אילוסטרציה. ShutterStock
אילוסטרציה/ShutterStock
דירה בשיפוץ. ShutterStock
דירה בשיפוץ/ShutterStock

1. ענף השיפוצים עבר מהפכה, ואנחנו חייבים להלחם במי שעובד ללא רישום מוסדר. אחת הבעיות היא שהממשלה היא זו שלא משתפת מספיק פעולה. הרבה גופים ממשלתיים עדיין לא מחייבים רישום בפנקס הקבלנים כשהם מעסיקים קבלני שיפוצים לנכסים בבעלות המדינה. הממשלה והמרכז לשלטון מקומי התחילו לפעול אבל זה חייב להיות בעוצמה רבה יותר, כפי שפועלים בתחום התשתיות, שם קבלן שאינו רשום לא ייכנס בשום צורה לאתר בנייה או למבנה. הרי איש לא מעלה על דעתו שחברה ללא אישורים ורישום מוסדר תקים מחלף? אז בדיוק כך צריכה הממשלה להתנהל, גם כשמדובר בשיפוצים.

בינתיים המהפכה מגיעה מלמטה, ויותר אנשים מקפידים כיום על בדיקת רישום בפנקס הקבלנים ובמיוחד החברות הגדולות, אבל עכשיו זה גם צריך לחלחל למטה. אך ביחד עם זה, אני אמשיך להיאבק כגד העסקת קבלנים לא רשומים. זו לא רק איכות, זו גם שמירה על החיים. כי הבטיחות של הלקוחות וגם של העובדים, היא נדבך חשוב, כשעבירה על חוק זה גוררת רישום פלילי וכך ניתן למנוע מעבריינים להירשם בפנקס.

זכרו, מדובר גם בקבלני אינסטלציה, כיבוי אש, מיזוג אוויר, חשמל ועוד. קבלן הוא קבלן, והוא חייב להיות רשום.

בימים האלו אני מסדיר את הענף ובתקופה הקרובה גם את תחום קבלני כיבוי האש ואינסטלציה וזאת על מנת למגר את תופעת הקבלנים שאינם רשומים ושאינם פועלים כחוק. אני קורא לכולם: להעסיק אך ורק קבלנים הרשומים כחוק. לא ייתכן שבשנת 2023 יפעלו קבלנים שאינם רשומים בפנקס הקבלנים באתרי בנייה או במבנים. קבלנים שאינם רשומים אין מולם פיקוח ובכך הם מסכנים את חיי העובדים והאוכלוסייה מסביב.

בשיתוף הסתדרות עובדי הבניין והתעשיות הנלוות

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully