אלקין רוצה להוסיף 15 אלף עובדים זרים. בענף מברכים: "יוביל לירידה במחירי הדיור"

שר השיכון אלקין מקדם את הגעתם של עוד כ-15 אלף עובדים זרים. אלדד ניצן, יו"ר התאחדות תאגידי כוח אדם זר בענף הבנייה: "ההחלטה תאפשר לסיים תוך חצי שנה בניית 40,000 יחידות דיור, ולהקפיא את המחירים שנוסקים בשנה האחרונה"

  • בנייה
וואלה! נדל"ן

שר השיכון זאב אלקין מנסה להגדיל את היצע הדירות, ובשל כך יקדם הבאתם של 15 אלף פועלי בניין זרים - כך פורסם הבוקר (ראשון) בכלכליסט. מי ששמח על הצהרות הכוונות הזאת הוא אלדד ניצן, יו"ר התאחדות תאגידי כוח אדם זר בענף הבניה בלשכת המסחר.

"אני מברך את שר השיכון זאב אלקין על החלטתו להביא עוד כ-15,000 עובדים זרים לענף הבנייה ולהגדיל ב-90% את מכסת העובדים הזרים לענף", אמר, "שר השיכון ציין שהגדלת מספר העובדים הזרים הכרחית כדי לתת מענה לצרכי הדיור וקצב הבניה צריך לגדול בשנים הקרובות בכ-10,000 דירות בשנה, מבניית 50,000 דירות חדשות מדי שנה כיום לכ-60,000 יחידות דיור".

עוד בוואלה! NEWS

זה המקום הכי רומנטי בישראל. אז איך יכול להיות שעוד לא הגעתם אליו?

לכתבה המלאה
יצליח לצמצם את ההיצע? אלקין (צילום: רוני כנפו)

ההצעה שמתגבשת במשרד הבינוי כוללת גם החלטה על הקמת צוות בינמשרדי לתיעוש ענף הבנייה. כך, במקביל להגדלת מספר העובדים, מבקשים במשרד גם לבחון צעדים להגדלת הפריון. עם זאת, גם ב־2016 הוקמה ועדה דומה, אלא שהיא לא הצליחה לחולל שינוי משמעותי בו.

החלטה זו של שר השיכון תאפשר לסיים תוך חצי שנה בניית 40,000 יחידות דיור הנמצאות בבניה ולהקפיא את מחירי הדיור שנמצאים בעלייה בשנה האחרונה.

המחסור בעובדים זרים "בעבודות רטובות" בענף הבנייה הוא אחד הגורמים המרכזיים לעליית מחירי הדיור. זאת משום שיש עיכוב גדול במסירת דירות וחוסר היכולת לעמוד בתוכנית להתחיל בשנת 2022 בניית כ-80,000 יחידות דיור חדשות.

ירידה במחירי הדירות? זה מה שהוא חושב. ניצן (צילום: יחצ)

"כיום מועסקים בענף הבנייה כ-16,500 עובדים זרים, ואם יועסקו בענף כ-50,000 עובדים זרים, צפויה בשנת 2022 ירידה במחירי הדירות בכ-3% באזור תל אביב וגוש דן וכ-6% באזור הפריפריה", מסביר ניצן, "העסקתם של כ-50,000 עובדים זרים בעבודות הרטובות בענף הבנייה - עבודות שלא מבוצעות ע"י עובדים ישראלים - תביא גם לירידה בשכר של העובדים הזרים ותסייע לקבלנים בהורדת העלויות הבנייה, לאור העובדה שכיום בשל המחסור בעובדים זרים הקבלנים משלמים לעובדים אלו משכורות עתק".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully