חוששים מרכישת קרקע חקלאית? בצדק: 17 חברות נדל"ן צפויות להיקנס

הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן הודיעה על כוונתה להטיל עיצומים כספיים על 17 חברות שעוסקות בשיווק קרקעות חקלאיות בגין הטעיית צרכנים. הסכום הכולל: כ-2.4 מיליון שקל

  • קרקע חקלאית

17 חברות נדל"ן העוסקות בשיווק קרקעות חקלאיות, זכויות ליחידה ועוד נמצאו כמטעות ומפרות את חוק הגנת הצרכן החברות שיווקו את הקרקעות לצרכנים, ללא ציון מפורש ובולט כי הקרקע אינה זמינה לבניה. חלקן לא גילו מידע אותו היו צריכים לגלות על פי החוק והתקנות. על פי הרשות להגנת הצרכן, שמתכוונת להטיל עליהן עיצומים בסך כולל של כ-2.4 מיליון שקל, לחברות קיימת זכות טיעון על פי הוראות חוק הגנת הצרכן לטעון הן כנגד הכוונה להטיל עיצום כספי, והן לעניין הסכום.

העתיד כבר כאן

הבדיקה החכמה שמאתרת סיכון מוגבר ללקות בשבץ מוחי

בשיתוף שחל
לכתבה המלאה
הקרקע לא זמינה לבנייה? החברות ישלמו (צילום: ShutterStock)

מדובר בסכומים שנעים בין 8,400 שקל ל-540 אלף שקל. ברשות אומרים כי "בהמשך לבדיקה שערכה הרשות בשטח ומודיעין שהתקבל, אשר העלה חשד כי חברות רבות המשווקות ומוכרות קרקעות, מטעות את הצרכנים ביחס לפרטים מהותיים ביחס לקרקע, ניהלה הרשות מבצע אכיפה רחב בתחום זה.

דוגמאות להפרות השונות שנמצאו במהלך המבצע

  • סעיף 2 לתקנות הגנת הצרכן (חובת גילוי פרטים בקרקע שאינה זמינה לבניה) קובע כי עוסק המפרסם קרקע שאינה זמינה לבנייה יגלה לצרכן באופן ברור ובולט כי הקרקע אינה זמינה לבנייה לצרכן, כשגודל הגופן יהיה בגודל האות הגדולה ביותר. בחלק מהחברות שנחקרו נמצא כי, החברות לא גילו לצרכנים כי הקרקע אינה זמינה לבניה וציינו כי "הקרקע אינה זמינה לבנייה מיידית", ביטוי זה נותן את הרושם שהקרקע תהיה זמינה לבנייה בעתיד הנראה לעין, בעוד שבמועד הפרסום הקרקע אינה זמינה לבנייה כלל ולא ניתן לדעת מתי תהיה זמינה לבנייה, מעשה זה מהווה מעשה העלול להטעות צרכן.
  • בחלק מהחברות הקרקעות שווקו בדף הבית של אותן חברות במחיר מסויים, וכאשר לוחצים על כפתור פרטים נוספים מועברים לעמוד בו מופיע מחיר גבוה יותר.
  • החברות שיווקו בחלק מהמקרים זכות ליחידת קרקע בשטחים חקלאיים שיתכן ועתידים לשנות את ייעודם, כשלמעשה אין צפי למועד הגשת התוכנית המפורטת אשר מכוחה ייקבעו ייעודי הקרקע וכפועל יוצא היתרי הבנייה.
  • חלק מהחברות הציגו תוכניות בניה בסמוך לפרויקט כשבפועל אין תוכנית כללית מאושרת או תוכנית מפורטת, אמירות אלה, בנוגע לפירוט הבניה ותחום שטח הפרויקט עלולות להטעות צרכן באשר למהות הנכס.
  • חלק מהחברות לא מסרו לצרכנים תמצית שומה לפי תקן 22.

"הרשות תפעל למיצוי הדין כנגד עוסקים שנמצאו מפרים"

אניטה יצחק, סגנית הממונה על הרשות וראש אגף חקירות ומודיעין: "קניית קרקע היא אחת מהעסקאות היקרות והמורכבות מאוד בעבור הצרכן. קיים קושי לצרכנים לבדוק בעצמם את אמיתות המידע הנמסר להם. המבצע העלה כי קרקעות שאינן זמינות לבניה פורסמו ושווקו תוך הטעיה של ציבור הצרכנים בסוגיות רבות וביניהן שווי ומחיר הקרקע , הטעיה באשר לזמינותה של הקרקע לבניה. מבצע אכיפה זה בא בהמשך לרפורמה שיזמה הרשות לאסדרה בשיווק ומכירה של קרקעות חקלאיות, קרקעות שאינן זמינות לבניה והוא חלק מהמאמץ הכולל אותו מובילה הרשות להורדת יוקר המחיה. הרשות תפעל למיצוי הדין כנגד עוסקים שנמצאו מפרים לרבות השתת עיצומים כספיים ו/או הגשת כתב אישום פלילי".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully