בסיס חיל הים באילת יפונה לטובת דירות וחדרי מלון

הנהלת רשות מקרקעי ישראל אישרה את המתווה לפינוי בסיס חיל הים באילת (זיס) ששטחו כ-100 דונם, לטובת שיווק קרקע ל-400 יח"ד ו-600 חדרי מלון וכן שטחי תעסוקה ומסחר. הפינוי המדורג יתפרס על פני שבע וחצי שנים

הי דרומה מאילת: בישיבת הנהלת רמ"י אושר מתווה הפינוי של בסיס חיל הים, באילת שיאפשר את המשך התפתחותה הטבעית של העיר לכיוון דרום וישפר את הקישוריות בין העיר לחוף הים.

בישיבה אושרו עקרונות ההסכם שעתיד להיחתם בינה לבין משרד הביטחון ומשרד האוצר לפינוי בסיס חיל הים באילת, הקובע כי פינויו של הבסיס ייעשה בהדרגה החל מעוד שנה וחצי ויבוצע ב-4 שלבים.

עוד בוואלה!

הבסיס למראה עור מושלם - איך להתאים את המייק-אפ הנכון?

לכתבה המלאה
פינויו של הבסיס ייעשה בהדרגה ויבוצע ב-4 שלבים: (צילום: באדיבות רשות מקרקעי ישראל)

במקומו של הבסיס ייבנו 400 יחידות דיור

בסיס חיל הים ממוקם בכניסה הדרומית לעיר אילת על רצועת החוף ויושב משני עבריו של כביש 90, כאשר ה"מחנה העליון", ששטחו 83 דונמים, ממוקם מערבית לכביש 90 בצמוד לשכונות מגורים, ואילו מזרחית לכביש ממוקמים רציפי החוף המשמשים נמל צבאי ימי על שטח של 72 דונמים.

במתווה ההסכם נקבע כי שטח המחנה כולו יצומצם ל-52 דונמים בתחום שטח הנמל הימי, דבר שיביא לפינוי כ-20 דונמים על קו החוף על ידי משרד הביטחון, בנוסף ל-83 דונמים שיתפנו כאמור במחנה העליון, כך שבסה"כ יתפנו 103 דונם.

העתקתו ובנייתו מחדש של בסיס חיל הים שנבנה לפני שנים רבות יאפשר את התאמתו לצרכיו העתידיים. במקומו של הבסיס עתידות להיבנות כ-400 יח"ד למגורים, שטחי תיירות תעסוקה ומסחר.

שטחי חיל הים שמתפנים (במרכז, כביש 90 בקטע שבין מרכז העיר ומסוף טאבה) (צילום: באדיבות רשות מקרקעי ישראל)

העצמת הפוטנציאל הכלכלי והתיירותי של אילת

מימון עלות העתקת הבסיס והתכנסותו כאמור נאמדת בכ-350 מיליון שקל, אשר ימומנו במשותף על ידי רמ"י ומשרד הביטחון.

ההסכם שיחתם יתווסף להסכמים נוספים אותה הובילה בשנים האחרונות רשות מקרקעי ישראל בעיר אילת, אשר יוביל לפיתוחה הכלכלי ולצמחיתה של העיר.

יעקב קוינט מנהל רשות מקרקעי ישראל: "רצועת החוף הדרומית שאורכה 9 ק"מ, אשר נותרה
לא מפותחת, הינה הזדמנות יוצאת דופן להעצמת הפוטנציאל הכלכלי והתיירותי של אילת ולפיתוחה באמצעות יצירת מרחבי תיירות ונופש, מיזמים מלונאים מחד והגדלת היצע יחידות הדיור של העיר לשנים הבאות מאידך.

זהו צעד נוסף במסגרת מהלך לפינוי מחנות צה"ל ממרכזי הערים ושינוי יעוד קרקעות שהצבא החזיק בהן לטובת יעול השימוש בהן למטרות אזרחיות להגדלת היצע יחידות הדיור ולמטרות תעסוקה מסחר ותיירות".

הדמיה רעיונית לאחר הפינוי (צילום: באדיבות רשות מקרקעי ישראל)

הביצוע יאפשר המשך התפתחות העיר

להסכם האסטרטגי שעתיד להיחתם, תועלות לכל הצדדים המעורבים.

בסיס חיל הים ממוקם כיום במיקום מרכזי בעיר אילת והימצאותו מקשה על המשך התפתחותה של העיר, כך שכעת, עם פינויו תתאפשר הקמת שכונת מגורים איכותית בסמיכות לחוף ולחיבור טוב יותר בין חלקה הצפוני של העיר לחלקה הדרומי.

בנוסף, פינוי הבסיס ישפר את הקישוריות שבין העיר לחוף הים ויאפשר גישה קלה יותר לתושבי השכונות הסמוכות לחוף הים מדרום ומצפון לבסיס. בתוך כך, פינוי חלקו המערבי של הבסיס כאמור, יאפשר להרחיב את שכונת שחמון השוכנת בסמוך לחלקו המערבי של הבסיס בכ- 400 יח"ד. יחידות הדיור שייבנו בשכונה יהיו אטרקטיביות לאור קירבתן לחוף הים ולמתחם התיירות והבילוי שייבנה בקו החוף ולאור הנוף שישתקף מהן.

בנוסף להרחבת השכונה, בשטח המערבי של הבסיס שצפוי להתפנות, מתוכננים גם שטחי תיירות ותעסוקה אשר יסייעו להמשך צמיחתה הכלכלית של העיר מחד ולהתחדשותו של בסיס חיל הים מאידך.

הגדלת היצע יחידות הדיור בעיר אילת (צילום: באדיבות רשות מקרקעי ישראל)

"הסכם אסטרטגי משמעותי"

על פי הודעת רמ"י: "ההסכם המתגבש הינו המשך שיתוף פעולה פורה וחשוב של משרד הביטחון ורשות מקרקעי ישראל בהובלתם של אלון יפרח, ראש יחידת מתוו"ה במשרד הביטחון ומאיר פרי מנהל אגף בכיר אסטרטגיה ברשות מקרקעי ישראל.

מדובר בהסכם אסטרטגי משמעותי להמשך פיתוחה וצמיחתה של העיר אילת והוא מצטרף לשורה ארוכה של מהלכים אסטרטגיים אותם מובילה הרשות בכל רחבי הארץ לניהול מיטבי של קרקעות המדינה ולהגדלת היצע יח"ד לציבור".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully