וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

כנגד כל הסיכויים: הושגה פשרה בעתירה של עשרות תושבים בחדרה כנגד העירייה

עודכן לאחרונה: 12.12.2022 / 20:17

במסגרת עתירה מנהלית של עשרות משפחות בשכונת גבעת אולגה כנגד עיריית חדרה - החליט בית המשפט להפחית בכ-50% את היטל הסלילה שהטילה העיריה על התושבים, לטובת כביש שנועד לשרת פרויקט בניה חדש. מדובר בהפחתה של עשרות אלפי שקלים לכל משפחה

מחלף גבעת אולגה בכביש החוף במהלך סגר חגי תשרי, 19 בספטמבר 2020. שלומי גבאי
החיוב בוצע בגין קטע כביש חדש שנסלל מצפון לרחוב בו הם מתגוררים/שלומי גבאי

בחודש יולי 2021 הופתעו עשרות תושבי שכונת גבעת אולגה ג' לקבל חיובים בסך עשרות אלפי שקלים כל אחד - ובסך הכל בסכום של 2 מיליון שקל מעירית חדרה - בגין היטל סלילה.

על פי הודעת העיריה, החיוב בוצע בגין קטע כביש חדש שנסלל בהמשך רחוב השלדג המצוי, הנמצא מצפון לרחוב בו הם מתגוררים. מדובר בשכונה ותיקה, אשר הוקמה בסיוע של המדינה וחברת "עמידר" החל משנות ה-50 של המאה הקודמת.

בעקבות החיוב, התארגנו 35 מהתושבים והגישו עתירה מנהלית נגד העיריה בבית המשפט המחוזי בחיפה, באמצעות עורכי הדין מיכאל רוזן, גיא חיון ויולה דומנסקי, בטענה שגביית היטלי סלילה אינה חוקית, רשלנית ואינה מידתית - לאור העובדה שהם שילמו לפני שנים רבות דמי השתתפות בגין סלילת הרחוב הדרומי הגובל בנכסים.

כאמור, הצדדים הגיעו לפשרה, כאשר החליט בית המשפט, כנגד כל הסיכויים, להפחית בכ-50% את היטל הסלילה שהטילה העיריה על התושבים.

אלו אנשים קשי יום - שלמזלם הרע גרים בסמוך לכביש חדש שנסלל

במסגרת העתירה לביטול החיוב, נטען על ידי משרד עו"ד מיכאל רוזן, העוסק במיסוי מוניציפלי, כי מדובר באנשים קשי יום שאין בידיהם כל אפשרות לממן עבודות סלילה של כביש, רובם המוחלט תושבים מבוגרים וותיקים, הסובלים מבעיות בריאותיות קשות והכנסתם היא מקצבאות, ושלמזלם הרע בתיהם גובלים בכביש חדש שנסלל בעקרון לכבוד פרויקט חדש סמוך, כביש שלא תורם להם דבר, שכן בתיהם מטבע הדברים גובלים גם בכביש אחר שנסלל לפני שנים רבות.

יתירה מזאת, נטען בעתירה כי העיריה כבר מימנה את סלילת הכביש נשוא החיובים באמצעות היטלי סלילה, אשר מומנו ע"י היזמים שבנו את מגדלי המגורים שהגישה אליהם הינה מרחוב השלדג. בנוסף, טענו העותרים כי שולמו בעבר דמי השתתפות בגין סלילת הרחוב הגובל בנכסים ולפיכך, אין לחייב בגין שטח הקרקע והשטח הבנוי שהיו באותה העת.

לחילופין, נטען כי עפ"י הדין, על העיריה להתחשב בתשלומי דמי ההשתתפות ששולמו בדרך של קיזוז מדרישות התשלום.

העותרים טענו, כי על פי חוק עזר לחדרה (סלילת רחובות), תשנ"ה-1994 מקום בו בעל נכס חויב הן בדמי השתתפות בגין סלילת רחוב והן בהיטל סלילה בגין רחוב נוסף גובל, אזי יהיה זכאי לפטור מאחד משני התשלומים האמורים שהוא התשלום הנמוך מביניהם ולכן אין לחייבם בהיטל סלילה בגין אותו השטח בגינו שילמו העותרים ו/או בעלי הנכסים הקודמים דמי השתתפות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully