וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אין צורך בלחיצת יד: תגידו שלום לרובוט המשרדי

עודכן לאחרונה: 15.3.2022 / 9:39

מסלולים מיוחדים, התממשקות עם מעליות ודלתות, נקודות עגינה ואפילו כרטיס עובד. הרובוטים מתחילים להיות דומיננטיים במשרדים בישראל, ומתמחים - תתפלאו - לא רק בניקיון. הצצה לעתיד הקרוב

ענף הנדל"ן, שמוערך ברחבי העולם ב-280 טריליון דולר, חווה בשנים האחרונות תנודות חדות שמושפעות מהגידול באוכלוסייה, מעלייה בשיעורי ההגירה, מאורח החיים המודרני ומגורמים מקרו-כלכליים גלובליים. ככל שאי הודאות הכלכלית סביב שוק הנדל"ן העולמי עולה, תפקידה של הטכנולוגיה הופך להיות משמעותי, ויש הטוענים שהיא תהיה זו שתעצב את הענף בשנים הבאות.

אחת הדוגמאות המעניינות מהעת האחרונה לשילוב של טכנולוגיה בשוק הנדל"ן היא הרובוטיקה. מסלולים מיוחדים, התממשקות עם מעליות ודלתות ונקודות עגינה - כיום כבר בשלב התכנון של בנייני מגורים ומבנים מסחריים מכינים את התשתית לתפעול אופטימאלי של רובוטים מסוגים שונים וכוללים בתכניות מעברים ייעודיים שיתאימו להתניידות עצמאית של רובוטים, נקודות מים וחשמל.

אמיר מיטווך, מנהל הפיתוח העסקי של RoboTize שמשווקת בישראל רובוטים לצרכים שונים, אומר כי "בשנים הקרובות נראה את הרובוטים ביותר ויותר מגדלי משרדים ומגורים".

רובוט שואב משרד. יחצ,
גם אומר שלום. רובוט שליחויות בבניין משרדים/יחצ
רובוט ניקיון אוטונומי שמקבל את פני העוברים והשבים. לכל אורך היום הוא מקרצף ושוטף את רצפת הלובי ביעילות ובקפדנות ומדי פעם סר לעמדת העגינה שלו, כדי לרוקן את המים המלוכלכים

העובדים במשרדים במגדל "בית קרדן" שעל דרך מנחם בגין בתל אביב, מברכים לשלום בכל בוקר את ה- Ecobot 50, רובוט ניקיון אוטונומי שמקבל את פני העוברים והשבים. לכל אורך היום הוא מקרצף ושוטף את רצפת הלובי ביעילות ובקפדנות ומדי פעם סר לעמדת העגינה שלו, כדי לרוקן את המים המלוכלכים.

לדברי מתן קנטי, יו"ר חברת "מיקדן", המנהלת בישראל נכסים בשטח כולל של כ-2.5 מיליון מ"ר, טכנולוגיה הופכת להיות קלף חשוב בתחרות העזה בעולם הנדל"ן למשרדים. "כחלק מהמאמץ למשוך חברות שישכירו משרדים, הלוקיישן הוא כבר לא חזות הכול. חברות, בעיקר מתחום ההייטק, מתעניינות כיום בהיבטים נוספים כמו בנייה ירוקה, קיימות, וגם בחדשנות וטכנולוגיה. כך שמלבד התועלות התפעוליות, ישנה דרישה מצד בעלי הבניינים להטמיע טכנולוגיות, ובפרט רובוטיקה, כחלק ממיתוג הבניין כטכנולוגי ומתקדם. לאור זאת אימצנו במיקדן את עולם הפתרונות הרובוטיים כחלק אינטגרלי מהתחזוקה והתפעול השוטפים של הנכסים".

קנטי מוסיף ואומר ש"בונים הרבה באזור של המגדל שלנו, וזה מכניס כמות רבה של אבק לתוך הלובי. לדרוש מעובד ניקיון לשטוף כל חצי שעה את הרצפה זה לא ריאלי וגם מייקר מאד את עלויות הניקיון של הבניין. הרובוט פועל אצלנו בבניין כבר יותר משנה. הוא לא מתעייף ומעולם לא לקח יום חופש או מחלה. הטכנולוגיה ככלל והרובוטיקה בפרט נותנת כיום מענה להמון צרכים בעולם ניהול הנכסים".

מתן קנטי. גילי לוינסון,
"לדרוש מעובד ניקיון לשטוף כל חצי שעה את הרצפה זה לא ריאלי וגם מייקר מאד את עלויות הניקיון של הבניין". קנטי/גילי לוינסון

למעשה, המינוח "רובוט" אינו מדויק לגמרי. הרובוטים מהסוג הזה נקראים "קובוטים", מלשון רובוט שיתופי (collaborative robot), וזאת מאחר שהם מיועדים לבצע את משימתם באופן עצמאי גם בסביבת בני אדם. בשנים האחרונות חלה קפיצת מדרגה מבחינה טכנולוגית שמאפשרת להפעיל את הקובוטים הללו בבטחה וביעילות גם בסביבה סואנת כמו קניון, לובי של בניין משרדים, בית חולים או שדה תעופה. כך למשל, ה-Ecobot 50, מתוצרת GS Robotics הסינגפורית, שפועל ב"בית קרדן" ובמגדלים נוספים בגוש דן, מצויד בחיישן לייזר מסוג LiDAR (שמשמש כיום גם ברכבים אוטונומיים) ואלגוריתמים של בינה מלאכותית, אשר מאפשרים לו ללמוד את המרחב, לזהות מכשולים, להימנע מהתנגשויות ולזכור בדיוק היכן ניקה והיכן עוד צריך לקרצף. גם ברמת התפוקה, מדובר בפתרון יעיל למדי. ה-Ecobot 50, שנחשב לקובוט בינוני בגודלו, מסוגל לנקות שטח של 1,200 מ"ר בשעה.

אופטימיזציה לרובוטים - עוד בשלב התכנון

מי שפועלת בתחום הזה בארץ היא חברת הטכנולוגיה הוותיקה ביותר בישראל, "מיטווך", שלפני כשנתיים, ממש עם פרוץ משבר הקורונה, הקימה חטיבת פתרונות רובוטיים בשם Robotize, שמתמקדת בהפצה ואינטגרציה של פתרונות רובוטיים לחללים מסחריים כמו בנייני משרדים, בתי חולים, מלונות, רשתות קמעונאיות, בנקים ועוד. החברה הביאה לישראל את משפחת רובוטי הניקיון Ecobot של GS ומשווקת אותם בבלעדיות. כיום ניתן למצוא אותם בבנייני משרדים רבי-קומות כמו אלון 1, בניין הכשרת הישוב, מגדל אקרו וגם במשרדים של חברות הייטק כמו מיקרוסופט וברודקום.

מי שעמד מאחורי הקמת רובוטייז הוא אמיר מיטווך, דור רביעי למייסדי החברה. לדבריו "הקורונה היתה רק טריגר. יש כיום ביקוש אדיר לפתרונות הללו מטעמי תפוקה וחיסכון בעלויות. שוק הניקיון בארץ סובל גם ממחסור חמור של עשרות אלפי עובדים וגם מגידול בעלויות כוח האדם, ובגלל זה חברות ניקיון ותחזוקה וגם חברות ניהול נכסים וחברות נדל"ן מחפשות יותר ויותר פתרונות רובוטיים, והן מכינות את התשתית הנחוצה כבר בשלב התכנון והבינוי. היתרון של האקוסיסטם הישראלי בתחום הוא שהוא בנוי באופן אידאלי כך שהוא יכול להציע פתרון טכנולוגי לכל שלב בתהליך הנדל"ן, ובכך ליצור מערכת טכנולוגית הוליסטית".

רובוט ניקיון אוטונומי. רובוטייז,
יותר ויותר חברות מחפשות פיתרון רובוטי. רובוטייז/רובוטייז

היכולת לעבור ממשרד למשרד או מקומה לקומה

מיקום תחנות העגינה חשוב כדי לאפשר לרובוט לבצע את משימתו באופן היעיל ביותר. את הגומחות הללו כדאי להציב בפינה צדדית

"חברות הייטק, למשל, שבונות קמפוסים, מתייעצות איתנו בשלבים המוקדמים של הפרויקט כדי להבין מהי התשתית האופטימלית שתאפשר שילוב של רובוטים בתפעול השוטף של המבנה ואיך הכי נכון לעשות את זה. לצורך הדוגמא, כל רובוט ניקיון צריך תחנת עגינה עם נקודת מים ושקע חשמל, שבה הוא יוכל לרוקן ולמלא את מיכל המים ולטעון את הסוללה. מיקום תחנות העגינה חשוב כדי לאפשר לרובוט לבצע את משימתו באופן היעיל ביותר. את הגומחות הללו כדאי להציב בפינה צדדית, כדי שהרובוט יוכל לגשת אליהן מבלי שאנשים יפריעו לו בדרכו, וכדי שהפעילות הזו תהיה יותר דיסקרטית. כאשר לוקחים את זה בחשבון בשלב התכנון, אפשר להקצות לרובוטים את העמדות הללו במיקום האופטימאלי".

היבט נוסף שתורם לתפוקה של הקובוטים הוא היכולת לעבור ממשרד למשרד או מקומה לקומה. כדי לאפשר זאת, הרובוט צריך להתממשק עם מעליות, דלתות ושערים אלקטרוניים. כדי לעבור דרך השערים האלקטרוניים או לפתוח דלתות, צריך לספק לרובוט הרשאה, כמו לכל עובד רגיל, באמצעות תג או תקשורת קצרת-טווח. גם ההתממשקות עם המעליות היא פשוטה למדי ונעשית באופן דיגיטלי. ברגע שרובוט ניקיון יכול לעבור בין קומות זה מגדיל מאוד את התפוקה והעצמאות שלו.

אמיר מיטווך. רמי זוניס,
מסלולים ייעודיים כמו שבילי אופניים. אמיר מיטווך/רמי זוניס

אמיר מספק דוגמה נוספת שממחישה כיצד הכשרת תשתית המבנה תורמת לאופטימיזציה של תפעול הרובוטים. "ישנם, למשל, בארה"ב בתי חולים, שבהם בונים עבור הרובוטים הללו מסלולים ייעודיים כמו שבילי אופניים. הרובוטים כאמור יודעים להתנייד בסביבת בני אדם, אך ככל שהמסלול שלהם פנוי יותר כך הם יכולים להתנייד יותר בקלות וביעילות והם מבצעים את משימתם מהר יותר".

שליחויות מדלת לדלת

להערכת מיטווך, בשנים הקרובות אנחנו נראה סביבנו יותר ויותר קובוטים, לא רק במשרדים ובמבנים ציבוריים כמו בית חולים או סופרמרקט, אלא גם בבנייני מגורים

סוג נוסף של קובוטים שכבר בימים אלה אנחנו נתחיל לראות בבניינים הוא "הקובוטים השליחים" שנועדו לבצע שליחויות בתוך המבנה, כמו למשל העברת תרופות בתוך בית חולים או העברת מסמכים בין אנשים בחברת הייטק גדולה או במשרד רואי חשבון. אם אתם שואלים את עצמכם למה יש צורך ברובוטים להעברת שליחויות אז הסיבה היא שבמבנים גדולים שמשתרעים על פני שטחים נרחבים ולעיתים גם על פני כמה קומות, השימוש בקובוטים לשליחויות יכול מאוד לייעל את העבודה ולחסוך זמן יקר, וכידוע זמן שווה כסף. גם לגבי הרגישות לחומרים ומסמכים סודיים ולעניין אבטחת המידע יש פיתרון- הרובוטים מצוידים במגירות מאובטחות אשר ניתן להתנות את פתיחתן בטביעת אצבע או קוד.

להערכת מיטווך, בשנים הקרובות אנחנו נראה סביבנו יותר ויותר קובוטים, לא רק במשרדים ובמבנים ציבוריים כמו בית חולים או סופרמרקט, אלא גם בבנייני מגורים. "העולם הזה מתפתח במהירות, ואני מעריך שבשנים הקרובות נראה את הרובוטים הללו גם בבנייני מגורים. חברת מיטווך תתחיל בקרוב לשווק בישראל גם קובוטים קטנים יותר המותאמים מבחינת הצרכים והעלות לבנייני מגורים".

  • עוד באותו נושא:
  • רובוטים

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully