פעילות הוותמ"ל צפויה להתמקד בהתחדשות עירונית

הוראת השעה שהסדירה את פעילות הוועדה השנויה במחלוקת הייתה אמורה להסתיים בחודש הבא. בשל סבב הבחירות המחודש, התוקף הוארך אוטומטית עד סוף 2019. ל"גלובס" נודע כי במקרה שהוועדה תמשיך לעבוד בעתיד היא תעבור לפעול בעיקר בתחום ההתחדשות העירונית

  • ותמ"ל
אריק מירובסקי
בנייה (צילום: ראובן קסטרו)

פעילות הוותמ"ל עומדת להשתנות דרמטית ולהתמקד בהתחדשות עירונית. כך טוענים גורמים שמקורבים לפעילותה. מבדיקת "גלובס" פעילות הוועדה, הייתה אמורה להסתיים בחודש הבא. זאת לאור העובדה שתוקף הוראת השעה שבמסגרתה היא פועלת הסתיימה. עקב אי כינון ממשלה, וההליך הבחירות המחודש, תוקף הוראת השעה יוארך אוטומטית, עד שלושה חודשים מיום כינון הכנסת החדשה, שתבחר בספטמבר השנה.

פעילות ענפה לצד ביקורת נוקבת

הוותמ"ל, או בשמה המלא, הוועדה לתכנון מתחמים מועדפים לדיור, פועלת על סמך הוראת שעה שאושרה בסוף יולי 2014. בראשה עומד סגן הממונה על התקציבים בתחום הנדל"ן והשלטון המקומי במשרד האוצר, אריאל יוצר. בניגוד לוועדות התכנון המקומיות והמחוזיות, הוראה זו מאפשרת לוועדה לפעול בלוחות זמנים מקוצרים. זאת על מנת לאשר תוכניות בנייה למגורים בהיקף גבוה במתחמי קרקע שרובם בבעלות המדינה שאותרו מראש, והוכרזו כמתחמים מועדפים על ידי קבינט הדיור. מכיוון שמדובר בוועדה שפועלת על סמך הוראות שעה שזמנה מוגבל לשנה, יש צורך לחדש בכל פעם את ההוראות. במרץ 2018 הוארך התוקף בפעם האחרונה עד לסוף יולי הקרוב.

בשנים האחרונות נשמעה ביקורת רבה על אופן פעולת הוותמ"ל, ובין היתר על כך שמדובר בגוף בעל סמכויות דרקוניות, שיכולות לגבור על כל תוכנית מתאר מחוזית שהיא. וכן על כך שההתנגדויות לתוכניות כמעט שלא נשמעות, או זוכות להתייחסות מספקת. כן נטען שאיכות התוכניות ירודה, ושלעיתים תוכניות שמטופלות בוועדות אלה מביאות לבזבוז קרקע - לא אחת בשטחים פתוחים וחקלאיים. עם הזמן חלחלה חלק מהביקורת גם לממשלה. במשרד המשפטים לא הסתירו את עמדתם, כי הותמ"ל מיצתה את ייעודה בכך, שהוסיפה תכניות לעשרות אלפי יחידות דיור למאגר התכנוני, ובכך מיצתה את תכליתה, לשמש ועדת תכנון לשעת חירום וחשוב לחזור לפורמט הרגיל של ועדות התכנון.

בעקבות ביקורת רבה שליוותה את חידוש עבודת הוועדה במרץ שעבר, הוסיפה ועדת הפנים של הכנסת עוד כמה סעיפים לחוק הותמ"ל, שיכולים לרמז על דרכי התנהלות הוועדה קודם לכן. בין הסעיפים החדשים: חיוב הוועדה בהידברות עם הרשויות המקומיות שבשטחן מתוכננות התוכניות, טרם ההכרזה על מתחמים מועדף בשטחן. כן נקבע כי במקרים של אי התאמה בין תוכניות ותמ"ל לבין תכניות מתאר מחוזיות, הדבר ייעשה בשיקול דעת.

עוד באותו נושא

"לא נשתף פעולה עם מחיר למשתכן ללא התחדשות עירונית"

לכתבה המלאה
מספר יחידות דיור שאושרו בותמ"ל (צילום: גלובס)

ירידה בהיקף היח"ד המתוכננות

כיום הותמ"ל לא נהנית מתמיכה רבה בקרב גופי השלטון. אחרי משרד המשפטים, גם משרד הפנים הביע ביקורת על תוכניות הוותמ"ל שבאות פעמים רבות ביחד עם הסכמי גג מול רשויות מקומיות. ועל בעיות קשות שהן עלולות לגרום לעיריות שבשטחן מתוכננות התוכניות. בהמשך בנק ישראל הוציא הסתייגות משלו בעניין הסכמי הגג, וכפועל יוצא מזה - כנגד חלק גדול מתוכניות הותמ"ל. נראה שגם במינהל התכנון הורידו את הרגל מהגז בשימוש בכוחה של הוועדה. ב-2018 אושרו 152 אלף יחידות, מהן 59 אלף באמצעות הותמ"ל, ואילו השנה הורד היעד הכללי ל-105 אלף בלבד, ובהתאם יירד מספר היח"ד שיאושרו כחלק מפעילות הוועדה.

בכיר בתחום עמו שוחח "גלובס" בימים האחרונים הסביר כי "גם הדרג הפקידותי הגבוה שוכנע, שהוותמ"ל בפורמט הישן מיצתה את עצמה. בתקופה האחרונה הוועדה החלה לעבוד על תוכניות להתחדשות עירונית ונראה לנו, כי יש לה יתרונות לא מבוטלים בתחום הזה, לעומת ועדות מחוזיות רגילות, שדי מתברברות בתוכניות כאלה", הסביר.

ואולם לאור המצב הפוליטי שנוצר עם פיזור הכנסת - אין מי שיחליט על השינוי באופן פרומלי. הממשלה מתפקדת כממשלת מעבר ותוסיף לתפקד כך לאורך רוב השנה הנוכחית, כך שאינה זכאית לדון בעתיד הוועדה או בשינויים בתפקודה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully