לא צריך קבלן: כך מגמת ה-DIY מתפתחת גם בישראל

מגמת הבניה שהחלה בתקופה הפרהיסטורית, התחזקה בעת המודרנית וצברה תאוצה בתקופת הקורונה, ממשיכה לצבור פופולאריות גם כיום ומחזקת את השוק העולמי. ומה הוא התחום הבולט בענף?

19/05/2022

אחת המגמות העולמיות הבולטות בתחום שדרוג ועיצוב הבתים שנמצאת בעליה מזה מספר שנים וצברה תאוצה משמעותית בתקופה הקורונה, היא מגמת ה - DIY או בעברית - עשה זאת בעצמך. יותר אנשים כיום מעדיפים לוותר על סיוע של אנשי המקצוע ולעשות יותר פרוייקטים ואת עבודות שדרוג הבתים בעצמם. להתגברות הענף שמגלגל סכום עצום של מאות מיליוני דולרים בשנה, השלכה ישירה על התחזקות השוק הכלכלי העולמי ויותר חנויות וחברות קונספט ייעודיות נפתחות ומוכרות היצע מגוון של ציוד וערכות להרכבה מלאות.

אבל לא משום מקום התפתח הענף והגיע לפופולאריות ולסדר גודל השוק שלו כיום, הנסיבות ההיסטוריות הובילו אותו זה אחר זה עד למעמד הנוכחי, ועל מנת להבין איך ולמה יש צורך לחזור מעט שנים אחורה, די הרבה שנים אחורה למען האמת. עוד מהתקופה הפרהיסטורית דרך ציר הזמן של יוון הקדומה ועד המהפכה התעשייתית שהחלה באמצע המאה ה-18 באירופה והתפשטה אל ארה"ב, כל שיטת בניה בה נעשה שימוש, ניתן יהיה לכנות למעשה כשיטת ההרכה העצמית - DIY. שכן, ייצור מסחרי ומכונות תעשייתיות הרי לא היו קיימות אז ובני האדם, היו מקימים מבנים בעזרת ידיהם החשופות בלבד.

עוד בוואלה!

החידון שיסדר לך את הדייט הבא

לכתבה המלאה
פרגולה לגינה של Canopia מבית פלרם. יחצ,
איש מקצוע לא היה פה. פרגולה לגינה של Canopia מבית פלרם(צילום: יחצ)

העדות הראשונה למבנה שהוקם בסיוע הוראות הרכבה, נחשפה על ידי ארכיאולוגים איטלקיים שאיתרו מקדש יווני ובתוכו מפרט בניה מהמאה ה-6 לפני הספירה בדרום איטליה, אזור שהיה עשיר ביישובים יווניים מהעת הקדומה. על פי ההערכות, זו היא הדוגמא העתיקה ביותר שנחפשה עד היום לבניה בשיטת הרכבה עצמית זו.

העת המודרנית ובעיקר המאה ה-20 היוותה קרקע פורייה להתפתחות הענף, מלחמות העולם ההרסניות הבליטו את עקרון ההסתמכות העצמית וסיסמאות כגון "תלחם", "תעשה ותתקן", "תגדל את האוכל עבור עצמך" וסיסמאות מלחמתיות אחרות, העצימו את החשיבות של עבודה עצמית ומעשית בסביבת המגורים הפרטית. אלו, גם אפשרו ועודדו אנשים לגלות ולהביא לידי ביטוי את כישורי ה-DIY שלהם.

בין תקופת המלחמות ובהשפעה ישירה של זו הראשונה, פקד את העולם כידוע משבר פיננסי עצום המוכר גם כתקופת "השפל הגדול". הזעזוע שהתחיל בארצות הברית בשנת 1929, נמשך עד סוף שנות השלושים והביא לקריסת וול סטריט, גרם לפגיעה כלכלית חמורה בכיסיהם של רבים בעולם שחוו ירידה חדה בהכנסות השכר. הדבר, דרש מהם לצמצם הוצאות ככל הניתן אבל הרצון לעצב ולשדרג את הסביבה הביתית היה עדיין קיים, מה שהוביל אותם בעל כורחם לעשות את כל מה שהם יכלו לטובת זאת - אך בעצמם. יותר אנשים מהמעמד הנמוך, הבינוני והן מהמעמד הגבוה, התחילו לחיות על פי אסטרטגיית ואורח חיים של עבודה עצמית. התופעה התגברה, הרחיבה את היצע האפשרויות להרכבה עצמית ותרמה לפיתוח רעיונות חדשים ומקוריים. היצירתיות, החלה להשתולל במוחות רבים וכך גם ההבנה שניתן לעשות שימוש חוזר בכמעט כל חומר הקיים בנמצא.

תרומה עצומה לפריצת ה-DIY - יוטיוב והרשתות החברתיות(צילום: רויטרס, Getty Images)

אבל תקופה הזהב של תעשיית ה-DIY עד אז הייתה ללא ספק בתחילת שנות ה- 80. בתקופה זו, היא צמחה באופן אקספוננציאלי לאור המצאת מכשיר הוידאו ואיתו המדריכים המוקלטים. כמו גם, מגוון מגזינים לעיצוב הבית עם טיפים להרכבה בשיטות DIY שונות החלו להתפרסם ברחבי ארה"ב. רבים, היו להוטים להפחית את עלויות הבנייה היקרות והסתמכו לא מעט על שיטות אלו ויותר אנשים, החלו לבלות את סופי השבוע בביצוע פרוייקטים שונים לשדרוג ועיצוב הבית. הנלהבים מהם, קלטו מיד את הפוטנציאל השיווקי מה שהוביל לחדירה של הענף למדיות הפרסומיות המובילות של אז. לאור זאת, מגוון השיטות התרחב ואיתם חומרי הייצור הייעודיים והשימושיים אשר הפכו לזמינים יותר ונמכרו במחירים נמוכים הרבה יותר.

בשנות ה-90 האינטרנט פרץ אל חיינו, והוא החל לעניין ולהעסיק אנשים רבים ברחבי מדינות המערב. היכולת להגיע אל אנשים מרוחקים, הגבירה את הדרישה וכך גם את כמות המדריכים ובמקביל גם את היצע הרעיונות. אתרים, בלוגים ופורומים רבים הוקמו, סרטונים שונים ומגוונים הופקו, והכל כדי לספק את המידע והפתרונות הנדרשים והמבוקשים. כל אחד שהיה מעוניין בכך, הצליח למצוא מספר חלופות לפרויקט מסוים בכמה קליקים בודדים והמדיות החברתיות, הקפיצו את הביקוש לשיא. ב- YouTube לבדו, ניתן היה ניתן למצוא אלפי סרטונים המדריכים לבצע עבודות שונות של עשה זאת בעצמך.

חממה לגינה הביתית של Canopia מבית פלרם. עלייה של עשרות אחוזים בתקופת הקורונה במכירות של ערכות ביתיות להרכבה עצמית(צילום: יחצ)

כיום ובניגוד לעבר, החיפוש אחר חומרי גלם שניתן לעשות בהם שימוש להקמת מבנים ומוצרים שונים כבר מיותר שכן, חנויות ורשתות מסחריות לבית רבות, כבר מוכרות היצע רחב של ערכות שלמות ומוכנות להרכבה של פריטים מגוונים וקונסטרוקציות שונות. מגפת הקורונה שהתפשטה בעולם בשלוש השנים האחרונות, הביאה לעלייה גדולה נוספת בביקוש לערכות מסוג אלו, שכן הזמן הפנוי שהתווסף לרבים אז בשיא המגפה, לצד הרצון להימנע מביקורים מיותרים של אנשי מקצוע, הובילו אותם לנסות ולעשות את עבודות הבית השונות בעצמם או יחד עם בני המשפחה.

הדבר כמובן הוביל להשפעה ישירה על השוק הכלכלי העולמי, ובא לידי ביטוי בעליה של עשרות אחוזים בתקופת הקורונה במכירות של ערכות ביתיות להרכבה עצמית, כך על פי נתונים שמדווחים עליהם חברות רבות המשווקת מוצרי DIY. בתחילת המגפה, מגמת העלייה נעצרה מעט, זאת לאור הבהלה המובנת שהובילה לסגרים ההדוקים, אבל לא זמן רב לאחר מכן החל הזינוק המשמעותי. לעובדה שבתקופה זו התחזק כוח הקניה באון ליין יש כמובן השפעה לא מעטה גם כן.

על פי האתר DIY International, גודל שוק ה - DIY הגלובלי עמד בשנת 2020 בה פרצה המגפה על 762 מיליארד יורו, הוא עשה קפיצה של 13.6 אחוזים מהשנה שקדמה לה. כעת, השוק התמתן אבל ממשיך לעלות בקצב של 4.5 אחוז בשנה וצפוי לעבור את סף טריליון יורו עד לשנת 2027. בארה"ב כמו שניתן לתאר פועל השוק הגדול ביותר, והוא עמד באותה השנה על 338 מיליארד דולר, נכון לשנת 201 הוא עלה והגיע ל- 439 מיליארד ועל פי ההערכות, הוא יעלה עד ל -624 מיליארד בשנת 2025. צפון אמריקה יחד עם יבשת אירופה מחזיקות ב-86 אחוזים מהשוק העולמי, זאת למרות שאוכלוסיית שתי המדינות מהווה רק 16 אחוזים מאוכלוסיית העולם.

התחום הכי בולט - Outdoor. גזיבו לגינה Canopia מבית פלרם(צילום: יחצ)

וגם בימים אלו בהם נדמה כי המגיפה נשכחה לפחות תודעתית, רבים בוחרים להמשיך עם ההרגל שהתפתח וצבר תאוצה בזמן המגיפה. יותר אנשים כיום, מעדיפים לשדרג בעצמם את הסביבה הביתית, בדגש על החצרות והמרפסות הביתיות שזהו התחום הבולט במכירות העולמיות. בין אם למטרת בילוי משפחתי, אירוח או למנוחה ורגיעה עם הקפה והעיתון של הבוקר, חללי ה- OUTDOOR הביתיים הפכו לפופולאריים משמעותית יותר בשנים האחרונות ואיתם גם הרצון הטבעי של אנשים ליצור לעצמם סביבה נעימה ומעוצבת יותר. הפריטים המובילים במכירות הם גזיבויים, פרגולות וגגונים מעוצבים.

"בשנים האחרונות אנו עדים לעלייה במודעות ובצורך למוצרי "עשה זאת בעצמך" (DIY). מדובר במגמה כלל עולמית וישראלית כאחד, אשר תפסה תאוצה משמעותית גם בתקופת הקורונה", מספר לנו אביב בר, סמנכ"ל המכירות של חברת CANOPIA מבית פלרם המתמחה בפתרונות קירוי והצללה וכמו גם אחסון לסביבת החצר הביתית. "השהייה הממושכת בבתים, עודדה צרכנים רבים לשדרג את סביבת המגורים ולהרחיב את שטח המחייה, העבודה והפנאי באמצעות פתרונות קירוי, הצללה, אחסון וגינון. מעבר להיבט הכלכלי - מוצרים להרכבה עצמית מייצרים ערכים חברתיים-משפחתיים-קהילתיים המשלבים הנאת הרכבה משותפת, בילוי חברתי ואף חינוך לקיימות".

בר אומר כי "התחום הבולט בענף הוא מוצרי ה- OUTDOOR הכוללים מגוון מוצרים לשדרוג סביבת הבית והגינה. המוצרים הנמכרים ביותר בקטגוריה זו כוללים מחסני גינה, גזיבו, פרגולות, גגונים והטרנד של השנים האחרונות - חממה ביתית המאפשרת גידול ביתי ואורגני של מגוון ירקות וצמחים לצד תחביב מרגיע ומהנה לכל המשפחה. בנוסף לכך, אם בעבר הצרכנים רכשו מוצרי מדף גנריים , פשוטים יחסית, כיום הם אינם מתפשרים ולכן מחפשים פתרונות מעוצבים המחמיאים לביתם ולסביבה, הבנויים מחומרים איכות ומקנים לבית ולחצר מראה אלגנטי ויוקרתי".

  • בנייה

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully