וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

המטרו לא יושלם במלואו, אבל למה שמישהו יחשוב על חלופות?

טל קופל

15.12.2020 / 11:36

למרות הסיכוי הנמוך שרשת המטרו תיבנה בשלמותה ותהיה מוכנה בזמן, אף אחד לא טורח לחשוב על אלטרנטיבות. כבר עכשיו חייבים לתכנן רשת משלימה

הדמיות של המטרו. נת"ע, אתר רשמי
אמורה לתת מענה מספק ל-20 השנים הקרובות. האומנם?/אתר רשמי, נת"ע

תכנון רשת המטרו של מטרופולין תל אביב נמצא בימים אלה לקראת סיום. הרשת, שאמורה לחבר בין ערי המרכז בעזרת רכבות תת קרקעיות מהירות, צפויה לכלול שלושה קווים באורך כולל של כ-140 ק"מ (לשם השוואה, הקו האדום של הרכבת הקלה בתל אביב, שיפתח בסוף 2022, יהיה באורך של 24 ק"מ), שיעצרו בכ-110 תחנות שמפוזרות בין 22 רשויות מקומיות.

רשת המטרו אמורה לתת מענה מספק ל-20 השנים הקרובות לפחות לעלייה הצפויה באוכלוסייה ובמספר העובדים באזור תל אביב, ולהוות אלטרנטיבה של ממש לרכב הפרטי. דו"ח מפורט שפורסם ביולי 2020 העריך את עלות הפרויקט בכ-150 מיליארד שקל (סכום אסטרונומי - הקו האדום צפוי לעלות כ-16.5 מיליארד שקל), אך גם העריך שכתוצאה ממנו המשק יהנה מתועלות כלכליות של פי 2.5-3.5.

שאפתני? בהחלט.

עבודת התכנון (שעדיין נמשכת) לקחה שנים, וכעת התוכניות נמצאות בשלבי שמיעת התנגדויות, לקראת אישורן הצפוי במהלך 2021. למרות שישנן התנגדויות בעלות משקל להקמת המטרו, חשוב לי לציין שאני תומך בהקמה בהקדם האפשרי של הרשת במלואה, וחושב שצריך לקדם אותה ככל האפשר תוך איזונים סביבתיים וחברתיים. הצפי לגידול האוכלוסייה במדינה ובאזור תל אביב בפרט מחייב בנייה בהיקפים מסיביים, ובשביל לשמור על השטחים הפתוחים עדיף לכולנו שזו תהיה בנייה רוויה בצפיפות גבוהה, שמסתמכת על תשתיות ציבוריות איכותיות - ובהן כמובן רשת תחבורה ציבורית מתקדמת.

טל קופל. אלדר,
טל קופל/אלדר

עם זאת, חשוב לשים לב שאפילו מתכנני המטרו לא צופים שהיא תוקם במלואה במקביל, ובדו"ח הועלו כמה חלופות לביצוע הדרגתי של הרשת - אלא שכרגע לא ברור מי מהן תצא לפועל. בדיון על אחד הקווים, למשל, אמר אחד ממנהלי הפרויקט שהוחלט על הקמת מתחם תחזוקה (דפו) במסילה שתעבור בראשון לציון, כי לא בטוח שהמסילה שתעבור בבאר יעקב תוקם בשלב הראשון.

מצד שני, כבר כיום מוסדות התכנון, בבואם לבחון תכניות בינוי, מסתמכות על קיומה הסופי והוודאי של רשת המטרו. בחינת השלכות תחבורתיות (בה"ת) של תכניות בינוי שבוצעה לאחרונה עבור אזור בקעת אונו, למשל, לקחה כמובן מאליו את המטרו כפתרון התחבורתי המרכזי לאזור ב-2040 (ואפילו ציינה שהוא לא יספיק לצרכי האזור), ויש עוד תוכניות רבות כאלו.

לטעמי, השאלה הבוערת היא לא האם רשת המטרו נחוצה - כי היא לא רק נחוצה אלא חיונית לפיתוח מטרופולין תל אביב והמדינה. השאלה האמיתית היא מה יוקם ומתי, ויותר חשוב, מה יוקם במקום מה שלא יוקם בסופו של דבר?

התוואים שנבחרו עבור קווי המטרו תוכננו בקפידה לאחר בחינת צרכי המגורים, התעסוקה והפנאי הצפויים בשנת 2040. הצרכים ידועים ולא צפויים להשתנות (למרות הקורונה, שכפי שראינו גם במהלכה חזרו הפקקים). ואם הרשת לא תוקם בסופו של דבר במלואה, או שתוקם בשלבים, על משרדי התחבורה והאוצר לספק פתרונות אלטרנטיביים עבור האזורים שלא יזכו במטרו.

הדבר הנכון לעשות היה לתכנן את שלבי הביצוע מבעוד מועד, ולתכנן במקביל לרשת המטרו רשת חלופית עבור האזורים שיידרשו לכך. מאחר וזה לא בוצע - חייבים כבר עכשיו לתכנן רשת משלימה, שתכלול קווי רק"ל ו-BRT (אוטובוסים רבי קיבולת שנוסעים במסלול ייעודי), תיתן מענה לפיתוח הצפוי של המטרופולין, ותוודא שתושבי ישראל לא יחייו בסיוט תחבורתי ב-20 השנים הקרובות לפחות, בעודם ממתינים להקמת או להשלמת המטרו. זה עדיין לא קרה ולא קורה, וחבל.

ומילה אחרונה לממשלה: אשרו את תכנית המטרו כשזו תובא לפניכם, מצאו את התקציבים הנדרשים, את העוז הפוליטי ואת הידע הטכני הנדרש על מנת להקים את הרשת במלואה, כך שהמטרופולין המרכזי של המדינה יזכה למערכת תחבורה ציבורית מתקדמת. זה מגיע לנו.

טל קופל הוא המשנה למנכ"ל madlan

  • עוד באותו נושא:
  • מטרו

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully