וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הטרנד החם בישראל: איך מכניסים את השמש הביתה?

עודכן לאחרונה: 6.12.2022 / 20:00

בישראל, שטופת השמש והאור הטבעי, יש הסכמה ברורה: כולם אוהבים בית מואר. על כן, חלונות גדולים בכיווני האוויר הנכונים - משפיעים על ערכו של הבית. עד כמה המחירים מושפעים מהביקוש הגובר ואיך עושים את זה נכון? פנינו לאדריכלים ומעצבי פנים

אדריכלות תכנון ועיצוב: ינון בן דוד. שי אפשטיין,
אדריכלות תכנון ועיצוב: ינון בן דוד/שי אפשטיין

בשנים האחרונות הולך ומתחזק הצורך בטשטוש הגבולות בין הפנים לחוץ בבית. כתוצאה מכך המפתחים, שמכניסים את אור השמש אלינו הביתה, הולכים וגדלים.

אדריכלים, מעצבים ובעלי המקצוע השונים מחפשים פתרונות לביקוש שהולך וגובר למפתחים הגדולים, רחבים ושטופי שמש שמשפיעים על ערך הבית. מה הן המגמות בשוק, האם שיפוץ הבית בישראל התייקר כתוצאה מהמגמה ומה הן האפשרויות העומדות בפניכם?

ינון בן דוד, בעלים של משרד אדריכלות ועיצוב פנים, המתמחה בתכנון חכם שמתחשב בתנאי השטח, הכנסת החוץ לפנים הבית וטשטוש הגבולות ביניהם, מסביר על ההעדפות של הלקוחות: "חלונות ומפתחים גדולים מכניסים את הטבע הביתה. ישראלים אוהבים שהבית שלהם מואר, ולמען האמת עדיין לא נתקלתי בלקוח שאמר לי לא לעשות מפתחים גדולים. יש על זה הסכמה ברורה - כולם אוהבים בית מואר".

לדברי ינון, "היום בכל הסגנונות נרצה להכניס את החוץ והאור בצורה נכונה הביתה. התפקיד שלנו - לדעת להתאים את המפתחים בצורה הכי טובה שיש ולשחק תוך ניצול מקסימאלי עם השמש".

אדריכלות ועיצוב ינון בן דוד. נמרוד לוי,
אדריכלות ועיצוב ינון בן דוד/נמרוד לוי
אדריכלות לירן בן איבגי, באדיבות ארטפרו מפתחים. הילה עידו,
אדריכלות לירן בן איבגי, באדיבות ארטפרו מפתחים/הילה עידו

גם קובי חליפה, הבעלים של חברת "ארטפרו" המתמחה בחלונות בלגיים, מסכים כי יש כאן טרנד שהולך ומתחזק ככל שהשנים עוברות: "המפתחים גדלים לאורך השנים. אם פעם 80 מ"ר של מפתחים לבית היו בגדר הסטנדרט. היום אנחנו מגיעים ל-100 ואפילו 200 מ"ר של מפתחים".

בהתייחס לגודל המפתחים, מסביר בן דוד כי "מה שקובע את הגודל זה קודם כל התקציב. החלונות הם אחד האלמנטים הכי יקרים בבית וחלק גדול מהתקציב מופנה אליהם. ככל שהחלונות גדולים יותר, כך העלות שלהם גבוהה יותר ולכן התקציב משפיע על גודל המפתחים".

חליפה מסכים עם דבריו של בן דוד ומסביר שבסופו של דבר ההשקעה משתלמת: "ככל שהמפתחים גדולים יותר ומשתלבים בנוף תוך מינימום פגיעה בו - כך עולה ערכו של הבית. הישראלים אוהבים אור בבית ומעדיפים בתים פתוחים ומוארים ככל האפשר", הוא מסביר ונותן דוגמה מאחד הפרויקטים בהם לקח חלק בישוב קדימה, "לפני ארבע שנים בנינו מספר בתים בישוב קדימה ובזכות המפתחים הגדולים והמוארים, הבתים נמכרו בעלות של מיליון שקלים יותר מערכם בשוק".

תכנון קובי חליפה, מפתחים ארטפרו. אלברט אדוט,
תכנון קובי חליפה, מפתחים ארטפרו/אלברט אדוט
עיצוב רינת קינן, מפתחי ארטפר. מאור מויאל,
עיצוב רינת קינן, מפתחי ארטפר/מאור מויאל

היום ניתן לראות שהלקוחות הישראלים משקיעים יותר כסף במפתחים עצמם. להערכתו של חליפה, מדובר בעלייה של 25% בהשקעה הכספית הכוללת את עיצובם, תכנונם ובנייתם. מה שמשפיע על עלות המפתחים, מעבר לגודלם, הוא בחירת חומר הגלם לפרופיל שמקיף ומחלק את המפתחים, שלרוב מיוצר מברזל או אלומיניום.

לכל אחד מהחומרים יש יתרונות וחסרונות וצריך לשקול כל אחד מהם בזמן תהליך התכנון והעיצוב. חליפה מסביר כי "ברזל הוא חומר מאוד דק, אך עם זאת מאוד חזק, מה שמאפשר ייצור של מפתחים מאוד גדולים בעלי עיצוב מינימליסטי, עם כמה שפחות חלוקה של הזכוכיות - דבר המתכתב עם המגמה העיצובית שרק הולכת ומתחזקת בשנים האחרונות של מפתחי זכוכית גדולים, רחבים ומוארים ככל האפשר.

"בנוסף", ממשיך חליפה, "ברזל זהו חומר שניתן לצבוע אותו בכל צבע ולכן כשאנחנו מעצבים ללקוח, אנחנו משתמשים בצבעים שעוזרים בחיבור בין הפנים לחוץ ומותאמים לסגנון העיצובי של הפרויקט וכך תיווצר סינרגיה הרמונית בין החללים".

"לעומת הברזל", ממשיך ומסביר חליפה, "אלומיניום הוא חומר פחות חזק ולכן בשימוש במפתחים, הפרופיל שלהם יהיה עבה יותר לעומת ברזל, דבר שמוביל ליותר בולטות החומר ופחות טשטוש הגבולות".

תכנון קובי חליפה, מפתחים ארטפרו. אלברט אדוט,
תכנון קובי חליפה, מפתחים ארטפרו/אלברט אדוט
תכנון קובי חליפה, מפתחים ארטפרו. אלברט אדוט,
תכנון קובי חליפה, מפתחים ארטפרו/אלברט אדוט

"בעבר האלומיניום היה משמעותית הרבה יותר זול מברזל ולמעשה בהתחלה עלותו הייתה מסתכמת בחצי מעלות הברזל. עם השנים גם תעשיית האלומיניום התפתחה והיא מספקת פתרונות יותר חזקים ואסתטיים למפתחים גדולים, וכך לאט לאט הפער העלות בין שני החומרים הצטמצם. כיום עלות האלומיניום עומדת על 70-80 אחוז מעלות הברזל", אומר חליפה.

"הברזל הוא חומר חזק מאוד וקשה מאוד לפריצה ולכן מוכר כסורג על ידי חברות הביטוח. מפתחים המשלבים זכוכית וברזל לא זקוקים לתריסים, כמו מפתחים המשלבים אלומיניום", הוא ממשיך, "הסוד הכי גדול של התעשייה הוא שעלותו של מפתח אלומיניום ביחד עם עלות התריסים יהיו שווים למפתח המשלב ברזל בלבד ללא תריסים".

אבל כשמדובר בתכנון ובנייה של מפתחים, ישנם שיקולים נוספים מעבר לאלו הכלכליים. בן דוד מפרט עליהם: "בחירת המפתחים נעשית בהתאם לסגנון ולשפה של הבית. לפני שמחליטים על גדלים וסוג חומרי הגלם של המפתחים, צריך להבין מה המטרה שלנו ומה סוג הפתיחה הנכון עבור הלקוח".

קובי חליפה, מעצב ובעלים ארטפרו. שי שיין,
קובי חליפה, מעצב ובעלים ארטפרו/שי שיין

שיקול נוסף לדבריו של בן דוד הוא הרצון לייצר מבטחים בטוחים וכאלו המעניקים גם בפרטיות: "אנשים רוצים ביטחון בבית שלהם ובסופו של דבר גם רוצים מקום אינטימי ושקט בבית ולפעמים מפתחים גדולים יכולים להיות יותר מידי עבור לקוחות. עם זאת, לכל דבר יש פתרונות. זה תלוי במיקום של החלונות או בגובה שלהם. למשל במקום חשוף אפשר למקם את החלון למעלה וככה נכנס אור ואוויר, אבל יש פרטיות בחדר. גם מבחינת ביטחון יש פתרונות של אזעקות ותריסים".

אדריכלות תכנון ועיצוב ינון בן דוד. שי אפשטיין,
אדריכלות תכנון ועיצוב ינון בן דוד/שי אפשטיין
תכנון ועיצוב: שפיגל אדריכלים. צלם אלעד גונן,
תכנון ועיצוב: שפיגל אדריכלים/צלם אלעד גונן

בנוסף, צריך לקחת בחשבון גם את נושא הבידוד, מסביר בן דוד. לדבריו "אנחנו חיים במדינה חמה עם הפרשי טמפרטורות גבוהים, וצריך לקחת את זה בחשבון בתכנון המעטפת של המבנה, במיוחד במפתחים שכן זכוכית ואלומיניום מוליכים חום וקור. מבחינת בידוד זה עלול להשפיע על עלויות חימום וקירור".

עוד אומר בן דוד כי "כשאנחנו מתכננים בתים אנחנו לוקחים בחשבון את כיווני השמש והאוויר כדי להבין איפה נכון למקם את המפתחים והאם צריך לייצר הצללות. חשוב להבין מה אנחנו רוצים לקבל מהפתח שלנו - האם אני רוצה להרגיש את החוץ או גם הכנסת אור ואוויר לחלל. כך נוכל להבין איזה מפתחים מתאימים לכל אזור בבית".

אדריכלות תכנון ועיצוב - ינון בן דוד. נמרוד לוי,
אדריכלות תכנון ועיצוב - ינון בן דוד/נמרוד לוי
תכנון ועיצוב: שפיגל אדריכלים. אלעד גונן,
תכנון ועיצוב: שפיגל אדריכלים/אלעד גונן

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully