וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

לראשונה: רוכשי דירות בעסקאות 'שירותי בניה' יזכו לפטור ממס רכישה

עודכן לאחרונה: 11.12.2022 / 19:37

רשות המיסים קבעה: עסקאות 'שירותי בניה' ביהודה ושומרון יוכרו כעסקאות מכר דירה, ויעניקו פטור מס רכישה לרוכשי דירה יחידה. עו"ד גואלמן: "מדובר בהחלטה דרמטית ואמיצה של רשות המיסים"

עץ אפרים, שומרון, 10 ביוני 2020. ראובן קסטרו
בקרוב: רוכשי דירות בעסקאות 'שירותי בניה' יזכו לפטור ממס רכישה/ראובן קסטרו

בתוכנית הנדל"ן ברדיו תל אביב 102Fm, סיפר עו"ד ונוטריון אבינועם גואלמן, יו"ר ועדת הסדרת יהודה ושומרון בלשכת עורכי הדין, שהתארח בתכנית, כי בקרוב יזכו רוכשי דירות בעסקאות 'שירותי בניה' לפטור ממס רכישה, כפי שזכאים רוכשי דירות אחרים בכל הארץ.

פטור זה נמנע עד כה מרוכשים בנגב, בגליל וביהודה ושומרון, בעסקאות בהן היזם מוכר דירות בפועל, אך אינו נחשב הבעלים על הקרקע, מה שגרם לסיווג העסקה כעסקת רכישת קרקע, ולתשלום מס רכישה בגין הקרקע והבנוי עליה, ולא זיכה את הרוכשים בפטור או בתשלום יחסי של מס רכישה כדירת מגורים.

השגות רבות הוגשו כנגד קביעת רשות המיסים כי עסקאות 'שירותי בניה' ביהודה ושומרון אינן מסווגות כעסקת מכר דירה, מדיניות שהובילה לחיוב מס רכישה בניגוד לרוכשים בעסקאות בשאר אזורי הארץ.

לראשונה, ולאחר משא ומתן ארוך עם רשות המיסים בסיוע של שי אהרונוביץ, סמנכ"ל בכיר ברשות המיסים - תפרסם בימים הקרובים רשות המיסים, 'הוראת ביצוע' שתקבע כי בהתקיים תנאים המוכיחים כי היזם, שעל אף שאינו בעל הקרקע, שולט באופן מוחלט בעסקה ומתחייב למסירת דירות מגורים לרוכשים, יהיו זכאים הרוכשים לקבל פטור ממס רכישה בגין רכישת דירה יחידה, וזאת על אף כי הקרקע אינה שייכת ליזם איתו חתמו הרוכשים את הסכם 'שירותי הבניה'.

"מדובר בצעד אמיץ לתיקון העוול שנגרם לרוכשים"

עו"ד גואלמן הסביר כי "מדובר בהחלטה דרמטית, שהתקבלה רגע לפני שהגיעה לבימ"ש העליון שיכריע במחלוקת". עוד ציין גואלמן כי הוא מברך על הצעד האמיץ והחשוב שעושה רשות המיסים, אשר הבינה את העוול שנגרם לאותם רוכשים, ובמיוחד לרוכשי דירה יחידה, שלא נהנו עד כה מפטור ממס רכישה, וכעת יהיו זכאים לו.

בנוסף, הצהיר עו"ד גואלמן כי הוא פועל יחד עם הממונה על חוק המכר במשרד הבינוי והשיכון, להחיל באופן מפורש גם את תיקון 9 לחוק המכר (דירות), דבר שיאפשר לרוכשי דירות בעסקאות 'שירותי בניה', בהתקיים מבחנים שיוכיחו כי היזם שולט בעסקה באופן מוחלט בדומה לבעל קרקע שמוכר דירות שבבעלותו, ליהנות מהגבלת ההצמדה למדד תשומות הבניה, וכן גם פיצוים לרוכשים בגין איחור הקבלן במסירת הדירה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully