וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

רצים לדירה: בקרוב - הדרך לרישום דירה בטאבו תתקצר

עודכן לאחרונה: 22.1.2023 / 16:36

מהפכת הרישום בטאבו: לאור הצלחת הפיילוט - רשות מקרקעי ישראל מקדמת בימים אלו מהלך היסטורי שיביא בין היתר לקיצור של 3-4 שנים בהליכי הרישום בשוק המקרקעין בישראל

בנייה בעיר באר שבע. ShutterStock
קיצור משמעותי בלוחות הזמנים לרישום קרקעות בטאבו, כבר בשלב התכנון/ShutterStock

קיצור של 3-4 שנים בהליך הרישום בטאבו: רשות מקרקעי ישראל, המנהלת את מרבית קרקעות המדינה, מובילה מהפך לייעול וקיצור משמעותי בלוחות הזמנים לרישום קרקעות בטאבו, כבר בשלב התכנון, שיביא למהפך בשוק המקרקעין בישראל.

מזה כשנתיים הרשות מבצעת פיילוט בעשרות תכניות בניין עיר בפריסה ארצית, לבחינת תהליך מיזוג הליכי התכנון והרישום, כך שכבר במעמד אישור התכנית במוסדות התכנון, תאושר החלוקה החדשה (תצ"ר) ותירשם באופן מיידי במרשם המקרקעין. מהפך זה הוא בשורה לציבור, שכן הוא ישקף במרשם, באופן ברור ומדויק, את השטחים, הגבולות והזכויות שנקבעו בתכנית.

המהלך המשמעותי מתבסס על המלצות הדו"ח להאצת הליכי רישום זכויות במקרקעין - "מתכנון לרישום" בראשותו של עו"ד ארז קמיניץ, לשעבר המשנה ליועמ"ש לממשלה (משפט אזרחי), שפורסם במאי 2021, ונבחן במסגרת פיילוט שהובילה רשות מקרקעי ישראל בשיתוף המרכז למיפוי ישראל, מינהל התכנון, ועדות התכנון המקומיות והמחוזיות והרשות לרישום והסדר זכויות מקרקעין, במשרד המשפטים.

העיר קריית גת. ShutterStock
מזה כשנתיים הרשות מבצעת פיילוט בעשרות תכניות בניין עיר בפריסה ארצית/ShutterStock

הפיילוט כלל עשרות תכניות בהיקף של 30,000 יח"ד, הן בסמכות מחוזית והן בסמכות מקומית, במגזר היהודי והלא יהודי כאחד. חלק מהתכניות הגיעו לשלב האישור יחד עם תצ"ר מאושרת, זאת לאחר שעבודת המיפוי בוצעה בשלבים המוקדמים יותר של התכנית, ומבלי לעכב את הליכי התכנון. באופן זה ניתן להגיש את התכניות לרישום במרשם מיד עם אישורן.

לשינוי המוצע יתרונות רבים ובכלל זה קיצור משמעותי בלוחות הזמנים לרישום, לפחות של 3-4 שנים, והסרת חסמים במהלך התכנון ע"י בדיקת היתכנות הרישום, כפי שמבוצעת ברמ"י. הדבר יאפשר לוועדות המקומיות פיתוח השטח והוצאת היתרי בניה על בסיס גבולות סופיים ומאושרים במפ"י, וכחלקות רשומות במרשם המקרקעין.

ינקי קוינט, מנכ"ל רשות מקרקעי ישראל: "אני מברך על הצלחת הפיילוט שיביא לשינוי משמעותי בהליכי רישום המקרקעין ומקווה שתיקוני החקיקה יבוצעו בהקדם על מנת לחסוך בירוקרטיה ועבודה מיותרת בשלבים מאוחרים יותר של השיווק ומכירת הקרקע לצרכני הקצה. לכל חלקה שתשווק תהיה "תעודת זהות" משלה שתקל על רישום החוכרים המיידי עם רכישת הקרקע מהקבלן".

sheen-shitof

עוד בוואלה!

זה כל כך טעים ופשוט: מתכון לבננות מקורמלות

בשיתוף חברת גליל
ינקי קווינט- מנהל רשות מקרקעי ישראל. ללא, מערכת וואלה!
ינקי קווינט- מנהל רשות מקרקעי ישראל/מערכת וואלה!, ללא

אטי בן עטר, מנהלת אגף בכיר בעלות ורישום: "מיזוג הליכי תכנון, מיפוי ורישום מהווה שינוי חשיבה בעולם המקרקעין, שהיה מקובע עד היום בקידום תהליכים אלה באופן טורי, דבר שהביא לעיכוב משמעותי ברישום התכניות ויצירת חסמים נוספים לאורך השנים. התהליך המוצע הוכיח עצמו כישים וכיעיל גם מבחינה כלכלית, והגורמים השותפים רואים בו פריצת דרך משמעותית בתחום המקרקעין בישראל".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully