וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

עולה קומה: קפיצה חדה בבניית מגדלים בפריפריה

עודכן לאחרונה: 5.1.2023 / 12:50

בשנת 2022 חלה ירידה בכמות התחלות הבניה של מבנים בני 16 קומות ומעלה בבירת המגדלים של ישראל, תל אביב, בעוד ישובים בפריפריה רואים יותר ויותר מגדלי מגורים. מי הערים שכבשו את הפסגה ואילו ערים נחלשו? צפו במספרים

מגדל בראשית בשכונת בבלי הכולל 44 קומות. טל משה,
מגדל בראשית בשכונת בבלי הכולל 44 קומות/טל משה

מדינה על הגובה: מניתוח נתוני הלמ"ס שבוצע במשרד מילוסלבסקי אדריכלים עולה כי בשלושת הרבעונים הראשונים של 2022 חל זינוק בבנייה למגדלים בישראל, כאשר החלו להיבנות 12,620 דירות במגדלים בני 16 קומות ומעלה - נתון המהווה עלייה בכמות התחלות הבנייה של מגדלים עוד לפני שפורסמו נתוני הרבעון הרביעי של השנה - בהשוואה 12,361 יחידות דיור כאלה שהחלו להיבנות בכל שנת 2021.

כמו כן, כלל התחלות הבנייה בישראל בשלושת הרבעונים הראשונים של 2022 הסתכמו ב-51,268, כך ששיעור התחלות הבנייה במגדלים מהווה כמעט 25% מסך זה. לשם השוואה, השיעור השנתי הממוצע של הבנייה במגדלים מהסך הכללי עמד על 13-14% בשנה בעשור האחרון - מכאן שנתוני 2022 מהווים קפיצה חדה.

לדברי אדריכל גיא מילוסלבסקי, "המציאות הצפויה מבחינת היקף האוכלוסייה בעתיד והביקושים למגורים שיהיו, מחייבת להעלות שלב נוסף בבנייה לגובה בשל מצוקת הקרקעות בערים הגדולות, ולהערכתי מציאות זו תביא את הבנייה לגובה לשיאים חדשים בעשורים הבאים הן בהיקפי בניית המגדלים והן בגובה המגדלים עצמם".

תל אביב נחלשת, הפריפריה מתחזקת

בבחינה של הערים המובילות בבנייה לגובה בתקופה הנבדקת, עולה כי העיר תל אביב, שהייתה המובילה בבניית מגדלים בעשור האחרון, ממוקמת רק במקום השלישי עם 693 יחידות דיור בלבד שהחלו להיבנות בבניינים בני 16 קומות ומעלה (קצב שנתי מוערך של 924 יח"ד), ירידה לעומת 1,503 יח"ד כאלה שהחלו להיבנות בעיר בשנת 2021 כולה.

בת ים כבשה את הפסגה: במקום הראשון מבין הערים המובילות בבנייה לגובה מדורגת העיר בת ים שבה החלו להיבנות בשלושת הרבעונים הראשונים 2,251 יח"ד (קצב שנתי מוערך של 3,000 יח"ד) - זינוק בקצב לעומת 1,233 יח"ד בכל שנת 2021.

אבי זיתוני, מנכ"ל חברת א.זיתוני הבונה בין היתר בשכונת "פארק הים" החדשה על קו החוף בבת ים, מציין כי "העיר בת ים הצליחה לעקוף את תל אביב בבניית מגדלים ב-2022, והיא במקום הראשון מבין כל הערים המובילות בקטגוריה זו, עם זינוק בקצב הבנייה לעומת השנה שעברה".

מגדל א. זיתוני בבת ים הכולל 21 קומות. זיתוני,
מגדל א. זיתוני בבת ים הכולל 21 קומות/זיתוני

נתניה ממוקמת במקום השני עם התחלות בנייה של 1,825 יח"ד במגדלים בני 16 קומות ומעלה, זינוק בקצב לעומת 878 יח"ד בלבד בכל השנה שעברה. במקום הרביעי גבעת שמואל עם 684 התחלות בנייה במגדלים לעומת 369 אשתקד, אחריה ירושלים עם 670 לעומת 210 בלבד בשנה שעברה.

העיר אשדוד מדורגת במקום השישי מבין הערים המובילות עם 654 יח"ד שהחלו להיבנות במגדלים בהמשך ל-405 אשתקד. העיר אשקלון הסמוכה מציגה ירידה חדה בקצב הבנייה במגדלים עם 514 יח"ד בינואר עד ספטמבר 2022 לעומת 1,638 בכל 2021.

מלבדן, בעוד יישובים בפריפריה רואים יותר ויותר מגדלי מגורים - כך למשל בבאר שבע הוחל בבניית 343 יח"ד, בקריית ים 222 יח"ד, בקריית מלאכי 195. ביישובים כמו קריית מוצקין (138), יקנעם עלית (138) ונשר (110) היו מתחילת השנה התחלות בנייה של מגדלים לאחר שב-2021 לא נבנה מגדל אחד.

"העלייה בהיקף הבנייה של מגדלים בפריפריה אינה מפתיעה"

לדברי אדריכל גיא מילוסלבסקי, "העלייה בהיקף הבנייה של מגדלים בפריפריה אינה מפתיעה. ראשית, עליית המחירים בכל הארץ מחייבת משפחות רבות לעבור לקנות ולשכור דירות באזורים מרוחקים מהמרכז. סיבה נוספת היא התגברות מדיניות התכנון של מתחמים מעורבי שימושים, המעמידה גם בפריפריה רמת חיים גבוהה במתחמים הכוללים מגורים, תעסוקה, מסחר, שירותים, פנאי ושטחים ירוקים - כך לדוגמא בפרויקט מגדל הכרם שאנו מתכננים בעכו הכולל שני מגדלי מגורים. גם תושבי הפריפריה הבינו את איכות החיים שניתן לקבל במגורים במגדל ולכן הביקוש למגורים במגדלים בפריפריה עולה, וגם ראשי הערים בפריפריה הבינו שכדי למשוך אליהם תושבים הם צריכים להשקיע בתשתיות של חינוך, במשיכת חברות להקים בעירם משרדים ומפעלים, וכן לתמוך ביזמים המבקשים ליזום פרויקטים במרחבי העיר שלהם".

עוד, אומר מילוסלבסקי, "יש לציין כי גם בפריפריה עלויות הקרקע ועלויות הבנייה הגבוהות מחייבות יזמים למקסם את ניצול הקרקע ולבנות לגובה מגדלים, ומחייבים אותנו המתכננים להתאים אותם לקונטקסט המקומי בו ייבנו - חברתית, גאוגרפית, כלכלית ועוד. כדוגמא ניתן לראות את הפרויקט שאנו מתכננים עבור גשם החזקות בנשר הכולל מגדל בן 64 קומות - המגדל הכי גבוה מחוץ לגבולות גוש דן, ובו גם עירוב שימושים הכולל מעונות סטודנטים ומגורים לסגל אקדמי, דיור מוגן, משרדים, מסחר ושירותים, פארק ענק וקישור ייחודי באמצעות גשר המוביל לטכניון".

  • עוד באותו נושא:
  • נדל"ן

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully