ליברמן מעריך: "עליית מחירי הדיור ל-5-6% ב-2022 תיחשב הישג גדול"

שר האוצר התייחס בכנס שמאי המקרקעין באילת למחירי הדיור והעריך כי השנה תסתיים בעלייה של 11% במחירים. "כשאני משווה את מחירי הדיור למחירים ברחבי העולם אנחנו בתחתית הרשימה בהשוואה לשבדיה וארה"ב"

15/11/2021

שר האוצר ליברמן התארח הבוקר (שני) בכנס לשכת שמאי המקרקעין בישראל המתקיים במלון דן אילת והתייחס לנושא מחירי הדיור. לדבריו, "אני צופה שבסופו של דבר השנה תהיה התייקרות של כ-11% ואילו בשנה הבאה מחירי הדיור יעלו ב 5-6%. כשאני משווה את מחירי הדיור למחירים ברחבי העולם אנחנו בתחתית הרשימה בהשוואה לשבדיה וארה"ב. יש בישראל כמה רכיבים שמשפיעים על המחירים: רכיב ראשון הוא ריבית פריים וזה הדחף הגדול לכמות המשכנתאות שמאז ימי בית שני לא לקחו כל כך הרבה משכנתאות וכל עוד הפריים עומד על 0 זה לא ישתנה. הרכיב השני הוא העלייה המטורפת עקב הקורונה במחירי ההובלה ימית, המחיר קפץ ב-% 776. כל מפרט של דירה היום מושפע מזה כל השיש, הקרמיקה הכול זה יבוא. גם מחירי פלדה קפצו ב 30%".

"מה שחשוב השנה הוא שאנחנו שוברים את שיא כל השיאים בשיווקים, מאז שנת 2000 לא היה דבר כזה אנחנו עומדים על מעל 180 אלף שיווקים ומעל 55 אלף התחלות בניה. זה אמנם רחוק מהיעד אך אני מאמין שבתוך 3-4 שנים נסגור את הפערים. אני מעריך שבאמצעות הותמ"ל נצליח, היום ראשי ערים עומדים בתור כדי להכניס תוכניות לותמ"ל".

שר האוצר אביגדור ליברמן במסיבת עיתונאים של הצגת תוכנית הדיור הממשלתית. משרד האוצר ירושלים, 31 באוקטובר 2021.. יונתן זינדל, פלאש 90
שר האוצר אביגדור ליברמן במסיבת עיתונאים של הצגת תוכנית הדיור הממשלתית. משרד האוצר ירושלים, 31 באוקטובר 2021.(צילום: פלאש 90, יונתן זינדל)

שר האוצר נשאל בכנס מדוע אינו מדבר על ירידת מחירי הדיור אלא רק על התמתנות והשיב: " אנחנו חייבים להיות ריאליים, לאור מה שקורה עם הריבית, מחירי הובלה הימית, מחירי הפלדה, אם נמתן את עליית המחירים ל 5-6% ב-2022 זה יחשב הישג גדול. בסופו של דבר, אנחנו צריכים לייצר תנאים כאלה, שזוג צעיר יוכל לקנות דירה. צריך הרבה יותר היצע, לייצר תנאים שזוג שלוקח משכנתא משלם על דירה רק רבע מעלות הכנסתו ולא מחצית".

ליברמן הוסיף כי "אנחנו גם הגדלנו את ההיצע של הדיור הציבורי, מה שלא עשו פה עשרות שנים, הקצבנו 1700 דירות בשוק החופשי ועוד כמה מקצבי דיור דרך הסוכנות היהודית. אנחנו נחזיר 6000 יח"ד למלאי ציבורי. לעניין דירות Air bnb שהוחלט בתוכנית הדיור הממשלתי לאסור עליהן לפעול אמר ליברמן " בשנת 2019 היו 13 אלף יחידות פעילות כאלה. להחזיק דירות כאלה לא עושה שכל, הם נבנו כדירות מגורים וכך צריכות להישאר לא לטובת תיירות, זה גם ימלא את שוק הדיור להשכרה".

ליברמן התייחס ליוקר המחייה ולמחירי המזון המופקעים וטען "אנחנו לא יכולים להגיע למצב שמוצרי חלב בישראל יותר יקרים ב 75% מיתר מדינות ה OECD. אין הצדקה שמוצרי יסוד כאלה יעלו הרבה יותר מאירופה. גם מחירי הפירות והירקות התייקרו בצורה שאין לתאר. אנחנו מנינו ועדה לבדוק את פערי התיווך בין החקלאים לרשתות השיווק ובקרוב נפרסם מסקנות שלנו. רשתות השיווק עשו קופה גדולה מפרוץ הקורונה. תראו את המניות שלהן, הלואי על כולם. אתה חייב להתחשב בציבור. חלק מעליית מחירים הם צריכים לספוג. אנחנו מגישים בימים אלה וככל הנראה נציג זאת בשבוע הבא, שתי חבילות סיוע לטיפול ביוקר המחיה. האחת לצרכנים והשנייה ליצואנים חלק באמצעות הנחות בארנונה".

לקראת סוף הראיון עימו נשאל ליברמן ע"י השמאים מה בדבר ההחלטה להעלות את מס הרכישה , ליברמן הפתיע כשאמר שהיום הוא צופה שיסתיים הליך החקיקה של העלאת מס הרכישה מ-5% ל 8%".

  • ליברמן אביגדור

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully