וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אפריקה נכסים לוטשת עיניים לפרויקט קאסה רדיו בבוקרשט

עומרי כהן

11.2.2019 / 11:19

הפרויקט נמצא בשליטת פלאזה סנטרס לפי ההודעה, אפריקה נכסים תרכוש את זכויותיה של פלאזה סנטרס בפרויקט בתמורה לסך מקסימלי של 60 מיליון אירו

רון הדסי יו"ר פלאזה סנטרס. צילום: איל יצהר, גלובס
רון הדסי יו"ר פלאזה סנטרס/גלובס, צילום: איל יצהר

חברת אפריקה נכסים לוטשת עיניים לעבר פרויקט קאסה רדיו שבשליטת פלאזה סנטרס. היום הודיעו שתי החברות הבורסאיות כי התקשרו במכתב כוונות לא מחייב, לפיו תרכוש אפריקה נכסים את זכויותיה של פלאזה סנטרס בפרויקט בתמורה לסך מקסימלי של 60 מיליון אירו, וזאת בכפוף להתקיימותם של מספר תנאים מתלים.

פלאזה סנטרס מחזיקה בעשור האחרון ב-75% ממניות חברת רומנית המחזיקה בפרויקט קאסה רדיו, הממוקם בליבה של בוקרשט בירת רומניה, כאשר במניות הנותרות של חברת הפרויקט מחזיקות ממשלת רומניה (15%) ומשקיע פרטי (10%). מדובר בחטיבת קרקע גדולה המיועדת להקמת יחידות מגורים, שטחי משרדים, מסחר ומלון בהיקף כולל של כ- 220 אלפי מ"ר, שרשומה כיום בספרי פלאזה סנטרס לפי שווי של כ-63 מיליון אירו.

בהתאם להוראות הסכם החכירה (PPP) עם ממשלת רומניה, לחברת הפרויקט הרומנית קיימות התחייבויות רבות כלפי הרשויות ברומניה, לרבות התחייבות להקים, ללא תמורה, עבור הממשלה ברומניה בניין משרדים בהיקף של כ-11 אלף מ"ר וכן 2,000 מ"ר של חניות תת קרקעיות. בעבר העריכה פלאזה סנטרס את עלותה של התחייבות זו ב-13 מיליון אירו.

על פי תכנון ראשוני שנעשה בעבר, אמור הפרויקט לכלול מרכז מסחרי עם שטחי השכרה בהיקף של 90 אלף מ"ר, חניון תת קרקעי מרכזי ומבנה ציבור, בנייני משרדים, מלון ומרכז כנסים. עם זאת, הקמת המתחם מעולם לא צברה תאוצה בעקבות המשבר הכלכלי שנרשם במזרח אירופה לפני כעשור והקשיים הפיננסיים אליהם נקלעה פלאזה סנטרס בשנים שלאחר מכן.

בשנים האחרונות מבצעת פלאזה סנטרס מכירת חיסול של נכסיה, ובשנה האחרונה אף צנחה שוויה בבורסה ל-2.5 מיליון שקל בלבד לאחר שהנהלתה הזהירה כי קיים חשש כבד באשר ליכולת החברה לפרוע את מלוא חובותיה למחזיקי האג"ח. לפלאזה סנטרס חוב נוכחי במונחי ערך מתואם (פארי) של כ-344 מיליון שקל למחזיקי האג"ח שלה מסדרות א' ו-ב', כך שעסקה בהיקף של 60 מיליון אירו (247 מיליון שקל) תשפר משמעותית את מצבם.

את העסקה תבצע אפריקה נכסים באמצעות החברה הבת, אפי אירופה, שעוסקת ביזמות נדל"ן במדינות מזרח אירופה. אפריקה נכסים נסחרת כיום בבורסה לפי שווי של 2.5 מיליארד שקל, ומניות השליטה בה, בשיעור של 55.9%, מהוות את הנכס המרכזי של קבוצת אפריקה ישראל. מניות אלו אמורות לעלות בקרוב על המדף, לאחר קריסתו של מתווה הסדר החוב של אפריקה ישראל עם המשקיע מוטי בן משה.

על פי מכתב הכוונות בעסקה הנוכחית, לאפי אירופה תהיה תקופה של שלושה חודשים לעריכת בדיקת נאותות לפרויקט שלאחריה ייחתם הסכם מקדמי בין הצדדים, במסגרתו תשלם אפי אירופה לפלאזה סנטרס סך של 200 אלף אירו. 15 חודשים לאחר החתימה על ההסכם המקדמי, יחתמו הצדדים על הסכם רכישה מחייב, במסגרתו תשלם אפי אירופה למוכרת סך של 20 מיליון אירו.

ההתקשרות בהסכם המחייב כפופה להתקיימותם של מספר תנאים מתלים משמעותיים, שאין כל וודאות שיתקיימו, ואשר עיקרם, קבלת אישורים והיתרים מצדדים שלישיים. אישורים והיתרים אלו כוללים בין השאר אישורים מסוימים מאת הרשויות המקומיות בקשר עם תיקון הפרות מסוימות של הסכם ה-PPP וביצוע תכנון מחדש של הפרויקט ואישור לוחות הזמנים להשלמתו, קבלת אישור הממונה על ההגבלים העסקיים, השלמת בדיקת הנאותות לשביעות רצונה של אפי אירופה, קבלת אישור כי תקופת החכירה (למשך 49 שנים) של הפרויקט, תתחיל לכל המוקדם, במועד ההתקשרות בין המוכרת לרשויות המקומיות בשנת 2012.

לדברי שתי החברות, ככל ותקופת החכירה תתחיל ממועד מוקדם יותר, ינהלו הצדדים משא ומתן על מתן פיצוי לאפי אירופה, כאשר לחלופין תהיה לאפי אירופה אפשרות לסגת מהעסקה. פלזה סנטרס התחייבה כלפי אפי אירופה להימנע מלנהל משא ומתן עם צד שלישי לרכישת אחזקותיה בפרויקט, וזאת למשך תקופה שתחילתה במועד החתימה על מכתב הכוונות וסיומה בעוד 18 חודשים.

בין הצדדים נקבע עוד, כי יתרת התמורה למוכרת תיפרש על פני תקופה של מספר שנים, וזאת רק לאחר ובכפוף להתקיימותם של מספר אבני דרך בקשר עם הקמת הפרויקט. בהתאם להסכמים הקיימים כיום בין בעלי המניות בחברה הרומנית, המשקיע הפרטי והחברה הממשלתית אינם נדרשים להשתתף במימון הפרויקט, אלא יהיו זכאים לקבלת רווחים מהפרויקט בהתאם לאחזקותיהם בחברה הרומנית, וזאת לאחר החזר מלוא המימון העודף שיועמד על ידי אפי אירופה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully