מי חייב בדמי ההשבחה? פסק דין דרמטי של בית המשפט

בית המשפט המחוזי דחה עתירה של שתי משפחות להעביר על שמן בטאבו מגרשים שרכשו לפני 20 שנה וחייב אותן בתשלום היטל השבחה, למרות שזה חל על המוכר

06/01/2021
שדה חרוש ליד גן יבנה. ShutterStock
שדה בגן יבנה, שטח המריבה(צילום: ShutterStock)

שתי משפחות שרכשו לפני כ-20 שנה מגרשי מגורים מחברה, ולא דאגו במועד הרכישה לקבל אישור לטאבו מהוועדה המקומית על תשלום היטל ההשבחה, ביקשו להסדיר את רישום זכויותיהם, אולם אז התברר להם שקיים חוב של עשרות אלפי שקלים.

המשפחות עתרו לבית המשפט המחוזי מרכז נגד הוועדה המקומית לתכנון ובנייה גן יבנה, בטענה שזו מסרבת להסדיר את הרישום שלהם בטאבו עד לתשלום היטל ההשבחה, בטענה שאת החוב צריכה לשלם החברה הקבלנית ממנה רכשו את המגרשים - "פסו-יוסוביץ", בשל תוכנית משביחה שאושרה עוד קודם למועד הרכישה שנעשתה על ידם. עוד טענו המשפחות, כי לא ניתן להחזיקן כבני ערובה בגלל היטל השבחה אותו הייתה צריכה לשלם החברה הקבלנית, שבינתיים נכנסה להליכי פירוק.

הוועדה המקומית לתכנון ובנייה גן יבנה טענה באמצעות עוה"ד אמיר בירנבוים ומתן מונק ממשרד עפר שפיר ושות', כי העותרים התחייבו בחוזים מול החברה הקבלנית לשלם את היטל ההשבחה ובמשך שנים, מאז שקיבלו את החזקה במגרשים, לא פעלו כדי לבצע את העברת הזכויות על שמם וכי מדובר באחריות שלהם מול החברה הקבלנית.

השופט שמואל בורנשטין, קיבל את טענות הוועדה המקומית, דחה את העתירה וקבע כי הוועדה המקומית נהגה כדין כאשר התנתה את האישור לטאבו בתשלום היטל ההשבחה, מאחר שעל הרוכש מוטלת האחריות לוודא שהמוכר מדווח לוועדה המקומית על המכירה ומקבל ממנה אישור לטאבו. השופט הוסיף, כי במקרים בהם הרוכש אינו מוודא זאת, הוא נוטל על עצמו סיכון שיצטרך לשלם בעצמו את החוב בבוא העת, ככל שיתברר שקיים חוב.

  • נדל"ן

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully