וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

תכנית החלוקה יוצאת לדרך: הבקו"ם ומחנה תל השומר עוברים לאזרחות

עודכן לאחרונה: 2.10.2022 / 15:40

"המדינה התעשתה, זהו יום חשוב": אחרי המתנה של שנים, יחולק הבוקר שטח מחנה תל השומר בין הערים קרית אונו ואור יהודה

הדמיית תוכנית החלוקה של בסיס תל השומר. הדמיה: חברת קשת מכ ניהול פרויקטים ואדריכלים קולקר-קולקר-אפשטיין, אתר רשמי
הדמיית תוכנית החלוקה של מחנה תל השומר/אתר רשמי, הדמיה: חברת קשת מכ ניהול פרויקטים ואדריכלים קולקר-קולקר-אפשטיין

אחרי המתנה של שנים רבות - הבוקר יחולק שטח המחנה הצבאי, תל השומר, בין הערים קרית אונו ואור יהודה. בשטח חלה תכנית תמ"ל 1001, הכוללת הקמה של 9,500 יחידות דיור וכ-440 אלף מ"ר שטחי תעסוקה ומסחר. ישראל גל וליאת שוחט, ראשי הרשויות, בפה אחד: "המדינה התעשתה. זהו יום חשוב".

לפי תוכנית החלוקה שסוכמה בין שתי הערים, 980 דונם ישויכו לאור יהודה ו-833 דונם ישויכו לקריית אונו. על פי ההחלטה, יוכלו שתי הרשויות להתחיל לגבות ארנונה ממשרד הביטחון עד לפינוי המחנות, ולאחר מכן ימומשו התוכניות להקמת יחידות דיור ושטחי מסחר ותעסוקה. חשוב להבין כי עד היום שטחי מחנות תל השומר היו ללא מעמד שיפוטי, כלומר לא משויכות מוניציפלית לאף רשות ולכן גם לא שולמה ארנונה כלל.

תמ"ל 1001 היא תכנית שחלה מצפון לכביש 461 וממערב לבית החולים שיבא על שטח מחנות תל השומר. מדובר בתוכנית שכוללת כ-9,500 יחידות דיור, כ-440 אלף מ"ר שטחי תעסוקה ומסחר וכן מוסדות מבני ציבור ושטחים ציבוריים פתוחים.

בהתאם להסכם שהתקיים בין עיריות קריית אונו ואור יהודה לפני מספר שנים, הוחלט כי 70% מהדירות, כלומר 6,650 יחידות דיור, יהיו בשטחה המוניציפלי של אור יהודה, ו-2,850 דירות יוקמו בקריית אונו. באשר לשטחי התעסוקה והמסחר היחס יהיה הפוך כאשר 308 אלף מ"ר לקריית אונו ו-132 מ"ר לאור יהודה.

"אין ספק שמדובר ביום חשוב"

עוד בשנת 2014 מינה מנכ"ל משרד הפנים דאז ועדת חקירה בראשות פרופ' ערן רזין, בנושא חלוקת השטחים בין קריית אונו ואור יהודה. על אף העובדה ששתי הרשויות הגיעו לסיכום והעבירו את עמדתן לידי משרד הפנים, חלוקת השטחים לא בוצעה דה פקטו בשל סוגיית הארנונה.

רק השנה, עם כניסתה לתפקיד של שרת הפנים, איילת שקד, קודם נושא חלוקת השטח ואושרר לאחר שראש עיריית קריית אונו, ישראל גל, וראש עיריית אור יהודה, ליאת שוחט, התחייבו לגבות תעריפי ארנונה נמוכים מבסיסי תל השומר המצויים בשטח כל זאת עד לשנת 2027, התאריך הצפוי שבו יפונו המחנות.

הרוח הציונות 29 באוגוסט 2022. ראובן קסטרו
"סוף סוף המדינה התעשתה. כל הכבוד לשרה איילת שקד על ההחלטה"/ראובן קסטרו

ראש עיריית קריית אונו, ישראל גל: "סוף סוף המדינה התעשתה. כל הכבוד לשרה איילת שקד על ההחלטה. עכשיו אפשר לתכנן ולהזיז דברים קדימה ולחבר את כל חלקיה של העיר קריית אונו משכונת רמון ועד לצומת סביון, תוך הגדלה משמעותית של שטחי התעסוקה והמסחר החשובים לעיר. תודה לשותפתי לדרך ליאת שוחט, ראש העיר אור יהודה".

ראש עיריית אור יהודה, ליאת שוחט: "אין ספק שמדובר ביום חשוב עבור העירייה בראשותי, שסוף סוף יכולה לקבל אופק וודאות באשר לתכנון פיתוח העיר לשנים הבאות. אני מברכת את שרת הפנים איילת שקד שהבינה את חשיבות הנושא והאיצה את התהליכים וכן את חברי ישראל גל, ראש עיריית קריית אונו על שיתוף הפעולה המוצלח שממנו ייהנו תושבי עירנו לעשרות השנים הבאות".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully