יוזמת רשם השכירויות נפלה, קבלו את תקנות השקיפות בדירות שכורות

רק בתחילת השבוע חסמה שרת המשפטים איילת שקד את היוזמה להקים "רשם שכירויות". היום היא פרסמה טיוטת תקנות שקיפות בתיווך נכסים להשכרה

גיא ליברמן
12/12/2018
איילת שקד(צילום: ניב אהרונסון)

נבחרי הציבור ממשיכים בניסיונות להסדיר את תחום השכירות בישראל. שרת המשפטים איילת שקד הפיצה היום (ד') להערות הציבור טיוטת תקנות שקיפות בתיווך נכסים להשכרה. בהודעה שהוציא שקד נכתב כי "מטרת התיקון היא ליצור שקיפות ביחס לדמי התיווך המתקבלים מצדדים נוספים לעסקה. הדבר עשוי לסייע לשוכר לגלות האם משכיר, שמתווך פעל מטעמו, מטיל למעשה את עלויות דמי התיווך על השוכר, בניגוד לקבוע בחוק השכירות והשאילה.

בדברי ההסבר לטיוטה נכתב כי "חוק השכירות והשאילה מסדיר, בין היתר, את התשלומים השוטפים בהם יישאו השוכר והמשכיר. בהתייחסו לדמי התיווך שהמשכיר חב למתווך, אם המתווך פעל מטעם המשכיר, קובע חוק השכירות והשאילה בסעיף 25ט(ב)(3) כי השוכר לא יישא במישרין בתשלום זה. הוראה זו נקבעה במישור היחסים שבין השוכר למשכיר. ככל שהמשכיר פעל בניגוד לחוק, הרי שמדובר בהפרת חיוב, המקימה זכות לשוכר לקבל סעד אזרחי".

כן נכתב בהסבר כי "חוק המתווכים במקרקעין קובע כי מתווך במקרקעין לא יהא זכאי לדמי תיווך, אלא אם כן חתם הלקוח על הזמנה בכתב לביצוע פעולת תיווך במקרקעין. כעת, התקנות החדשות קובעות כי בעסקת שכירות ייכלל בהזמנה בכתב לביצוע פעולת תיווך במקרקעין, גם הסכום המוסכם של דמי התיווך או שיעור דמי התיווך המוסכם בנוגע לכל אחד מהצדדים לעסקת השכירות, שפעולת המתווך מבוקשת לגביה.

לדברי שקד, "מדינת ישראל צריכה להתערב כמה שפחות בעסקאות פרטיות. עם זאת, חשוב לייצר שקיפות מרבית שתאפשר לכל צד לשקול את החלטותיו בצורה מושכלת. נסיקת מחירי הנדל"ן בשנים האחרונות, הציבו את השוכרים בעמדה חלשה מול משכירים, ועלינו לתת בידם את האפשרות לבדוק שלא מבצעים עסקה על גבם".

שקד הודתה בהודעתה לח"כ רועי פולקמן, שלדבריה "שיתף פעולה בכתיבת התקנות".

פולקמן מסר כי "התופעה בה מתווכי דירות גובים דמי תיווך רק מצד אחד פסולה ודורשת טיפול. לאחר בדיקה בינלאומית בסיוע מרכז 'עומק' באוניברסיטת תל-אביב ולאחר פשרה עם שרת המשפטים קידמנו מתווה של שקיפות שיחייב פרסום התשלום מכל צד ובכך לעודד מיקוח וחלוקה הוגנת יותר. זהו צעד ראשון להגנה על השוכרים, ובמקרה שהמתווכים ימשיכו לפעול באופן לא ראוי, יישקלו צעדים נוספים".

יצוין כי בתחילת השבוע הצעת חוק שהגיש פולקמן עם מספר חברי כנסת נוספים, להקמת רשם שכירויות בישראל, נפלה בוועדת השרים לענייני חקיקה.

עוד באותו נושא

"ב-2024 יהיו פה יותר מ-10,000 דירות להשכרה לטווח ארוך"

לכתבה המלאה
  • שכירות
  • איילת שקד

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully