וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ובמעבר חד: איך עוברים מהמרכז לפריפריה?

וואלה! נדל"ן

7.4.2022 / 10:07

הקורונה הובילה אותנו לחשוב שוב על הבית ועל אורך החיים שלנו. יש כאלה שלקחו את זה צעד קדימה ועשו את המעבר של חייהם, מהמרכז לפריפריה ולהפך. במה זה כרוך ומה המחיר למהלך כזה?

מחירי הנדל"ן הנוסקים גורמים לרבים - מזוגות צעירים ועד אנשים מבוגרים יותר ללא דירה משלהם, לחשוב על אפשרויות מגורים שונות מאלה שהתרגלו אליהן. אלא שהמחירים הם לא חזות הכול - יש כאלה שמשנים מיקום גם מסיבות אחרות.

"בשנים האחרונות בכלל ומאז תקופת הקורונה בפרט אנו רואים שינויים משמעותיים במעבר מגורים של אזרחים מאזור לאזור בעיקר מהצפון למרכז והמרכז לצפון", אומר ניר שמול, מנכ"ל חברת שניר והחברה לפיתוח והתחדשות עירונית, "על פי מחקרים אחרונים שנערכו בישראל, בכל שנה קיימת תזוזה נדל"נית של 8 אחוז ממשקי הבית במדינת ישראל כלומר בתהליכים של מכירה, קנייה, השכרה ומעבר דירה מאזור לאזור וכו'".

תכנון קובי חליפה. אלברט אדוט,
לעבור לגליל וליהנות. עיצוב קובי חליפה/אלברט אדוט

"החליטו לעשות מהפך"

קובי חליפה, מנהל השיווק והמעצב של arteferro, מספר על זוג שעבר מהשרון אל היישוב מתת שבגליל העליון. הם הגיעו לצפון הארץ כנופשים, התאהבו במקום והיו חוזרים אליו כמה פעמים בשנה לאורך 10 השנים האחרונות", הוא מספר, "האיש הוא יזם וקבלן שאחראי על בניה של עשרות פרויקטים ושכנות שלמות ברחבי הארץ. בני הזוג החליטו לקנות מגרש שיועד להיות בית הנופש שלהם, ולאחר ארבע שנים, בהן בנו את הבית והשקיעו בכל פינה שבו את הנשמה ואת האהבה הגדולה שלהם, החליטו לעשות מהפך".

המהפך הזה כלל, כמובן, שינוי באורח החיים. "היום האיש משקם משקים חקלאיים, מגדל עיזים ומייצר יין", מספר חליפה, "בני הזוג הגיעו מבית מישורי בשרון ובמתת הבית נמצא על רכס ההר. מדובר על מקום עם מזג אויר קשה - שלג ורוחות עזות, אך מצד שני יש להם נוף מדהים, חרמון מצד אחד והים בצד השני. הם גרים ממש בתוך היער ושומרים על הצביון הפראי והטבעי של היישוב. כדי להכניס פנימה את כל הנוף שבחוץ נבחרו מפתחי ברזל (שתוכננו ע"י arteferro ובוצעו ע"י השותף הצפוני, רוני קפלן), גם כדי להשתלב יחד איתו ולא להפריע לו ולמזג אותו עם הבית. בנוסף, כדי לתת חמימות יחד עם הפרקט שולבו בבית מוצרי ברזל נוספים - עמודי תאורה, שידות לאמבטיה, קונסולה מזנון לסלון ועוד. בעל הבית אומר שזו פעם ראשונה שהוא תכנן בית מהלב ולא מהשכל".

עיצוב אורון מילשטיין. אלעד גונן,
אפשר גם הפוך. בית במרכז בסגנון כפרי. עיצוב אורון מילשטיין/אלעד גונן

מקיבוץ המשקיף לכינרת לקומה ה-46

מעצב הפנים אורון מילשטיין מספר על מעבר הפוך - של בני זוג מקיבוץ המשקיף לכנרת אל בניין המגדלים הכי טרנדי בתל אביב, במרומי הקומה ה-46 במגדלי TLV. "בני הזוג רגילים למעברים ומבחינתם השינוי הוא סוג של הרפתקה חדשה", הוא אומר, "כך היה גם במעברים דרמטיים שלהם בעבר, עם מגורים באוסטרליה, ארצות הברית חזרה לקיבוץ ועכשיו תל אביב. היה להם חשוב שאת המרפסת, שגדולה 20 מ"ר, נהפוך לפינת אירוח פונקציונאלית. ספה גדולה ומרווחת מבד מיוחד העמיד לחוץ, ומאחוריה קיר ירוק שמכיל בתוכו גם גינת תבלינים של בעלי הבית. הבאנו את טבע שהיו רגילים אליו בקיבוץ אל המגדל".

דנית שלו מהמרכז תעשה יחד עם משפחתה את המעבר לעמק החולה בקיץ, שם קנו מגרש של 700 מ"ר אותו יתכנן אדריכל ינון בן דוד."אנחנו גרים בשכירות בקיבוץ במרכז הארץ וכבר כמה שנים מחפשים לקנות בית פרטי בקהילה קטנה", היא משתפת, "כל הזמן דברים התפקששו בדרך. ואז התחילה הקורונה, התחלנו שנינו כעובדי הייטק לעבוד מהבית, ופתאום המדינה נהייתה יותר קטנה והאפשרויות השתנו והתרחבו. המעבר העתידי לצפון אפשר לנו למצוא מה בדיוק מה שאנחנו רוצים, להישאר עם מרחב נשימה ולהשאיר הרבה פניות למשפחה ולעצמנו ולא להיות במסע המטורף הזה. אנחנו אוהבים את הטבע, יש לנו שלושה ילדים קטנים אנחנו רוצים שיגדלו בקהילה שהחברים הם משפחה. אחד הדברים שהשפיעו עלינו מאוד הם הרבה רילוקיישנים שחברים מסביבנו עשו, הבנו שזה לא כמו שהיה פעם, לא נשארים כל החיים במקום שבו נולדת וגדלת. הקורונה לימדה אותנו שהכי חשוב זה המשפחה הגרעינית והצפון יותר קרוב מאירופה או ארה"ב. במעבר הזה לצפון ואנחנו משיגים שלוה ורוגע, עם הבית שתמיד רצינו, את הסביבה הצעירה שרצינו. לא היינו עוברים למקום שלא היינו חשים שיש בו מגמה של צעירים כמונו, שמגיעים מהמרכז ועושים את המעבר הזה ומייצרים לילדים עתיד קצת אחר".

"אין ספק שבצפון הארץ ישנה אפשרות למצוא מגרשים יותר גדולים, ישנם משקים, חוות לעומת המרכז בו השטחים מצומצמים יותר", אומר בן דוד, "לכן גם הבתים במרכז יהיו יותר קטנים - 250 מ"ר בממוצע, כשהבתים בצפון יוכלו להגיע בקלות לגודל של 350-400 מ"ר. בית בצפון עולה 9,000-11,000 שקל למ"ר, המחיר הממוצע לבניה במרכז הארץ הוא 11,000-15,000 שקל למ"ר. בעקבות המעבר הזה של אנשים מהמרכז לצפון אפשר לראות יותר ויותר בתים בסגנונות מודרניים, עם טכנולוגיות חדשות, שימוש בחומרים יותר יוקרתיים כמו אריחים גדולים ופרופילי אלומיניום חדשניים, סוגי אבנים מיוחדות כמו אבני בזלת ואבנים מיובאות מחו"ל. ההיצע יותר מגוון ופחות סטנדרטי כמו 'בית בערבה' ועם הבנה עמוקה בעיצוב ובמגמות חדשניות".

תכנון ואדריכלות ינון בן דוד. שי אפשטיין,
יותר מגרשים, יותר אפשרויות. תכנון ינון בן דוד/שי אפשטיין

אז תכלס, מה תוכלו לעשות עם 2 מיליון שקלים במרכז, ומה תוכלו לעשות עם אותו הסכום בצפון? רון לנדסמן, מנכ"ל ובעלים של רימקס Supreme בפתח תקווה, מפרט: "באזור המרכז, בערים כמו פתח תקווה או רמת גן, תוכלו עם שני מיליון שקלים דירה בעלת 2-4 חדרים. בפתח תקווה ניתן למצוא דירת 3 חדרים בבניין חדש יחסית, כך שאפילו לא תצטרכו שיפוץ, בגודל ממוצע של 70 מ"ר, או דירת 4 חדרים בגודל של 90 מ"ר בשכונות הוותיקות יותר. לעומת זאת, בצפון הארץ, עם סכום של שני מיליון שקלי, תוכלו לקנות בית פרטי ובעיר כמו עפולה דירה חדשה מקבלן ואפילו יישאר לכם עודף. במקומות מסוימים תוכלו גם לרכוש בסכום זה שתי דירות קטנות".

"תמיד כדאי לרכוש דירה באזור שאתה מכירים ומתמצאים בו בין אם אתם גרים בפריפריה או במרכז", אומר המתווך רפי חבסוב מ"רפי נכסים ונדל"ן, "יש לכך מספר סיבות. הראשונה היא כי אנחנו לרוב מכירים את הסביבה ואת המחירים, כך שאין צורך לחקור יותר מדי אם רוכשים דירה קרוב אלינו בכל הנוגע לסביבה ולמחיר. סיבה נוספת היא שכדאי שהדירה תהיה לא רחוקה, משום שדירות דורשות תחזוקה מדי פעם ומומלץ לטפל בכל בעיה שצצה בדירה בהקדם כדי לתת נוחות מירבית והרגשה טובה לדיירים/שוכרים שגרים בדירה. כך מרוויחים גם דיירים/שוכרים מרוצים. לכל מי שדירתם רחוקה עדיף ורצוי לבחור מתווך וותיק ואמין שידאג לדיירים איכותיים, ורצוי גם שידאג לתחזוקה גם במחיר של תשלום קבוע אחת לשנה למתווך".

ולסיכום, שמול אומר שיש כמה אלמנטים מרכזיים שיש להביא בחשבון.

 • חינוך - בכל הבדיקות שעשינו באמצעות מחקרים פנימיים של חברת שניר, נושא החינוך תפס מקום מרכזי מאוד בקבלת החלטה של משפחות לעבור מאזור לאזור. עיריות, מושבים, קיבוצים עם מערכות חינוך חזקות הם הגורם המכריע בהחלטה המשפחתית לעבור עם ילדים בעיקר כשהם בגילאים צעירים.
 • תעסוקה - פעמים רבות אזרחים עוברים בעיקר לאזור המרכז לטובת אפשרויות תעסוקה טובות יותר ועם שכר גבוה יותר .
 • חיי קהילה - בבדיקות שעשינו עם אנשים שהשלימו מעברי דירה, בעיקר למרחבים פתוחים ביישובים בצפון או בדרום, נושא החיי קהילה תפס מקום מרכזי בהחלטתם לעבור מהמרכז.
 • עלויות - מעבר מהמרכז לצפון או לדרום, טומן בחובו עלויות נדל"ניות נמוכות משמעותית יותר מאשר מגורים באזור המרכז שבו מחירי נדל"ן גבוהים מאוד. גם למחירי הארנונה, המיסי, הטבות המס והעלויות הנלוות ביישובים שאינם אזור המרכז. קיימת משמעות בהחלטה של אזרחים לעזוב את אזור המרכז היקר הן מבחינת נדל"נית והן מבחינה כלכלית, מול האלטרנטיבה הקיימת בשאר אזורי הארץ במרחבים הפתוחים.
 • סטרס - רבים מהמשפחות שאיתן דיברנו ציינו מעבר בעיקר ליישובים בצפון לאור הלחץ התמידי במגורים באזור המרכז, התחרות הגבוהה עם אחרים, הצורך בלהוכיח ולהתקדם כל הזמן כדי לא להישאר מאחור מול קבוצת השווים והרצון לצאת ממעגל התחרות האין-סופי במרכז לטובת חיים במרחב פתוח עם לחץ נמוך יותר

טיפים לטובת אלו ששוקלים לעבור מהמרכז צפונה או מהצפון למרכז

 • מומלץ מאוד לבדוק לפני מעבר סופי את התחושה האמיתית באותו יישוב אליו אתם מבקשים לעבור ולכן מומלץ לשכור בתחילה דירה / בית ולא לרכוש וזאת כדי באמת להבין אם המציאות בפועל במגורים החדשים עומדים מול הציפיות בטרם המעבר.
 • מומלץ לבדוק את אפשרויות התעסוקה באותו האזור ועדיף לפני המעבר לסגור מקום עבודה, או להיות עם הצעת עבודה אמיתית ביד כדי שתהליך מעבר הדירה יהיה חלק ככל האפשר כדי להבין את אפשרויות החינוך באותו האזור מומלץ מאוד להיפגש עם אנשי מחלקת החינוך, לבדוק באינטרנט תוצאות של מבחני מיצב, בגרויות וכו, אפשרויות לחינוך אחר כלומר דמוקרטי, אנטרופוסופי או כל חינוך לא פורמלי אחר, בהתאם לרצונות שלכם לגבי החינוך הנכון לילדיכם.
 • לאור גל ההתייקרויות בענף הנדל"ן בישראל בשנה האחרונה יש לבחון את העלויות הנדל"ניות האמיתיות הקיימות בפועל, כדי שלא ייווצרו פערים כלכליים מהיום שבו התחלתם בתהליך החשיבה על מעבר לאזור מגורים אחר, מול המציאות הקיימת בנדל"ן כשהמחירים עלו בצורה משמעותית. מומלץ למחוסרי דיור לבחון אפשרויות של מחיר מטרה ומשתכן עם הטבות מפליגות של מאות אלפי שקלים בקנייה של דירה, בעיקר באזור הצפון והדרום לעומת כמות קטנה של דירות יחסית באזור המרכז.
 • עוד באותו נושא:
 • נדל"ן

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
  1
  walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully