וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הממשלה החדשה תביא לקריסתו של ענף התיווך בישראל?

עודכן לאחרונה: 10.1.2023 / 11:41

מהפכה או קריסה? הצעת החוק שהניחה ש"ס על שולחן הכנסת מבקשת להגביל את דמי התיווך בישראל למקסימום של 10 אלף שקל - צעד שלטענת בכירים עלול להביא לקריסת הענף מתוך חוסר כדאיות לעסוק בו

חבר הכנסת ינון אזולאי. כנסת ישראל, מערכת וואלה! NEWS
הצעת החוק של חבר הכנסת ינון אזולאי קוראת להגביל את ענף התיווך בישראל/מערכת וואלה! NEWS, כנסת ישראל

האם הממשלה החדשה תביא לקריסתו של ענף התיווך בישראל, כפי שטוענים בכירים בענף? או שדווקא מדובר במהלך נחוץ שיעשה סדר בענף התיווך וצדק עם הרוכשים והמוכרים, כפי שטוענים מנסחי החוק?

הצעת חוק של ח"כ ינון אזולאי ממפלגת ש"ס, שהונחה לאחרונה על שולחן הכנסת, מבקשת להגביל את שוק התיווך בישראל - כך ששכר המתווך יוגבל לאחוז מעלות הנכס, או 10,000 שקל, הנמוך ביניהם.

מדובר בהצעה לתיקון חוק המתווכים במקרקעין, סעיף 14, המקדמת הגבלת שכר טרחת המתווך, הידועים בתור "דמי תיווך". על פי הצעת החוק, עליית מחירי הדיור נובעים גם מדמי התיווך הגבוהים, כשלעיתים אף נאלץ המתעניין לוותר על העסקה ולו אך ורק בשל דמי התיווך הגבוהים. הצעות דומות בעבר הוגשו על ידי ח"כ נחמן שי.

האם זה הסוף של שוק התיווך?

בכירים בעולם התיווך טוענים כי צעד כזה עלול לחסל את ענף התיווך בישראל ואת הכדאיות לעסוק בו.

"הצעת החוק נובעת מחוסר ידע מקצועי ומשפטי", טוען אילן טבצניק, ממשרד התיווך א.א. נדל"ן, "הפתרון להורדת מחירי הדיור לא נמצא בפגיעה בפרנסתם של העוסקים בתחום הנדל"ן".

מגידי החוק טוענים, מנגד, כי עליית מחירי הדיור ועימם עמלת התיווך, אינה מצדיקה תשלום כה גבוה. טענת מגיש ההצעה היא שלעסקת המכר נלוות הוצאות יתר, המכבידות על רוכש המקרקעין: "בחוק התיווך אין מגבלה על שכר המתווך שלעיתים מגיע ל-2%", נכתב בהצעת חוק.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully