וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

האם הישראלים מוותרים על חלום הדירה?

וואלה! נדל"ן

עודכן לאחרונה: 18.1.2022 / 17:15

מחקר כלכלי חדש שערכה חברת הייעוץ והמחקר גיאוקרטוגרפיה עבור וואלה! נדל"ן בין שוכרי דירות ברחבי הארץ, חלקם בעלי דירות וחלקם שאינם, בדק את רצונם למגורים בשכירות ארוכת טווח ובאזורים המבוקשים. התוצאות מפתיעות

הממצאים מראים זאת באופן ברור: לכ-60% מהשוכרים יש דירה בבעלות שנמצאת בעיר שהם לא גרים בה היום. לכ-35% יש דירה בבעלות באותה עיר, כ-5% גרו פעם בעיר בה יש להם דירה

האם הישראלים יוותרו על חלום הדירה בבעלותם? מחקר כלכלי חדש שערכה חברת הייעוץ והמחקר גיאוקרטוגרפיה, בהנהלת ד"ר רינה דגני בין 500 שוכרי דירות ברחבי הארץ, חלקם בעלי דירות וחלקם שאינם, בדק את רצונם למגורים בשכירות ארוכת טווח ובאזורים המבוקשים.

אחד מהפתרונות למצוקת הדיור אשר החל מיושם בשנים האחרונות הוא דיור להשכרה ארוכת טווח. הוא מסייע לאוכלוסיות שאין באפשרותם לרכוש דירות בעיקר באזורי הביקוש וכן מאפשר למשק הבית חופש בחירה במיקום המגורים. לראייה, כ-270 אלף ישראלים בשנה (3% מהאוכלוסייה), משנים את מקום מגוריהם ועוברים ליישוב אחר.

מממצאי המחקר אשר ניתחו את שוק השכירות ניתן ללמוד על הצורך בשינוי מקום מגורים: קרוב ל 30% ממשקי הבית גרים היום בשכירות, אולם הממצאים מלמדים שלכ-17% מהשוכרים יש דירה בבעלותם. כלומר, הדירה שרכשו בעמל רב, אינה מתאימה להם והם צריכים לעבור למקום אחר מסיבות שונות.

הממצאים מראים זאת באופן ברור: לכ-60% מהשוכרים יש דירה בבעלות שנמצאת בעיר שהם לא גרים בה היום. לכ-35% יש דירה בבעלות באותה עיר, כ-5% גרו פעם בעיר בה יש להם דירה.

דירה להשכיר גליל ים הרצליה. רמי חכם,
השכרה לטווח ארוך בגליל ים/רמי חכם

רק ל-9% מהשוכרים יש דירה בבעלותם בת"א

שיעור הבעלות על דירה בקרב השוכרים עולה כצפוי עם הגיל: רק ל-12% מהצעירים יש דירה בבעלותם לעומת לכ-25% מהמשפחות היותר מבוגרות

עוד עולה מהמחקר כי לכמחצית (45%) מהשוכרים בעלי הדירות יש דירה בפריפריה (צפון ודרום) ורק ל-9% מהשוכרים יש דירה בבעלות באזור תל אביב. הסיבות העיקריות שהשוכרים לא גרים בדירה שבבעלותם היא מיקום הדירה והאזור שלה: הדירה מרוחקת ממקום העבודה והקרובים ולא אוהבים את האזור, הדירה והשכונה. עבור חלק מהשוכרים, הדירה בשכירות היא שדרוג לעומת הדירה בבעלות שהיא קטנה מדי לצרכיהם וישנה יחסית לדירה בשכירות. כ-27% עושים זאת משיקולי כלכליים. כ-17% גרים בשכירות כי הדירה שרכשו עדיין אינה מוכנה -כלומר, הם שוכרים זמניים בלבד.

מגורים בשכירות הם בהחלט אופציה כאשר כ-40% מוכנים לגור בשכירות ולקנות דירה בתקציב שלהם ביישוב אחר,כ-50% עדיין שואפים לגור בדירה בבעלותם במיקום שהתקציב מאפשר, 8% אינם רואים כדאיות כלכלית ברכישת דירה. המעוניינים בשכירות ארוכת טווח (57%) היו רוצים לגור בפרויקט חדש להשכרה ביישוב שבו הם גרים או שוקלים לעבור אליו, ושיעורם גבוה יותר באזור המרכז והשרון. כ-55% מהשוכרים יסתפקו בעד 5 שנות שכירות, כ-25% רוצים 6-10 שנים וכ-20% מעוניינים בשכירות ארוכת טווח, מעל 10 שנים.

למעלה ממחצית מהצעירים (53%) עד גיל 35 גרים בשכירות, אך שנות השכירות הממוצע עולה עם הגיל: צעירים גרים כ-5.3 שנים בשכירות, משפחות- בני 35-54 כ-10 שנים והיותר מבוגרים, שלא הצליחו לרכוש דירה כ- 13 שנים. שיעור הבעלות על דירה בקרב השוכרים עולה כצפוי עם הגיל: רק ל-12% מהצעירים יש דירה בבעלותם לעומת לכ-25% מהמשפחות היותר מבוגרות.

צעירים בעלי דירות, רכשו דירות בכל חלקי הארץ: למעלה ממחצית (55%) רכשו בפריפריה (צפון ודרום), 20% באזור המרכז, 15% באזור ירושלים, ורק 10% באזור תל אביב. למעלה משני שליש (70%) מהצעירים לא רכשו בעיר מגוריהם. מדובר בצעירים שגרים במרכז הארץ ורכשו דירה במסגרת מחיר למשתכן או מתוך רצון לבעלות על דירה לצורכי השכרה. לכשני שליש (65%) מהמשפחות הגרות בשכירות יש דירה בפריפריה (צפון ודרום), ל-10% באזור ירושלים ורק ל-2% בלבד באזור תל אביב.

חתימה על חוזה שכירת דירה. ShutterStock
חתימה על חוזה שכירות/ShutterStock

"שוק הדיור להשכרה יוביל להגירה פנימית גבוהה יותר"

אורבך: "בקרב השוכרים לטווח ארוך, ישנם צעירים שיש בבעלותם דירה, בעיקר בפריפריה, או כאלה שנמצאים בשלב לקראת רכישת דירה אך מעוניינים להתגורר במיקום טוב יותר"

ד"ר רינה דגני, עורכת המחקר, אומרת כי "לאור הממצאים אני צופה כי שוק הדיור להשכרה יוביל להגירה פנימית גבוהה יותר בין יישובים ובין שכונות. אמנם כ-30% ממשקי הבית גרים היום בשכירות, אך ל-17% מהם יש דירה בבעלותם, במקום אחר. שוק שכירות ממוסד בעתיד, יאפשר למשקי הבית לנוע בין שכונות ובין יישובים בהתאם לצרכים המשתנים של משק הבית, וזו אולי המהפכה שטרם הגיעה לישראל, שתשפיע גם על שוק התעסוקה - משקי בית ימצאו מקום מגורים טוב ליד מקום תעסוקה חדש ולכן יוכלו להחליף מקום עבודה עם פחות בעיות מגורים.

"מיסוד שוק השכירות יספק מענה למצוקת הדיור, לקושי לרכוש דירה והרצון לשפר את איכות המגורים. גם כיום, במציאות שבה מחירי הדירות כבדים מנשוא, כ-17% מהשוכרים רכשו דירה, בעיקר בפריפריה וגרים באזורי ביקוש. כ-67% מהדירות לשכירות ארוכת טווח נבנו במחוזות ת"א והמרכז".

יסמין אורבך, מנהלת שיווק ומכירות ומחלקת דיור להשכרה בקבוצת אמבסדור ששיווקה כ-1000 יח"ד בשנים האחרונות בארבעה פרויקטים באזורי הביקוש, בין היתר בירושלים - שכונת ארנונה והרצליה - גליל ים, אומרת כי "הממצאים העולים מתוך המחקר תואמים את המגמה לה היינו עדים בשנים האחרונות, ובעיקר בשנה וחצי האחרונות, מאז החלה הקורונה. בהחלט ניתן לומר כי קהל המתעניינים והשוכרים הוא מאוד הטרוגני, ומשתנה בין אזור לאזור.

"בקרב השוכרים לטווח ארוך, ישנם צעירים שיש בבעלותם דירה, בעיקר בפריפריה, או כאלה שנמצאים בשלב לקראת רכישת דירה אך מעוניינים להתגורר במיקום טוב יותר, בפרויקט חדש שמנוהל על ידי חברת ניהול גם על חשבון שכ"ד שאף יקר במעט מהממוצע בשוק החופשי אך חלקו מתקזז עם הדירה אשר בבעלותם אותה הם משכירים, בדיוק כפי שעולה במחקר. לקהל זה היינו עדים בפרויקט של אפריקה ישראל בשכונת גליל ים המבוקשת מאוד בקרב צעירים.

"הקהל השני של הצעירים מורכב בעיקר מזכאים (במסגרת התכנית הממשלתית "דירה להשכיר") שכעת אינם רואים את האופק והאפשרות שתהיה דירה בבעלותם בשנים הקרובות, חלקם חוששים לחוסר ודאות כלכלי, ולכן מעוניינים במגורים קבועים ובטווח שיאפשר להם לחסוך אך גם לא להתחייב למשכנתא כבדה, סדר גודל של עד חמש שנים בשכירות ובמחיר שכ"ד מופחת של כ-20%.

"גם עבור אוכלוסייה מבוגרת יחסית ומבוססת שיש לרובה דירה בבעלות, הפתרון של שכירות לטווח ארוך היה אטרקטיבי מאוד. את הקהל הזה פגשנו בפרויקט של שיכון ובינוי ששיווקנו בשכונת ארנונה והוא כלל קבוצות הומוגניות של פנסיונרים שרוצים להתגורר במתחם שנותן את כל המעטפת והשירותים, וכן עובדי ציבור שמעוניינים במגורים קרובים יותר למקום העבודה ויש להם כמובן דירה בבעלות. רבים מהשוכרים משקיעים סכומים לא מבוטלים של עשרות ומאות אלפי שקלים באבזור הדירה וזה מצביע על הכוונה והרצון במגורים בסגנון כזה בדומה לממצאים שעלו מהמחקר".

למעוניינים בשכירות ארוכת טווח אומרת אורבך כי "יש לציין כי תהליך השכירות דומה מאוד לרכישת דירה ואסור להקל בכך ראש. מדובר על התחייבות לסכומים גבוהים של מאות אלפי שקלים בטווח של 5 עד 10 שנים. בנוסף, כמנהלי הפרויקט אנו מחויבים לבדוק את היכולות הפיננסיות של המועמדים ולקבל ערבויות ובטחונות לפני החתימה על החוזה".

ד"ר רינה דגני. עפרה וקנין,
"מיסוד שוק השכירות יספק מענה למצוקת הדיור". ד"ר רינה דגני/עפרה וקנין

מקרה אופקים כמשל

הדיור להשכרה ארוכת טווח הגיע גם לפריפריה, כאשר קבוצת מגידו זכתה לאחרונה במכרז של דירה להשכיר באופקים. הפרויקט יכלול 66 יח"ד להשכרה בשכונת חורשת נוח ו-142 יח"ד באפיקי נחל, מהן 84 דירות למכירה והיתר להשכרה, וכן 3750 מ"ר למסחר ותעסוקה. הדירות להשכרה ישווקו במחיר מופחת ומפוקח לזכאים, על פי הגרלה. מחצית מהדירות שהוקצו להשכרה בפרויקט יהיו במחיר מפוקח ומחציתן יושכרו בשוק החופשי.

לדברי מנכ"ל קבוצת מגידו, צבי ויינר: "דיור להשכרה מציע פתרון נהדר לזוגות צעירים הן במרכז והן בפריפריה לאור מחירי הדירות המאמירים מידי שנה. אנו רואים בפרויקטים אלה, ממש כמו קידום בניה למגורים הזדמנות להתפתח ולהציע פתרונות איכותיים למגורים לקהלים רבים. תושבים רבים המגיעים מחוץ לערים בדרום, דוגמת אופקים ומבקשים לבחון קודם את הסביבה והאם יצליחו להשתלב בה יכולים למצוא בפרויקט להשכרה הזדמנות אידיאלית לשנים הראשונות עד להתבססות בסביבה החדשה. אותו הדבר חל לגבי זוגות צעירים בתחילת דרכם שטרם הרחיבו את התא המשפחתי או התבססו כלכלית להתחיל בשכירות ובהמשך לאחר שהם נטמעים בסביבת המגורים, רושמים את הילדים למוסדות החינוך ומתחברים לקהילה, הם בוחרים לרכוש בעיר בית קבע. אופקים בפרט היא עיר בתנופת חדשנות ובניה הצועדת קדימה בכל התחומים. העיר נמצאת כשעה נסיעה ממרכז הארץ והיא קרובה מאוד למטרופולין באר שבע כאשר עם פיתוח הכביש החדש מהשכונות החדשות של אופקים לכיוון בירת הנגב מרחק הנסיעה יתקצר לפחות מעשר דקות נסיעה בלבד".

יסמין אורבך. תומר שלום,
"אסור להקל בכך ראש". יסמין אורבך/תומר שלום

אמיר פריזר, מבעלי AM הנדסה, המתמחה בניהול, פיקוח והקמת פרויקטים: "תכנון פרויקט מגורים המיועד לשכירות ארוכת טווח דורש לפני הכל הכרה של קהל היעד והצרכים שלו שכן לא מדובר בפרויקט מגורים סטנדרטי. מגורים אלו, נועדו בעיקר לצעירים שידם אינה משגת לרכוש דירה באזור הביקוש וזהו עבורם פתרון מגורים ממשי לטווח של 5 שנים לפחות ולכן ההתמקדות תהיה ביצירת קונספט מגורים שייתן תחושת שייכות לפרויקט כאילו רכשו את דירת חלומותיהם ומתכוונים להישאר לשנים.

"תכנון פרויקט מגורים כזה חייב לקחת בחשבון סביבה תומכת לאוכלוסייה צעירה כמו: שטחים ירוקים וגינות, מסחר תומך ונגיש ושטחים ציבוריים משותפים המתאימים למרקם הדיירים בפרויקט".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully