וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

לא עוזב את העיר? גובר הביקוש לצמודי קרקע

עודכן לאחרונה: 10.10.2021 / 9:28

תקופת הסגרים לימדה אותנו עד כמה חצר פרטית יכולה להיות ההבדל בין שגרה סבירה לטיפוס על הקירות. אלא שזו רק אחת מהסיבות שגרמו לעלייה בביקוש לבתים צמודי קרקע. מה יתר הסיבות למגמה -ומי הערים שמובילות אותה?

במחצית הראשונה של שנת 2021 החלו להיבנות בארץ 4,138 יחידות דיור צמודות קרקע (דירות בבניינים בני 1-2 קומות) שהיוו 17% מסך התחלות הבנייה, לעומת 8,109 צמודי קרקע שהחלו להיבנות בשנת 2020 כולה (16% מכלל התחלות הבנייה בשנה זו) כך עולה מניתוח נתוני התחלות הבנייה של הלמ"ס שבוצע בחברת שיווק הנדל"ן דרא.

הערים המובילות בבניית צמודי קרקע במחצית הראשונה הם יישובי יהודה ושומרון, שבהם החלו להיבנות במחצית 279 צמודי קרקע (37% מכלל התחלות הבנייה בהם), לעומת 426 צמודי קרקע שנבנו ביו"ש בכל 2020 (46% מהסה"כ).

קוטג' בפרויקט ורד הכפר בכפר ורדים המשווק על ידי חברת דרא. הדמייה ספין,
בית צמוד קרקע: הביקושים גבוהים אך המלאי מצומצם, קוטג' בפרויקט ורד הכפר בכפר ורדים , בשיווק דרא/הדמייה ספין

ביקוש גבוה ומלאי מצומצם

אחרי יו"ש מדורגת באר שבע, שבתחומה החלו להיבנות 119 צמודי קרקע במחצית הראשונה של השנה, בהשוואה ל-239 בכל 2020; במקום השלישי והמפתיע: רהט עם 118 התחלות בנייה. אחריה אופקים עם 81, מיתר עם 73, שדרות עם 51, להבים עם 48, ירושלים וקריית שמונה עם 43 כ"א - וגן יבנה סוגרת את העשירייה הראשונה, עם 36 התחלות בנייה של צמודי קרקע. במילים אחרות, למעט ירושלים ובאר שבע, רוב צמודי הקרקע החדשים נבנים ביישובים קטנים בפריפריה, עם עדיפות ברורה לאזור הדרום.

לדברי דרור אוהב ציון, מנכ"ל ובעלי חברת שיווק הנדל"ן דרא, "צמודי הקרקע הופכים משנה לשנה למוצר יותר ויותר נחשק וגם למוצר יותר נדיר מכמה סיבות. ראשית, מדיניות מינהל התכנון היא כיום פחות לעודד בנייה צמודת קרקע אלא דווקא בנייה רוויה וצפיפות גדולה יותר בערים.

שנית, הביקושים ליחידות דיור כאלה ממשיכים להיות גבוהים והמלאים מצטמצמים, דבר המוביל לעליית מחירים חדה של צמודי הקרקע, במיוחד אם מדברים על מרכז הארץ ואזורי הביקוש".

"גם במבט על כל 2021", מוסיף אוהב ציון, "אני לא רואה עלייה משמעותית בהתחלות הבנייה של צמודי קרקע אם בכלל תהיה כזו. כל מאסת השיווקים של קרקעות בפריפריה במסגרת תוכנית מחיר מטרה 2.0 שמתחילה כיום תבוא לידי ביטוי במלאים בסוף 2022 ואפילו בתחילת 2023".

דרור אוהב ציון מנכל ובעלים של חברת דרא שיווק נדל"ן. דנה תמרי,
דרור אוהב ציון, מנכ"ל ובעלים של חברת דרא שיווק נדל"ן/דנה תמרי

זליגה לפריפריה המרוחקת

עוד ערים שבהם החלו להיבנות צמודי קרקע הן אור עקיבא, רובן בשכונת אור ים החדשה.

חברת יורו ישראל משווקת בשכונה את פרויקט הקוטג'ים וילה יורו הכולל 91 קוטג'ים. לדברי עפרה חדד, סמנכ"לית ומבעלי יורו ישראל, "הנתונים מראים כי נמשכת המגמה של מינהל התכנון לעצור את שיווקי הקרקע לבנייה צמודת קרקע באזורי הביקוש בפרט, וזאת כדי לנצל את משאב הקרקע לבנייה רוויה, ולכן אני צופה כי בעתיד הלא רחוק הקוטג'ים ויתר צמודי הקרקע ייעלמו מהעין במרכז הארץ, ותהיה זליגה של רוכשים שרוצים בית קרקע לאזורי המושבים והפריפריה המרוחקת יותר".

פרויקט צמודי קרקע של חברת יורו ישראל באור ים. דמייה שרפן,
פרויקט צמודי קרקע של חברת יורו ישראל באור ים/דמייה שרפן

צמודי קרקע הם מצרך נדיר ומבוקש

בגן יבנה החלו כאמור להיבנות במחצית הראשונה 36 צמודי קרקע לעומת 56 בכל 2020. חברת צרפתי שמעון יצאה לאחרונה לשיווק של פרויקט "צרפתי GARDEN" בגן יבנה הכולל 68 יח"ד צמודות קרקע.

לדברי אבי צרפתי, סמנכ"ל בחברת צרפתי שמעון, "צמודי קרקע הם מצרך נדיר ומבוקש, במיוחד כשמדובר במרכז הארץ ובאזורי הביקוש. גן יבנה הוא יישוב בעל צביון כפרי ובנייה נמוכה, הביקושים לפרויקט מגיעים בעיקר ממשפרי דיור מאזור המרכז והשפלה".

הדמיית קוטג' בפרויקט צרפתי גארדן בגן יבנה. 3dvision,
הדמיית קוטג' בפרויקט צרפתי גארדן בגן יבנה/3dvision

הביקוש לצמודי קרקע גבוה מההיצע

בקריית אתא החלו להיבנות 16 צמודי קרקע במחצית לעומת 28 בכל 2020.

לדברי שרה אילין, סמנכ"לית השיווק בחברת שרביב המציעה למכירה צמודי קרקע בפרויקט גבעת אלונים שבקרית אתא הכולל למעלה מ-600 יח"ד, "למשפחות צעירות בצפון קל יותר להגשים את חלום הבית עם גינה. אנחנו משווקים צמודי קרקע עוד מתחילת הפרויקט. הביקוש לצמודי קרקע תמיד היה גבוה מההיצע

"לשם הדוגמא, בתחילת הדרך מכרנו דו משפחתיים על הנייר במחיר של כ-1.5 מיליון שקל והיום מחירו של צמוד קרקע בשכונה גבוה במיליון שקלים. יחסית למרכז הארץ, מדובר במחיר אטרקטיבי שנגיש יותר למשפחות צעירות, אך יחד עם זאת, מכיוון שזהו מוצר שהופך יותר ויותר נדיר - המחירים צפויים להמשיך לעלות".

צמוד קרקע של חברת שרביב בפרויקט גבעת אלונים בקריית אתא. ניצן הפנר,
צמוד קרקע של חברת שרביב בפרויקט גבעת אלונים בקריית אתא/ניצן הפנר

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully