וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הממשלה תשקיע 77 מיליון שקל בקידום מיזמי התחדשות ברחבי הארץ

עודכן לאחרונה: 20.12.2022 / 17:12

הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית מוציאה לדרך יוזמות תכנון בהיקף של כ-77 מיליון שקל לטובת תכנון מתחמי ענק ופרויקטים מורכבים של פינוי בינוי הכוללים כ-61 אלף יח"ד ברחבי הארץ. אילו ערים ישתתפו?

מיכאל פישר בנייה. ShutterStock
אילוסטרציה: התכניות שנבחרו לקידום כוללות כ-61 אלף יח"ד ברחבי הארץ/ShutterStock

במטרה להאיץ התחדשות עירונית במתחמי ענק ובמתחמים מורכבים, אשר תכנונם לא קודם עד עתה בכוחות השוק החופשי בשל מורכבותם, הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, בשיתוף פעולה עם רשויות מקומיות, איתרה מתחמים אלה ברחבי הארץ - והיא מוציאה לדרך מהלך תכנוני ממשלתי בעלות כוללת של כ-77 מיליון שקל, לצורך קידום תכניות פינוי בינוי.

תכנון מתחמים אלה צפוי לאפשר קידום זריז של הליכי ההתחדשות בהם.

המתחמים בהם תקדם הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית את מהלכי התכנון כוללים את הסוגים הבאים:

תכנון מתארי או מפורט של שכונות שלמות

במסגרת מהלך זה, פורסם כבר בחודש ספטמבר 2022 קול קורא לרשויות המקומיות המעוניינת לקדם תכנון מתארי או מפורט של שכונות שלמות בשטחן, הכוללות מאות ואלפי יחידות דיור, אשר יתוכננו לפינוי בינוי.

הזוכות בהליך: כרמיאל, נהריה, קריית גת, קריית ים, קריית מלאכי, הרצליה, גבעתיים, בת ים, רמלה ורעננה. התכנון יתבצע בתקציב של כ-28 מיליון שקל, כאשר מחצית מהתכניות יהיו בתכנון מפורט, שיבוצע באמצעות צוותי תכנון מטעם הרשות הממשלתית.

קיימות תכניות אב או מתאר להתחדשות עירונית

מתחמי פינוי בינוי בהם יקודם תכנון מפורט, בשכונות בהן כבר קיימות תכניות אב או מתאר להתחדשות עירונית.

בהליך זה נבחרו מתחמים בערים חדרה, פרדס חנה, גבעתיים, קריית ביאליק, כפר סבא, רחובות, עכו וחיפה. התכנון יתבצע בתקציב של כ-28 מיליון ₪, והוא יכלול 10,580 יחידות דיור, כולן בתכנון מפורט המאפשר הוצאת היתרי בניה.

למתחמים אלה יצטרפו מתחמים חדשים נוספים, אותן הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית תקדם לבקשת הרשויות המקומיות מגדל העמק, טירת הכרמל, פתח תקווה, רמלה, רחובות ובאר שבע. במתחמים אלה יחל כעת תכנון מפורט לכ-6,100 יחידות דיור, בתקציב של כ-15 מיליון שקל.

sheen-shitof

עוד בוואלה!

פריצות הדרך, הטיפולים ומה צופן העתיד? כל מה שצריך לדעת על סוכרת

בשיתוף סאנופי

מתחמי פינוי בינוי בסביבת תחנות מרכזיות

בערים עכו ונהריה תקדם הרשות תכנון מפורט של מתחמי פינוי בינוי למגורים סביב אזורי התחנות המרכזיות, תוך חידוש התחנות עצמן.

התכנון ייצור הפרדה בין מתחמי המגורים, המסחר והתעסוקה, למתחמי תחנות האוטובוסים והתחבורה הציבורית, וזאת בתקציב כ-6 מיליון שקל. תכניות אלה יכללו כ-2,600 יחידות דיור.

אלעזר במברגר, מנכ"ל הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית. ברונו שרביט, לע"מ,
אלעזר במברגר, מנכ"ל הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית/ברונו שרביט, לע"מ

מהלך תכנוני רחב היקף זה, אשר יופעל על ידי צוותי תכנון של הרשות הממשלתית, יהווה כלי חשוב להנעת תהליכי התחדשות עירונית מחד, וליצירת ודאות והסדרת תהליכים, מצד שני. המהלך יאפשר פעילות של התחדשות עירונית במתחמים בהם מסיבות כלכליות, חברתיות ועוד, לא התקיימה פעילות זו עד היום.

אלעזר במברגר, מנכ"ל הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית: "מהלך התכנון רחב ההיקף שהוצאנו לפועל היום, יניח תשתית להמשך פעילות מסיבית של התחדשות עירונית בערי ישראל, גם בשנים הקרובות. היקפי הפעילות הרחבים של התחדשות עירונית אליה הגענו כיום הינם קריטיים להמשך פיתוחה של המדינה, לצד היותם מרכיב מרכזי בפתרון משבר הדיור. המהלך הנוכחי מטרתו להבטיח את המשכיותה של פעילות זו, ואף הרחבתה".

גורי נדלר, מנהל אגף תכנון, הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית: "תכנון מתחמים אלו נעשה בשיתוף פעולה וגיבוי של הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית יחד עם הרשויות המקומיות, בפריסה ארצית רחבה. זאת על ידי הצוותים המיומנים והמנוסים ביותר בתכנון המורכב של התחדשות עירונית. פעילות תכנונית זו של הרשות הממשלתית מגדילה בכ-15% את היקף התכנון להתחדשות עירונית בכלל הארץ, כאשר הדגש בעבודתנו הוא איכות ומהירות, מתוך הבנה עמוקה של הצורך לקדם תכניות שמעצבות את עתיד הערים בארץ לעשרות השנים הבאות לצד מענה יעיל לצרכי התושבים כעת".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully