וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

עולה כיתה: התכנית להכפלת רמת גן - פי 2 תושבים

עודכן לאחרונה: 30.11.2022 / 16:19

מ-170 אלף ל-390 אלף תושבים: הוועדה המחוזית לתכנון ולבניה תל אביב החליטה להפקיד תוכנית להכפלת העיר רמת גן, הכוללת תוספת של 83,400 דירות שייתנו מענה להיקף אוכלוסייה של כ-390 אלף תושבים. איך זה הולך לקרות? פרטים בכתבה

רמת גן, אזור הבורסה, מזרח תל אביב, נתיבי איילון. ShutterStock
התכנית להכפלת העיר רמת גן יוצאת לדרך/ShutterStock

הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה תל אביב, בראשות ערן ניצן, הכריזה היום (ד') על החלטתה להפקיד את תוכנית המתאר הכוללנית לעיר רמת גן.

התוכנית כוללת 83,400 יחידות דיור שייתנו מענה להיקף אוכלוסייה של 390,000 תושבים וכן תוספת של כ-4,750,000 מ"ר שטחי תעסוקה ומסחר עד לשנת 2050.

איך זה הולך להתבצע? כל הפרטים

התוכנית, שביוזמת עיריית רמת גן, מגדירה את מגמות הפיתוח לאורך צירים ראשיים בעיר והיררכיה ברורה של עוצמות בנייה.

כך, על פי התכנית, בנייה גבוהה, מעל 35 קומות, מתוכננת להיות לאורך דרך ז'בוטינסקי, במתחם הבורסה, לאורך דרך בן גוריון בחלקו הצפוני ובמתחם אצטדיון רמת גן. בנייה של עד 35 קומות מתוכננת להיות לאורך אבא הלל, בדרך אלוף שדה ולאורך דרך הטייסים. בנייה של עד 20 קומות תהיה לאורך רחובות השלד כגון הרא"ה ושד' ירושלים שלאורכו עתיד לעבור קו מטרו .

בתוך השכונות ובמרכז העיר המטרה היא לשמור על בנייה מרקמית של 8-9 קומות. בשכונות בהן קיימת בנייה נמוכה: קריית בורוכוב, תל גנים, תל בנימין, רמת חן, שכונת הלל, שיכון ותיקים, כפר אז"ר ורמת אפעל, התוכנית משמרת את אופי הבינוי כבנייה צמודת קרקע.

חזון העיר החדשה

כחלק מהמענה לגידול אוכלוסיית העיר, התכנית מציעה הקמת מוסדות חינוך באזורי תעסוקה, כגון מתחם הבורסה והרחבה של מוסדות חינוך קיימים.

כמו כן, התוכנית מגדירה שלושה סוגים של התחדשות עירונית: הראשונה בהתערבות מרבית, בה ההתחדשות תהיה בהיקפים ובעוצמות גבוהים ובתוספת משמעותית של יחידות דיור; השנייה, התחדשות עירונית בהתערבות ממותנת, בה ההתחדשות תהיה בהיקפים ובעוצמות מוגבלים; והשלישית, התחדשות בהתערבות מזערית, המתאפיינת בטיפוח המצב הקיים ושמירה על המרקם.

העיר המשודרגת כוללת בתחומה פארקים (פארק הירקון, הפארק הלאומי והספארי), אזור תעסוקה (בורסה), מרכז להשכלה גבוהה (אוניברסיטת בר אילן), בית חולים תל השומר ואצטדיון רמת גן המשרתים את כל תושבי המטרופולין.

חזון העיר הוא ליצור עיר מתחדשת לרווחת תושביה עם מגוון שימושים, עיר עם התרחשות עירונית ועסקית יחד עם מוקד משיכה לכל תושבי המטרופולין.

sheen-shitof

עוד בוואלה!

מיקום אסטרטגי, נוף מרהיב ודירות מפוארות: השכונה המסקרנת שנבנית במרכז

בשיתוף אאורה נדל"ן

החזון התחבורתי של העיר

בתחום העיר עתידים לעבור שני קווי מטרו: האחד לאורך שדרות ירושלים והשני בחלקה הדרום מזרחי של העיר עם תחנה בתחום בית החולים תל השומר ושני קוים של הרכבת הקלה: הקו האדום לאורך דרך ז'בוטינסקי והקו הסגול לאורך דרך אלוף שדה ודרך רפאל איתן.

תוכנית המתאר מקנה את הכלים ומנחה להכנת תוכניות מפורטות בסביבות תחנות המטרו ותחנות הרכבת הקלה, תוך התאמה לתכנית מתאר ארצית ,אשר יתייחסו לריכוז שטחי תעסוקה סביב התחנות, יצירת מגוון רחב של יח"ד בדגש על דירות להשכרה ויצירת מרחבים ציבוריים זמינים, נגישים ואיכותיים לטובת ציבור המשתמשים בהסעת המונים.

הוועדה המחוזית ציינה בהחלטתה כי היא רואה חשיבת רבה בקידום הקו הצהוב, אשר ישרת מספר ערים, וביניהן רמת גן, בני ברק וגבעתיים, וכן קוראת למשרד התחבורה להמשך תכנונו ומימושו.

החזון התחבורתי בתוכנית המתאר בא לידי ביטוי בשינוי תפיסת התחבורה ותכנון רחובות בהעדפה לתחבורה ציבורית, הולכי רגל ורוכבי אופניים תוך דחיקת הרכב הפרטי לתחתית הפירמידה.

אזור הבורסה ברמת גן על רקע כיכר המדינה, פארק הירקון והעיר תל אביב. ShutterStock
רמת גן: תוספת של 83,400 דירות שייתנו מענה להיקף אוכלוסייה של כ-390 אלף/ShutterStock

העיר רמת גן עשירה במבנים ואתרים נופיים בעלי ערך והטמעת נושא השימור בתכנית המתאר נעשה באופן שמאפשר את פיתוחה של העיר תוך שמירת הזהות והמורשת התרבותית של העיר.

מתכנן מחוז תל אביב במינהל התכנון, אדר' ארז בן אליעזר: "לאחר שנים של עבודה רבה ותיאומים מול משרדי ממשלה וגורמים חיצוניים נוספים. לעיר רמת גן יש תפקיד חשוב במטרופולין ותכנית המתאר אשר מחליפה את התכנית המאושרת משנת 1979, באה לתת מענה לצרכים העתידיים של האוכלוסייה, הן ברמה העירונית והן ברמה המטרופולינית. מדובר בעיר אשר תחומה בין שני פארקים מטרופוליניים, מרושתת בשלושה קוים של רכבת קלה ושני קווי מטרו, ולזה יש השלכות על מוקדי תעסוקה, היקף וסוג מגורים, מרחבים ציבוריים, רחובות מסחריים, צירים ירוקים ועוד.תכנית המתאר מתייחסת לכל אחד מהמרכיבים הללו".

עורכי התוכנית הם אדר' יוסי פרחי ואדר' נעם פרחי ממשרד פרחי צפריר אדריכלים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully