פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   עתירה: עיריית חיפה מעכבת קידום תוכנית ל-2,000 דירות

   תוכנית שקודמה לפני 5 שנים למתחם "מורדות לינקולן" נתקלה בעבר בהתנגדויות עזות של תושבי אחוזה המבוססים

   רחובות העיר חיפה (ShutterStock)
   חיפה (צילום: shutterstock)

   לפני כשבועיים הודיעה ראשת העיר חיפה, עינת קליש רותם בישיבת הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה, כי שכונות נאות פרס שנמצאת ליד אצטדיון סמי עופר, תהא השכונה החדשה האחרונה בעיר. היא נימקה את ההכרזה בכך, שלראייתה, חיפה צריכה לפתח את שכונותיה הוותיקות ולא לייצר שכונות חדשות. עתירה שהגישו בשבוע שעבר 82 בעלי קרקעות במורדות המערביים של הכרמל, מאתגרת את הגישה הזו, שכן היא מבקשת מבית המשפט לעניינים מנהליים בעיר, להורות לעירייה על קידום תכנית לשכונה חדשה בת כ-2,000 דירות, שבעבר כבר עוררה סערה ציבורית.

   המתחם עליו מדובר שמו "מורדות לינקולן", והוא משתרע על 350 דונם, מרחובות הרופא ולינקולן שבשכונת אחוזה, מתחת לבית החולים הכרמל, לשכונת רמת אשכול ולדרך פרויד שמובילה מאחוזה לכביש החוף. הקרקעות נמצאות בבעלות פרטית, וחטיבת קרקע נוספת "תל אהרון" שמה, נמצאת בבעלות חברת שיכון ובינוי. הוא מאושר בייעוד למגורים עוד משנות השלושים של המאה הקודמת ונכלל גם בתכנית המתאר העירונית חפ/2000, שאושרה באחרונה. לטענת העותרים, שהגישו את העתירה באמצעות עוה"ד הדר טל ואסף עירוני ממשרד ש. פרידמן, בעירייה הסבירו לאורך השנים, כי מכיוון שמדובר בקרקעות לא מפותחות, יש לערוך עליהן תוכנית מפורטת חדשה, שתכלול איחוד וחלוקה (רפרצלציה).

   לפני כ-20 שנים החלו בעלי קרקעות במקום לקדם תוכנית מול ראש העיר דאז עמרם מצנע, ומאז, לטענתם, הם נתקלים בחסמים ובהתנגדויות רבים.

   במחצית הראשונה של העשור הנוכחי נראה היה כי המתחם עלה המסלול הנכון. עיריית חיפה קידמה עליו ועל מתחם אחר שנמצא מתחתיו ,בין דרך פרויד לשכונת נאות פרס, שכללה הקמת 3,200 יחידות דיור. ואולם מיד עם הפקדת התוכנית בוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה ב-2014, נכנסו השכנים לפעולה, והוגשו 614 התנגדויות, רובן על ידי תושבי שכונות אחוזה המבוססת. אלה העלו שורה שלמה של טיעונים כנגד התוכנית, והעירייה עצמה שינתה את עמדתה והתנגדה לתוכנית, בין היתר מנימוקים של הצורך להקטין את מספר היחידות הדיור בה ולהוזיל את עלויות הפיתוח; חוקר שמונה לתוכנית הציע לאשר רק את חלקה של התוכנית, שנמצא בין דרך פרויד לשכונת נאות פרס, ואשר נמצא בבעלות חברת כרמלי יוליעד, חברת בת של עופר השקעות. הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה חיפה אישרה בשנה שעברה תוכנית להקמת כ-180 יחידות דיור ובימים אלה מקדמת החברה תוכנית לתוספת של עוד 130 דירות. ואולם כל זה לא ענה על הבעיות של מורדות לינקולן, שעורר אז את מירב ההתנגדויות.

   בעתירה נאמר, כי "הצדדים כולם הבינו כי נגרם עוול גדול לבעלי הקרקע שקידמו ומימנו את עלויות התוכנית, היועצים והשינויים הרבים שדרשה העירייה במשך למעלה מ-15 השנים בהן קודמה התוכנית (עלויות של מעל 10 מיליון שקל עד כה). העותרים ואחרים היו בדעה כי הוועדה המקומית פעלה באופן בלתי ראוי בהחלפת עמדתה התכנונית בשלב כה מתקדם של ההליך התכנוני, אחרי שהובילה את ההליך התכנוני לכל אורך הדרך, לאור התנגדויות שמבחינה תכנונית-מהותית לא העלו טענות יוצאות דופן ובכל מקרה לא כאלו חריגות המצדיקות שינוי כה חריף בעמדתן".

   כפועל יוצא של הנסיבות, טוענים העותרים כי הוסכם בין בעלי הקרקעות לעירייה בפברואר 2015 ש"תקודם, במהירות וביעילות, תוכנית חדשה במקרקעין בשיתוף פעולה בין החברות לעירייה בהתאם להנחיות התכנוניות של העירייה באמצעות מהנדס העיר או מי מטעמו", ואולם בחלוף למעלה מארבע וחצי שנים לא קרה דבר. בין היתר נדרשו היזמים לערוך תכנית בינוי חלופית. זו הוגשה לבחינת העיירה והיא כוללת 1,063 יחידות דיור במתחם שבבעלות בעלי קרקעות פרטיים ועוד 809 יחידות דיור במתחם "תל אהרון" של שיכון ובינוי. עוד הם טוענים, כי פנו מספר פעמים בחודשים האחרונים לראשת העיר, אולם לא נענו כלל.

   "לאור כל זאת, העותרים יטענו כי נסיבות המקרה מהוות התנהלות בלתי סבירה של המשיבות שמובילה לפגיעה קשה מאד בעותרים ומצדיקות התערבות שיפוטית. המשיבות אינן עומדות בחובתן לקידום מהיר ויעיל של ההליך התכנוני - חובה הנגזרת מחובתה של רשות מנהלית לפעול במהירות האפשרית כחלק מחובת הנאמנות שלה כלפי הציבור ובמקרה הנדון, כאמור, גם מתוקף הסכם", נכתב בעתירה.

   העותרים מבקשים מבית המשפט להורות לקליש רותם, עיריית חיפה והוועדה המקומית לתכנון ולבנייה חיפה לקדם את התוכנית במועדים קצובים, לקבוע את הגרסה החדשה של התוכנית לדיון בפני הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה ולהמציא להם לא יאוחר מה-1 בדצמבר השנה את כל החומרים וההנחיות הנדרשות לקידום התוכנית. עוד מתבקש בית המשפט להורות על קיום דיון בוועדה המקומית לתכנון ולבנייה עד לפברואר שנה הבאה.

   מעיריית חיפה לא נתקבלה תגובה, ואולם ניתן להבין במשתמע מעמדתה של קליש רותם, שהיא אינה מאוהבת בתוכנית. באותה ישיבת ועדה מקומית מלפני שבועיים, סיפרה ראשת העיר, כי אם ימומשו כל התכניות המקודמות בעיר, מספר יחידות הדיור בחיפה יוכפל, דבר שמעיד לכאורה על עודף תכנוני רב שקיים בה. לאור זאת אמרה קליש רותם, כי יש לקבוע סדרי עדיפויות תכנוניים בעיר, ואלה, מופנים בראש ובראשונה לפעילות של התחדשות עירונית בשכונות הוותיקות.