וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

העליון קבע: מרתפים יחויבו בתשלום ארנונה

עודכן לאחרונה: 9.1.2023 / 17:40

במסגרת תביעה ייצוגית שהוגשה כנגד עיריית הוד השרון, הפך בית המשפט העליון את החלטת המחוזי וקבע: עיריות יוכלו לחייב בתשלום ארנונה את תושביהם עבור המרתפים בביתם

מרתף אמריקאי. ShutterStock
העליון קבע: עיריות יוכלו לחייב בתשלום ארנונה את תושביהם עבור המרתפים בביתם/ShutterStock

תביעה ייצוגית שהוגשה לאחרונה כנגד עיריית הוד השרון דנה בשאלה האם העירייה גובה כדין ארנונה בגין שטחי מרתף בבתי מגורים פרטיים, כאשר העתירה הוגשה בהתייחס לצו הארנונה של עירית הוד השרון ולהגדרה של "שטח דירת מגורים".

במסגרת התביעה, בית המשפט המחוזי דן בחוקיות התעריף למרתפים שהתווסף בצו הארנונה לשנת 1993 של עיריית הוד השרון, וקבע כי הגבייה אינה חוקית, אך בעתירה שהוגשה על ידי העירייה, שופטי העליון - כבוד הנשיאה חיות, כבוד השופטת ברון וכבוד השופט אלרון, קיבלו את פרשנות העירייה לפיה אין ולא ניתן לפטור את שטחי המרתפים מתשלום הארנונה וכי גביית ארנונה בגין מרתפים הייתה בהתאם לצו.

עוד, קבע העליון, כי אכן כוונת העירייה לאורך השנים הייתה רק לתת לשטחים אלו תעריף נמוך יותר, וגם בהנחה ונפל פגם בצו לשנת 1993, אין צורך להכריע בנושא כיוון שמדובר בפגם ששורשר מאז בצווי הארנונה לאורך עשרות שנים. בכך, העליון ביטל את התביעה הייצוגית וקבע כי עיריות יוכלו לחייב בתשלום ארנונה את תושביהם עבור המרתפים בביתם.

אילוסטרציה. ShutterStock
שופטי בית המשפט העליון קיבלו את פרשנות העירייה/ShutterStock

עיריית עו"ד השרון יוצגה במשפט על ידי עו"ד אשר אילוביץ' ועו"ד דניאל זרימאני ממשרד עו"ד פריש, שפרבר, ריינהרץ ושות'.

עו"ד אשר אילוביץ, אומר כי במשרד מברכים על החלטת בית המשפט העליון, "מדובר בפסק דין משמעותי וחשוב לעיריית הוד השרון ולמעשה גם לכלל הרשויות במדינה. זה הוא פסק דין נכון וצודק, בעל השלכות כלכליות גבוהות מאוד, שמעניק אישור להמשך גביית הארנונה גם בגין שטחי המרתפים שאין חולק שעושים בהם שימוש, ופוטר את העיריות מלהשיב מיליוני שקלים. יש בכך מן הסדר וההיגיון ואנו מודים על כל שבית המשפט הנכבד אף הוא רואה בכך תיקון והגיון משפטי וציבורי".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully