החללים המשותפים יוצאים מת"א. את מי מסמנים בענף כלהיט הבא?

בשל הקורונה והאצת ההייטק, הביקוש להשכרה בחללי עבודה משותפים נמצא בשיא. מנגד, ההיצע הדליל לשטחים בתל אביב והרצליה פיתוח גורמים לחברות חללי העבודה הגדולות לזלוג לערים נוספות במרכז. איפה נמצא המוקד המרכזי הבא ומה המודל החדש שמציע הענף הרותח

וואלה! נדל"ן
15/08/2021
גם בקבוצת נת"מ נכסים מחזקים את המגמה ומציינים כי נתח השוק המניב של חללים משותפים בישראל מהווה כ-1.5% בלבד מכלל השטחים (סביב ה-300,000 מ"ר) כשרוב השטחים נמצאים בתל אביב וסביבתה, ובה כ-80 חללי עבודה

הביקוש להשכרה בשטחי חברות החללים המשותפים נמצא בימים אלה בשיא ומנגד ההיצע הדליל לשטחים בתל אביב והרצליה פיתוח והמחירים הגבוהים במרכזי העסקים העיקריים שם, גורמים לחברות חללי העבודה הגדולות לזלוג מחוץ למקומות אלה, דבר שבעבר, למעט חברת ריג'ס, נמנעו לעשות.

גם בקבוצת נת"מ נכסים מחזקים את המגמה ומציינים כי נתח השוק המניב של חללים משותפים בישראל מהווה כ-1.5% בלבד מכלל השטחים (סביב ה-300,000 מ"ר) כשרוב השטחים נמצאים בתל אביב וסביבתה, ובה כ-80 חללי עבודה.

"יחד עם זאת", אומרים בנת"מ, "הביקושים למשרדים בשטחים המוחזקים על ידי חברות לחללי עבודה משותפים בתל אביב גואים ומצד שני אין להם כמעט מקום בשטחים שהם מחזיקים כעת על מנת לעמוד אל מול הביקושים הללו ועל כן מבקשות חלק מהחברות להגדיל שטחים שבבעלותן ולשכור גם מחוץ לתל אביב, במעגל השני והשלישי, מקומות כמו בני ברק, רעננה, כפר סבא, ראשון לציון, פתח תקווה הפכו למבוקשים יותר מבעבר".

כך למשל, לאחרונה פורסם כי חברת החללים הבינלאומית ריג'ס שכרה 2400 מ"ר במגדל מניבים באזור התעסוקה הנמצא סמוך למחלף רעננה - כפר סבא דרום ואילו חברת החללים מיינדספייס שכרה 6000 מ"ר בפרויקט אינפיניטי פארק רעננה של החברות ריט 1 וס.ע.ן זהב, הממוקם גם הוא באותו האזור ונבנה בימים אלה.

עוד בוואלה!

במרכז או בפריפריה: איפה תקימו את בית החלומות שלכם?

לכתבה המלאה
קומת משרדים אינפניטי רעננה. יח"צ,
אימפריית חללי עבודה. קומה של אינפיניטי ברעננה(צילום: יח"צ)

המוקד המרכזי הבא של החללים המשותפים בגוש דן - בני ברק

תופעה של שתי חברות חללי עבודה משותפים אינה נפוצה, אבל אפשר לראות לכך דוגמאות דוגמת מגדל עזריאלי שרונה בתל-אביב (LABS ו-ריג'ס) ומגדל ספיר בבורסה ברמת-גן (be all ו-We Work)

מספר חברות חללי עבודה משותפים צפויים להקים חללי עבודה באזור התעסוקה של בני ברק ה-BBC ולהצטרך ל-rooms של פתאל שכבר נמצאים במתחם, במגדל הכשרת הישוב. בימים אלה מרבית היזמים הגדולים במתחם, מנהלים משאים ומתנים מתקדמים עם חברות חללים משותפים מהבולטות במשק לטובת אכלוס שטחים שלהן באזור התעסוקה של בני ברק ה BBC. ההערכה היא שמכיוון שמתחם ה-BBC נמצא על ציר הרכבת הקלה העתידית ומבחינת נגישות קרוב למרכזי העסקים התל אביביים, זה יביא לביקושים ערים למתחם.

כך למשל, מספר חברות חללי עבודה משותפים נמצאות במו"מ לשכור שטחים של כ-5,000 מ"ר במגדל bbc tower של חברת מגדל ביטוח שצפוי להתאכלס בעוד כשנה וחצי. ההערכה היא כי אחת החברות שתשכור שטחים במגדל היא חברת be all של נס שובל, מכיוון שלזו כבר יש קשרים עסקיים עם מגדל ביטוח, והיא שוכרת ממנה גם במגדלים אחרים, דוגמת מגדל אלון בתל-אביב.

כמו כן, מספר מחברות חללי העבודה המשותפים מנהלות משא ומתן מתקדם על שתי הקומות הגבוהות במגדל הכשרת הישוב, השייכות לחברת הכשרת הישוב ובשטח של כ-3,200 מ"ר. במגדל הכשרת הישוב שכבר מאוכלס, פועלת כיום חברת חללי עבודה משותפים rooms של פתאל שמחזיקה בו 3 קומות. הדבר יביא לכך שבאותו מגדל יהיו שתי חברות חללים משותפים בולטות. תופעה של שתי חברות חללי עבודה משותפים אינה נפוצה, אבל אפשר לראות לכך דוגמאות דוגמת מגדל עזריאלי שרונה בתל-אביב (LABS ו-ריג'ס) ומגדל ספיר בבורסה ברמת-גן (be all ו-We Work).

גם במגדל ביזמות חברת הפניקס ב-BBC ובמגדל שבעת הכוכבים של הכשרת הישוב, אשר נמצאים באותו הקומפלקס, מתנהלים בימים אלה משאים ומתנים עם חברות של חללים משותפים על שטחים ניכרים.

יש לציין שגם חברת הבניה אשטרום שמקימה ב- BBC את פרויקט LYFE יחד עם חברת דן נדל"ן , פותחת חברת חללים משותפים עצמאית בשם PORT שתפעיל ותתחרה בחברות החללים הגדולות המגיעות לאזור.

מתחם התעסוקה בבני ברק, ה-BBC, ממוקם בחלקה הצפוני של העיר ונושק לרמת גן מרחוב ז'בוטינסקי בדרום ודרך בן גוריון במערב בסמיכות לקניון איילון ופארק הירקון. המתחם עתיד לכלול שטחי תעסוקה שיגיעו ל-1.6 מיליון מ"ר בנוסף ל-270 אלף מ"ר שטחים ציבוריים. ה-BBC קיבל שחקני חיזוק משמעותיים שהעתיקו אליו את מקום מושבם בשנה שנתיים האחרונות ומסמנים אותו כמרכז העסקים הפיננסי והכלכלי של אזור המרכז. אם בעבר הגופים הפיננסיים מיקמו עצמם באזור הסיטי של תל אביב, כיום המגמה משתנה. חלק מחברות אלה כבר מצאו אלטרנטיבה חדשה והחליטו לעבור למתחם ה BBC - בנק לאומי, חברת כרטיסי האשראי לאומי קארד (MAX), חברת ניהול ההשקעות מיטב ד"ש, חברת wobbi וכן חברות הייטק מובילות דוגמת eToro ו-VIBER כבר עברו למתחם, ובשנה הקרובה תעשה זאת גם ישראכרט והן כאמור מאותתות לכל השאר.

מספר חללי עבודה באותו מגדל. בני ברק(צילום: יח"צ)

המודלים החדשים: מפזרים את ההשקעה, אבל גם את הסיכון

"הקונספט של חללים משותפים השתרש במהלך תקופת הקורונה כאופציה לשיטת עבודה גם בקרב חברות שבעבר התרחקו מהמודל הזה"

התמורות הכלכליות והשינויים בשוק המשרדים, בין היתר בעקבות השפעת הקורונה והחזרה המשמעותית לעבודה כמעט מלאה מהמשרד, וגיוסי חברות ההיטק ששברו שיאים בשנה האחרונה ומייצרות ביקושים מצד חברות רבות להגדלת השטחים שלהן מחד ורצון להשכיר משרדי לווין במקומות אסטרטגיים ומשלימים מאידך, הגבירה כאמור את התחרות בין חברות החללים המשותפים ומאלצת גם אותן להשתנות. לאחרונה פותחו שני מודלים חדשים לניהול חללים: מודל שותפות וזיכיון.

חברת החללי מיינדספייס מובילה מול בעלי נכסים אסטרטגיה של הסכמי שותפות להפעלת חללי עבודה המאפשרת לבעלי הנכסים עצמם להעניק את חוויית השירות של העבודה בחללים משותפים ולהנות מרווחי הפעילות שלהם. בשנתיים האחרונות, חתמה מיינדספייס על ששה הסכמי שותפות עם בעלי נכסים בישראל, באירופה ובארה"ב, הכוללים את הסניף החדש בלה גארדיה ולאחרונה גם במתחם greenwork ביקום (מיינדספייס שותפה שם עם קרן הנדל"ן 2JTL).

במודל זה על פי רוב בעל הנכס משקיע את העלויות של השיפוצים וחברת החללים המשותפים מנהלת את האופרציה ומפרישה אחוז מההכנסה לטובת הבעלים של הנכס או הבניין. "הדרך הזאת טובה יותר לשני הצדדים כשחלוקת הסיכונים נמוכה יותר עבור חברת החללים וריווחית יותר עבור בעל הנכס", מציין אור בן צבי קליין, סמנכ"ל הנכסים בקבוצת נת"מ.

המודל השני שנכנס לאחרונה לשוק החללים המשותפים הוא מודל של זיכיון. מודל המציע לבעלי שטחי נדל"ן למשרדים להצטרף כזכיינים לחברת חללים משותפים. מודל שפחות נהוג בקרב חברות החללים הגדולות (ריג'ס, מיינדספייס , we work וכו') אך בהחלט קוסם ליזמים חדשים. כך למשל חברת שרונה פרטנרס בבעלות איש העסקים הצרפתי - יהודי פיליפ בואזיז מפעילה סביבות עבודה משותפות ברחבי הארץ בשם שרונה ספייס. לחברה כ 3000 מ"ר בישראל בשלושה מתחמים בחיפה, תל אביב וכפר סבא.

נטלי מרשל, נציגת הבעלים בפרויקט אינפיניטי פארק רעננה: "הקונספט של חללים משותפים השתרש במהלך תקופת הקורונה כאופציה לשיטת עבודה גם בקרב חברות שבעבר התרחקו מהמודל הזה. אפשרויות לעבודה היברידית חלחלו להבנה של המעסיקים לקראת עתיד שעשוי לטמון בחובו תקופות בהן העבודה מרחוק או ההגבלה על הגעה למשרד המרכזי ישחקו תפקיד כזה או אחר. מצד שני השדרה הניהולית ברוב החברות מבינה שעבודה מהבית בלבד היא בלתי אפשרית ופוגעת בטווח הארוך ביצירתיות, בתפוקות העובדים, באובדן הזהות התעסוקתי ועוד. על כן, פתרונות כמו קומה היברידית או שטחים גדולים של חללים משותפים במתחמי התעסוקה החדשים, גם מחוץ לתל אביב היא הכרחית בימים אלה. להערכתי, פרויקט משרדים חדש שלא ייתן אפשרויות עבודה במשרדי לווין, בשוק העבודה הנוכחי, יתקשה מאוד להתמודד עם התחרות מול פרויקטים אחרים ולמלא את שטחי הבניין בשוכרים" .

  • we work
  • בני ברק

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully