וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

"פקידי המדינה עשו קופה על הגב של הצעירים"

23.10.2022 / 23:17

חיים ביבס, יו"ר מרכז השלטון המקומי, תקף בפסגת הנדל"ן של מרכז הנדל"ן את מדיניות הממשלה: "צריך לדאוג לזוגות צעירים לפני שיהיה מאוחר מדי. מנכ"ל בנק לאומי: "אין בישראל פיתרון הולם של דיור בר השגה"

יו"ר השלטון המקומי חיים ביבס עם דני קושמרו. יחצ,
יו"ר השלטון המקומי חיים ביבס עם דני קושמרו/יחצ

זה לא נראה טוב. עלייה שנתית של 19% במחירי הדיור, חלומות לקנות דירה מתפוגגים, השכירויות בשמיים והעלאת הריבית גרמה להאטה בכמות העסקאות בחודשים האחרונים. כל אלה עמדו במרכז 'פסגת הנדל"ן' באילת של מרכז הנדל"ן, לשם הגיעו בכירי הענף בישראל. הפאנל דן בנושאים בוערים על סדר היום בעולמות נדל"ן ועל הדרכים לבלימת עליית המחירים ועידוד הבנייה בישראל.

"עליית הריבית השפיעה על מאות אלפי משקי בית בישראל", אומר דן קצ'נובסקי, מנכ"ל מרכז הנדל"ן, "מחירי הדיור הפכו לחבית חומר נפץ חברתית וכלכלית. בשנתיים האחרונות חל זינוק של שלושים אחוזים בשיעור המשפחות המפנות יותר משליש מהכנסתן הפנויה לטובת החזר המשכנתה. התקופה הממוצעת של משכנתאות חדשות עומדת על לא פחות מעשרים וחמש שנים. לבסוף, בשנתיים האחרונות חל זינוק של חמישים אחוזים בשיעור משקי הבית הנוטלים הלוואות בסיכון גבוה כפי שמגדיר אותן בנק ישראל, ושיעורן הכולל עומד על חצי מכלל נוטלי המשכנתאות.

קצ'נובסקי טוען כי על הממשלה שתקום להקצות את מירב המשאבים ותשומת הלב כדי ליצור רביזיה משמעותית בתחום התחבורה והתשתיות, שתקצר את משכי התכנון והביצוע של מיזמי התחבורה והתשתיות. "לצד זה, על הממשלה ליצור ודאות תכנונית שכוללת הליך בקרה על הקשר בין היזם לעירייה, בצורה כזו שתייעל את לוחות הזמנים בהקמת פרויקט דיור חדש, עם מינימום סרבול והתייקרות. לבסוף, על המדינה לטפח הליכים של שכירות ארוכת טווח".

מנכ"ל בנק לאומי חנן פרידמן. יחצ,
מנכ"ל בנק לאומי חנן פרידמן/יחצ

"אין בישראל פתרון הולם של דיור בר השגה או דירות להשכרה לטווח ארוך, ומאחר והציבור מעדיף ברובו בעלות על פני שכירות, קשה להניח שהממשלה תקדם מהלך משמעותי של בניית דירות להשכרה" הוסיף מנכ"ל בנק לאומי חנן פרידמן, "האתגר המשמעותי ביותר מולו ניצב זוג צעיר בבואו לרכוש דירה הוא גיוס ההון העצמי הנדרש בשיעור של 25% לפחות. חלק מהזוגות הצעירים נעזרים בהורים, חלק פודים חסכונות, אך רבים מהזוגות נאלצים להגדיל מינוף וליטול הלוואות משלימות מגופים חוץ-בנקאיים לטווחים קצרים יחסית, בריביות גבוהות ועם החזרים מכבידים. לזוגות אלה צריך להעמיד מקורות מימון שאינם מגדילים סיכון.

פרידמן קורא להפחית ביורוקרטיה ולזרז הליכי תכנון ובניה: "לא סביר שישנן בישראל 131 ועדות לתכנון ולבניה הפועלות במקביל, ושמשך הזמן הממוצע לקבל היתר בניה בארץ עומד על מעל 400 ימים, פי 3 מהזמן הממוצע במדינות מערביות אחרות. במקביל, צריך להפשיר קרקעות לבנייה בכל רחבי הארץ, יש בישראל עתודות קרקע שיכולות לתת מענה לאוכלוסיות רבות, לכן יש להבטיח לתושבים גישה מיטבית לתעסוקה ושירותים".

האתגר המשמעותי ביותר מולו ניצב זוג צעיר בבואו לרכוש דירה הוא גיוס ההון העצמי הנדרש בשיעור של 25% לפחות. "אחד הפתרונות הניתנים ליישום הוא לחייב יזמים במסגרת מכרזי הקרקע להציע לכ-30% מהרוכשים, בכל פרויקט, הלוואת בולט להשלמת ההון העצמי הנדרש בריבית שתקבע מראש במסגרת המכרז", מוסיף פרידמן, "פתרון נוסף הוא העלאת שיעור המימון לדירה ראשונה - נכון לאפשר את הגדלת שיעור המימון מעל 75% אך ורק לרוכשי דירה ראשונה, עבור דירות בשווי של עד שני מיליון שקל".

sheen-shitof

עידן חדש בלייזר

החברה הישראלית שהמציאה את מסירי השיער עושה זאת שוב

בשיתוף Epilady
פרופ' איתן שישינסקי עם מנכ"ל מרכז הנדל"ן דן קצ'נובסקי. יחצ,
פרופ' איתן שישינסקי עם מנכ"ל מרכז הנדל"ן דן קצ'נובסקי/יחצ

חיים ביבס, ראש עיריית מודיעין מכבים רעות ויו"ר מרכז השלטון המקומי בישראל, הגיב למשבר הדיור: "בהיעדר שלטון מרכזי יציב במדינת ישראל, פקידי הממשלה השתלטו על המדינה תוך תאוות כח ועשיית קופה על הגב של הצעירים. זוגות צעירים, ששירתו את המדינה ונתנו מעצמם מצפים לקבל חזרה מהמדינה. צריך לדאוג להם לפני שיהיה מאוחר מידי. כולם מסבירים לנו שיש למעלה ממיליון התחלות בנייה בישראל, אך ישנה בעיה של תשתיות, מכיוון שאין שלטון יציב במדינת ישראל. אין קובעי מדיניות ויש מעמד של פקידות שקיבל יותר מדי כוח. יש כאן משבר דיור ואם לא כולנו נתאחד ביחד כדי לפתור את המשבר, הזוגות הצעירים לא יישארו כאן. הם יעזבו את ישראל למקומות אחרים זולים יותר. לפקידות יש תאוות כוח וברגע שיש בחירות הם לוקחים את הכוח מנבחרי הציבור ואז פשוט הם עוצרים את הכול".

ראול סרוגו, נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ והקרן לעידוד ענף הבניה: "הממשלה הבאה חייבת לחתום על 'עסקת החבילה' שהצענו והצגנו בפניה עם השלטון המקומי וענף הבנייה והתשתיות, ולהקים משרד חדש שתחתיו תרוכז כל פעילות התכנון והבנייה בישראל. על מי שיעמוד בראשות הממשלה הבאה חלה חובה להציב מיד את הפתרון למשבר הדיור והתשתיות בראש סדר העדיפות הלאומי-חברתי. כל אזרח ישראלי צריך לדרוש איתנו מכל אחד מראשי המפלגות לקבוע שמגורים היא זכות בסיסית לכל אדם. לדעתנו - על כל ראשי המפלגות לקבוע במצע שלהם ובהסכמים הקואליציוניים שיחתמו לאחר הבחירות, כלים ישימים לפתרון המצב הקשה בענף שלנו וקוראים להם לאמץ את כל או לפחות את רוב התוכנית שהצגנו להם. על פי ניסיון העבר, רק תוכנית ברוח הזו יכולה לפתור את המשבר הזה".

איתן שישינסקי, פרופסור (אמריטוס) הקתדרה לכלכלה ציבורית, האוניברסיטה העברית: "הממשלה החדשה שתקום תצטרף לשקול ולעשות מעשה פיסקלי, כדי לעודד את שוק השכירויות בישראל. המדינה אינה עומדת ביעדי הביצוע של שכירות ארוכת טווח שעומד על 10,000 לכל שנה ובפועל, החלו רק 1744 התחלות בנייה בלבד. אני קורא להקים קרן לתמרון דיור שכולל הכנסות מגידול עתידי בארנונה לעסקים, קרן לתמרון קליטת דיור ותוספת מקורות ממשלתיות. הרשויות המקומיות צריכות לעודד בנייה למגורים ולא בנייה לעסקים. יש להקים קרן לגידול הארנונה למגורים. התמריץ של הרשויות המקומיות הוא להקים עסקים בעקבות הסכום המשולם על כל מטר מרובע (184 מ"ר לעסקים). יש להקים קרן לעידוד בנייה למגורים שייגבה מהרשויות החזקות ויועבר לרשויות החלשות יותר".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully