וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

האם הרכבת הקלה תחיה מחדש את ענף המשרדים?

עודכן לאחרונה: 1.1.2023 / 12:03

מאז הקורונה יותר ויותר עובדים מודים בזה שהם מעדיפים לעבוד מהבית; מצד שני, הרכבת הקלה תצא בקרוב לנסיעתה הראשונה ברחבי גוש דן. מול הגורמים הללו, שאלנו מומחים: האם יש עתיד לענף המשרדים?

אדריכלות אורבך הלוי, משרדי Nvidia. יואב פלד,
אדריכלות אורבך הלוי, משרדי Nvidia/יואב פלד

האם הקורונה נותרה מאחור והשפעתה על הענף פגה? האם כבר היום ניכרת השפעה של הרכבת הקלה על הענף?

שאלנו אדריכלים ומעצבי פנים מובילים המתמחים בענף המשרדים:

"את המרחב הפיזי של המשרד, לא ניתן לקבל בבית. הטבע האנושי שלנו כמה למגע, לאנשים ולחיכוכים פיזיים. זה משהו שלא השתנה וגם לא עשוי להשתנות", אומר נועם מוסקל, אדריכל-עמית במשרד אורבך הלוי, האחראי בין היתר על עיצוב ותכנון של משרדים מהחשובים במשק.

אדריכלות אורבך הלוי. עוזי פורת,
אדריכלות אורבך הלוי/עוזי פורת

"הזיכרון שלנו הוא ארוך טווח ואינו מתחיל בקורונה, אלא הרבה לפניה. חברות הסטארט אפ הישראליות נמצאות בצמיחה מטאורית. תנופת הבנייה לא מדביקה את הביקוש, הרבה חברות מתקשות למצוא חללי משרד שמספקים אותן. למרות הבנייה המטורפת, ההיצע לא מדביק את הפער".

sheen-shitof

עידן חדש בלייזר

החברה הישראלית שהמציאה את מסירי השיער עושה זאת שוב

בשיתוף Epilady
נועם מוסקל, אדריכל עמית באורבך הלוי אדריכלים. תומר שמש,
נועם מוסקל, אדריכל עמית באורבך הלוי אדריכלים/תומר שמש

עוד, אומר מוסקל "מבחינת הרכבת הקלה קשה לצפות את העתיד. על הנייר, כמובן, הרכבת תקל ותסייע בגישת העובדים למשרדיהם בגוש דן ובתל אביב. אולם אני מאמין שהרכבת גם תגרום לביקושים לעלות פלאים, והם רק ילכו ויתעצמו ושוב נגיע למצב של תת היצע".

"העבודה ההיברידית לא הוכיחה את עצמה"

מעצבת הפנים קארן ראובני, ממשרד ראובני אדריכלי פנים המתמחה במשרדים בסדר גודל בינוני, טוענת כי המשרדים חוזרים ובגדול: "בזמן הקורונה היה חשש שענף המשרדים ייעצר. אולם עובדתית המשרדים ממשיכים כרגיל. זהו שוק מאוד חזק. העבודה ההיברידית לא הוכיחה את עצמה, וקיים רצון עז מצד העובד לצאת החוצה".

משרדי TELMA TRAVEL - עיצוב ראובני אדריכלי פנים. ניצן הפנר,
משרדי TELMA TRAVEL - עיצוב ראובני אדריכלי פנים/ניצן הפנר

"כתוצאה מכך, ההשקעה למ"ר במשרדים בסדר גודל בינוני הולכת וגדלה. ההייטק הביא וממשיך להביא לשגשוג בהשקעה בעיצוב משרדים. פונות אלינו חברות שרוצות לשדרג ולעצב משרד עדכני עם חידושים ורצונות שלרוב מגיעים מענף ההייטק".

קארן ראובני, ראובני אדריכלי פנים. שרון דותן,
קארן ראובני, ראובני אדריכלי פנים/שרון דותן

בהתייחסה לרכבת הקלה, מסבירה ראובני, "הרכבת הקלה תסייע עם האזורים שנמצאים בסמוך אליה, סביבה ממוקמים וימוקמו מוקדי מסחר ותעסוקה "חזקים", שמן הסתם הם גם היקרים ביותר".

המטוטלת תשוב למקומה

"ב-2020 נשאלתי לאן לדעתי שוק העבודה הולך והשבתי שלטעמי דבר לא יערער את התחום והמטוטלת תשוב למקומה. לא צדקתי ב-100%, בפועל יש הרבה יותר עבודה מהבית ועדיין הנדל"ן המניב נמצא בשיאו, כל הפרויקטים שהוקפאו בזמנו הופשרו ואף נוספו פרויקטים רבים נוספים", מסבירה האדריכלית טלי דראל, שותפה במשרד V5 אדריכלים.

משרד מכירות גינדי בפארק, ראובני אדריכלים. ניצן הפנר,
משרד מכירות גינדי בפארק, ראובני אדריכלים/ניצן הפנר

"בעקבות שינויי מדיניות, חברות גדולות רבות מאפשרות לעובדיהם לעבוד מספר ימים מהבית, אך לא בכל הענפים עבודה היברידית מתאימה ובכל מקרה לא נראה שמגמות אלו פגעו בענף. לתחושתי, הביקוש הגדול שאנו מרגישים בבנייה לצורכי תעסוקה הוא תוצר של צמיחה".

"אחרי תקופה ארוכה של חוסר וודאות, הקורונה הייתה נעלם גדול, ענפים רבים חווים תנופה. הזינוקים בשנה האחרונה הפתיעו גם אותנו. יזמים שהקפיאו פרויקטי מסחר ותעסוקה, הפשירו אותם והאיצו בנו לקדם פרויקטים כדי להיענות לביקושים הגדולים".

אדריכלית טלי דראל, V5 אדריכלים. סאם יעקובסון,
אדריכלית טלי דראל, V5 אדריכלים/סאם יעקובסון

עוד, אומרת דראל, "כמשרד אדריכלים, המתכנן מגוון גדול של שימושים - מגורים, תעסוקה, תשתיות ועוד - אנחנו מהווים מעין נייר לקמוס של הכלכלה. בתקופת הקורונה ירדו ואף נעצרו פרויקטים של מבני תעסוקה. לעומת זאת, פרויקטי תשתית, חינוך וקהילה הואצו ואילו בתחום המגורים כמעט ולא חשנו שינוי. כעת תחום הבניה לתעסוקה, מחסנים לוגיסטיים ומסחר משגשגים. יחד עם זאת, אני סבורה כי הרכבת שנעה במהירות שיא תאט, ואז המגמה תשוב ותתמתן. צריך לזכור שעוד לפני משבר הקורונה היו עודפים של שטחי משרדים וכבר הרגשנו איזושהי האטה. לא מן הנמנע שנחזור לשם, איני נביאה אבל האמת הפשוטה היא שהכול דינמי".

"מודל ה-HOT SPOT שמצליח בעולם לא צלח את העובד הישראלי"

לשיטתה של האדריכלית מרינה רכטר רובינשטיין, בעלת המשרד ReMa אדריכלים, אם המחשבה הייתה שגם בתום משבר הקורונה מרבית החברות ימצאו לנכון להמשיך להעסיק את העובדים מהבית, הרי שבדיעבד זה פשוט לא נכון: "לקרבה הפיזית, לשיח הקבוצתי ולסיעור המוחות אין תחליף, ולכן סביבת העבודה מודל 2022 דומה מאוד לזאת שהכרנו טרם המשבר. גם החברות שעברו למודל היברידי לא צמצמו בפועל את שטחי המשרדים, וגם אם צמצמו, לא מדובר בהיקף משמעותי. בכל מקרה חשוב לזכור שמדובר במודל שמתאים למעט חברות במשק באופן יחסי.

Rema אדריכלים  - מרינה רכטר רובינשטיין. ליאור טייטלר,
Rema אדריכלים - מרינה רכטר רובינשטיין/ליאור טייטלר

"מודל ה-HOT SPOT שמצליח בעולם לא צלח את העובד הישראלי. כולנו שואפים לפינה פרטית משלנו, גם אם אנחנו משתמשים בה שלושה ימים בשבוע ולא חמישה כבעבר. קברניטי החברות מבינים זאת, וזו סיבה נוספת מדוע שטחי המשרדים לא הצטמצמו בפועל, גם בחברות ששומרות על מודל ההיברידי מלא או חלקי".

אדריכלית מרינה רכטר-רובינשטיין. טל איילון (2),
אדריכלית מרינה רכטר-רובינשטיין/טל איילון (2)

"במקביל נראה שיש גם עליה מסוימת בביקוש לעבודה בחללים משותפים. במהלך המשבר נפתחו לא מעט עסקים עצמאיים קטנים שעדיין בונים את עצמם. מחד לא מדובר בעסק גדול דיו בכדי לשכור משרד, ומאידך העובדים, גם אם מדובר ב-2 או 3, זקוקים למרחב עבודה משותף".

Rema אדריכלים. עמית גושר,
Rema אדריכלים/עמית גושר

"אנחנו רואים גם עליה באחוז החברות שמשפצות ומתאימות את המשרדים, אותן חברות ששיפצו לפני עשור או יותר ומעוניינות עכשיו לייצר לעובדים שלהם סביבת עבודה עדכנית, נוחה ומזמינה - אחד הכלים הטובים ביותר לשמר כוח אדם מסור ומקצועי".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully