וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

רוכשים דירה חדשה? לא לפני שתבדקו את דירוג האנרגיה שלה

עודכן לאחרונה: 20.12.2022 / 18:51

לראשונה בישראל: אחרי מוצרי החשמל - מעכשיו, גם לדירות יש תווית אנרגיה. הדירוג יאפשר לרוכשים לבדוק האם הדירה יעילה מבחינה אנרגטית, וכך להבין את פוטנציאל החיסכון באנרגיה ובכסף

תווית דירוג אנרגיה לדירות. יח"צ,
תווית הדירוג האנרגטי לבתים: באיזה דירוג הבית שלכם?/יח"צ

משרדי הבינוי והשיכון, האנרגיה והגנת הסביבה מודיעים: החל מהשבוע, לראשונה בישראל, חלה חובת הצגת דירוג אנרגיה לדירות חדשות.

השבוע נכנס לתוקף התיקון של צו המכר, המחייב את הצגת דירוג אנרגיה של יחידות דיור חדשות במפרט חוק המכר. מדובר בתקנות שיזם משרד האנרגיה, במהלך משותף עם המשרד להגנת הסביבה ומשרד הבינוי והשיכון. בכך, מצטרפת ישראל ל-27 מדינות של האיחוד האירופי שקבעו גם הן חובה דומה בחקיקה.

התקנות נועדו לקבוע דירוג אנרגיה ליחידות דיור ומחייבות את היזמים להציגו במעמד רכישת דירה חדשה. במסגרת התקנות, על היזם לדווח את הדירוג למערכת ממוחשבת של משרד האנרגיה. מהלך זה עתיד לסייע בקידום חיסכון והתייעלות באנרגיה בתחום הבנייה.

היזמים יחויבו להציג בפני הרוכשים את דירוג האנרגיה של הדירה. זאת, בדומה לדירוג האנרגטי של מוצרי חשמל, מ- A+ ועד לדירוג ,F ככל שהדירוג של יחידת הדיור יהיה גבוה יותר ויתקרב לדירוג ,A+ החיסכון באנרגיה ובכסף לדיירים יהיה גדול יותר.

שיטת הדירוג נועדה לשקף לרוכשי הדירה את צריכת האנרגיה העתידית בה, ותסייע להם, בעסקה המשמעותית ביותר בחייהם, לקחת בחשבון את צריכת האנרגיה הצפויה, במסגרת מגוון השיקולים בעת רכישת הדירה. דירוג גבוה יכול לחסוך כ-30% מצריכת האנרגיה בדירה על חימום וקירור, כאשר תווית הדירוג עצמה תופיע במפרט של הקבלן.

יתרמו לשקיפות, איכות וחיסכון

במסגרת הכניסה לתוקף של התיקון, ערך משרד האנרגיה, בשיתוף המועצה הישראלית לבנייה ירוקה, כנס מקצועי בנושא, בהשתתפות יועצים, יזמים, ומתכננים העוסקים בבנייה ירוקה ובת קיימא. הצגת תווית דירוג האנרגיה של יחידת הדיור היא מהלך צרכני משלים ורב משמעות המצטרף למהפכת הבנייה הירוקה שאותה קידם המשרד להגנת הסביבה בשנים האחרונות. במסגרת זו, נקבעו הוראות מחייבות לבניית מבנים בהתאם לדרישות התקן לבנייה ירוקה אשר קיבלו תוקף בחודש מארס 2022.

התקנות יתרמו לשקיפות בענף הבנייה בישראל, יסייעו לאזרחים להשוות את צריכת האנרגיה של דירות בצורה פשוטה ויעילה, ויקדמו בנייה שתבטיח איכות חיים טובה לצד חיסכון באנרגיה.

דירוג האנרגיה של יחידת הדיור מבטא את רמת התכנון של מרכיבי המעטפת ומרכיבים שונים במבנה, לפי האזור האקלימי בו הוא נמצא. התקנות עוסקות, בין היתר, בתכנון מבנים בצורה מיטבית לצריכה עתידית של חשמל, כאשר הדירוג משקלל את הבידוד התרמי של הבניין, גודל החלונות ביחידה, איכות הזכוכית, מיקום המבנה ויכולת ניצול אור השמש.

במשרד האנרגיה מסבירים שכ-30% מצריכת החשמל הכוללת בישראל מתבצעת בבנייני מגורים ולכן, ישנה חשיבות גדולה לבנייה יעילה בצריכת אנרגיה. בנייה נכונה, כאמור, יכולה לחסוך אנרגיה וכסף לדייר. מהלך זה הינו גם חלק מיעדי משק האנרגיה לשנת 2030 כפי שנקבע בתוכנית הלאומית להתייעלות באנרגיה שהמשרד קידם ואישר בהחלטת הממשלה 541 מאוקטובר 2021.

אילוסטרציה. ShutterStock
"הצגת תווית דירוג אנרגיה לדירות בשילוב בנייה ירוקה תאפשר חיסכון בצריכת החשמל"/ShutterStock

רון אייפר, מנהל חטיבת אנרגיה מקיימת במשרד האנרגיה: "חובת הדירוג שנכנסת כעת לתוקף נועדה לשקף לרוכשי הדירות את צריכת האנרגיה העתידית בהן, ובכך תסייע להם בתהליך קבלת ההחלטות באחת מהעסקות המשמעותית ביותר בחייהם. הדירוג יסייע להשוות את צריכת האנרגיה של דירות בצורה פשוטה ויעילה ויצביע גם על איכות דיור טובה יותר הבאה לידי ביטוי בתאורה טבעית ואוורור טובים יותר. צעד זה מצטרף לשורה של מהלכים נוספים של משרד האנרגיה לקידום התייעלות וחיסכון באנרגיה במבנים".

אדר' רן אברהם, מנהל אגף בנייה ירוקה, תקינה ותיווי במשרד להגנת הסביבה: "הצגת תווית דירוג אנרגיה לדירות בשילוב בנייה ירוקה תאפשר לישראל ולציבור לחסוך בצריכת החשמל ובצורך שבייצורו באופן שיסייע להפחתת פליטות גזי החממה של סקטור המבנים. כל זאת, בהתאם למחויבויות הבין-לאומיות של ישראל לצמצום הפגיעה באקלים".

עמית גריידי, ממונה חוק במכר במשרד הבינוי והשיכון: "אנחנו ממשיכים להגן על רוכשי הדירות בדרך של טיפול בחוק המכר בכלל ההיבטים השונים בהם הוא עוסק. שיתוף פעולה עם משרדי האנרגיה והגנת הסביבה, הביא לתיקון נכון של מפרט חוק המכר אשר יביא לרוכש מידע חשוב לקראת רכישת דירה חדשה ויעזור לרוכש לקבל החלטה".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully