וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הרפורמה לרישוי מהיר אושרה: תקצר עד 4 שנים בהליך

עודכן לאחרונה: 3.1.2023 / 21:38

המועצה הארצית אישרה את הרפורמה תוכנית לרישוי מהיר שתשחרר את "הפקק" בהיתרי הבניה ותקצר את משך הבנייה לפרויקטים של תמ"א 38 והתחדשות עירונית. לראשונה: אישור התוכנית יהווה גם את היתר הבניה

מיכאל פישר בנייה. ShutterStock
הרפורמה לרישוי מהיר אושרה – ותקצר עד 4 שנים בהליך הוצאת היתר הבניה/ShutterStock

המועצה הארצית לתכנון ובניה אישרה היום (ג') את הרפורמה "תוכנית רישוי מהיר", שכזכור קידמה שרת הפנים היוצאת, איילת שקד. בשלב זה, הרפורמה מצריכה את אישור שר הפנים הנכנס, אריה דרעי, כדי שהרפורמה תיכנס לתוקף.

במסגרת הרפורמה, לראשונה, בתוכניות התחדשות עירונית שיקודמו במסגרת החלופה לתמ"א 38 - אישור התוכנית במוסד התכנון יהווה גם את היתר הבנייה - דבר שיקצר את התהליך באופן משמעותי. כאמור, מדובר בתכניות של תמ"א 38 והתחדשות עירונית בלבד.

הרפורמה אמורה, למעשה, לשחרר את הפקק במתן היתרי בנייה לקבלנים, ולפי ההערכות, לקצר את תהליכי התכנון והבנייה בישראל בשנה ועד ארבע שנים. כיום, משך זמן הבנייה בפועל מגיע לכ-3 שנים, אך משך התכנון כולו, עד העברת המפתח, יכול להגיע ללא פחות מ-13 שנים.

התקנות שאושרו במועצה הארצית מאפשרות ניהול תהליכי רישוי ותכנון במקביל ולא בטור כפי שנהוג היום, ולכן הן מהוות בשורה ממשית בתחום ייעול וקיצור תהליכי הרישוי והתכנון. המהלך מתאפשר לאור העובדה כי תוכנית לרישוי מהיר היא תוכנית שפרוסה על מספר מגרשים מצומצמים והיא תוכנית מכוונת לביצוע.

המתווה של תיקון 139 מרחיב את סמכויותיה של כל וועדה מקומית באשר היא לאישור תוכניות בסמכות מקומית להריסה ובניה מחדש ו/או לחיזוק מבנים, תוך עידוד ראייה תכנונית עירונית רחבה והוספת שימושים ציבוריים בהתאם לצורך.

בתהליך העבודה לקחו חלק נציגי הגורמים הרלוונטיים בענף התכנון והבניה - משרד הפנים, השלטון המקומי, איגוד מהנדסי הוועדות המקומיות, ארגוני האדריכלים, התאחדות הקבלנים ועוד.

התקנות כוללות שני מסלולים לתכנית לרישוי מהיר:

מסלול 1

מדובר בהליך מהפכני ופורץ דרך, הצפוי לקצר את הליכי התכנון והרישוי באופן משמעותי. בהליך זה תכנית נקודתית להריסה ובניה מחדש, מקודמת במקביל לקידום הבקשה להיתר, ואישור התכנית מהווה אישור הבקשה להיתר מכוחה.

התקנות הגדירו תיק מידע עבור תכנית לרישוי מהיר באופן בו תיווצר וודאות תכנונית בשלבים מוקדמים ככל הניתן, כמו כן בוטלו שלבים בתהליך הרישוי ואוחדו שלבים בתהליכי התכנון והרישוי כך שנוצר הליך יעיל ומהיר.

פרויקט בנייה, תל אביב. ShutterStock
פרויקט בניה, תל אביב: הרפורמה תרחיב את סמכויותיה של ועדה מקומית לאישור תוכניות/ShutterStock

מסלול 2

מסלול זה נקבע כהוראת שעה ל-4 שנים ומאפשר לסייע לוועדות מקומיות להטמיע את התהליך בצורה הדרגתית.

המסלול קובע כי הבקשה להיתר תוגש עם החלטת הועדה המקומית לאשר את התכנית, כלומר בשלב מתן תוקף ניתן יהיה להתחיל לטפל בבקשה להיתר מכוחה. על הוועדות המקומיות לפרסם את החלטתן בעניין המסלול החלופי בתוך 60 ימים ממועד כניסתן לתוקף של התקנות.

בשורה משמעותית וחסרת תקדים לשוק הדיור בישראל

יו"ר מטה התכנון הלאומי, עו"ד שלומי הייזלר: "מדובר בבשורה משמעותית וחסרת תקדים לשוק הדיור בישראל. תוכנית לרישוי מהיר היא כלי נוסף מסל הכלים שעבדנו עליהם בתקופה האחרונה (רישוי עצמי, ביטול הקלות) שמטרתו בין היתר לייעל ולקצר את תהליכי התכנון והרישוי. מאחר ומדובר בשינוי תפיסתי משמעותי, התקנות מאפשרות שני מסלולים על מנת לאפשר לוועדות מקומיות לבחור ביניהם, כאשר המסלול השני שמאפשר הגשת היתר רק לאחר אישור התכנית הוא הוראת שעה ל-4 שנים".

צחי כץ, מהנדס העיר מודיעין ויו"ר איגוד מהנדסי ואדריכלי הערים: "אנו מברכים על כל יוזמה או פעילות שתביא בסופו של דבר להפחתת הרגולציה ולקיצור משמעותי בזמנים לקבלת היתר בנייה וזאת תוך מתן הדגש הראוי לאיכות התכנון. האיגוד סייע וליווה מקצועית את הכנת התקנות וימשיך לפעול בשיתוף פעולה עם מינהל התכנון, יתרום מניסיונו ויכולותיו המקצועיות ככל שיידרש לכך. מעבר לכך, האיגוד סבור כי חוק תכנון הבנייה, שאושר בשנת 1965, הוא חוק מיושן ועל הממשלה החדשה להחליט באומץ על כתיבת חוק חדש קוהרנטי ומודרני שמתאים לרוח התקופה, במקום להוסיף בכל פעם תיקון כזה או אחר כבר יותר מ-139 תיקונים".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully