פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   זינוק בפיגורי ההחזרים של משכנתאות, ושיא מאז נובמבר 2012

   מנתוני בנק ישראל עולה כי מגמת הגידול בפיגורי התשלומים של המשכנתאות שהחלה בשנה שעברה תפסה בחודשים האחרונים תאוצה מדאיגה. החשש: אם המגמה תמשיך להתחזק, לווים שנקלעו לקשיים ימכרו בלחץ - דבר שעלול להביא לנפילת מחירים

   נתניה נדל"ן בניינים (ראובן קסטרו)
   בניינים (צילום: ראובן קסטרו)

   על רקע הסערה שעוררה העלאת הריבית המפתיעה, חמק מתשומת הלב הציבורית נתון מעורר דאגה שיש לו קשר ישיר לגובה הריבית במשק. ביום שבו פרסם את החלטת הריבית, עדכן בנק ישראל גם את נתוני ההלוואות לדיור - המשכנתאות - של הבנקים. הנתון שהתחבא בין הלוחות התייחס להיקף המשכנתאות שתשלומי ההחזר שלהן נמצאים בפיגור של מעל ל-90 יום. 2.56 מיליארד שקל, נכון ל-26 לנובמבר. מדובר בנתון הגבוה ביותר מאז נובמבר 2012. כשמביאים בחשבון את העלייה בהיקף הכולל של המשכנתאות, הנתון נראה יותר טוב אך לא בהרבה. 0.76% מיתרת המשכנתאות נמצאת בפיגור, הנתון הגבוה ביותר מאז מאי 2015.

   משכנתאות בפיגור (גלובס)
   משכנתאות בגובה 2.56 מיליארד שקל

   חשוב להדגיש כי מדובר עדיין בשבריר של אחוז מסך המשכנתאות, וגם בהשוואה בינלאומית מצבה של ישראל טוב יחסית. יחד עם זאת, מדובר בשינוי מגמה מדאיג לאחר ירידה רצופה שנמשכה מאז 2011.

   אלכס זבז'ינסקי, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות מיטב דש אומר כי המגמה התהפכה ב-2017. "אני עוקב אחרי הנתון הזה כבר תקופה וכשאני מדבר עליו אני שם לב שאנשים פותחים עיניים".

   אבל אנחנו עדיין נמצאים ברמות הרבה יותר נמוכות ממה שהיינו לפני לא הרבה שנים.
   "נכון אבל אז המגמה הייתה ירידה ועכשיו המגמה היא עלייה. ומה שעוד יותר מטריד זה הקצב המהיר. אם זה ימשיך לגדול בקצב כזה, אז בתוך חצי שנה נגיע לרמות גבוהות. זה לא שאנחנו בקטסטרופה, זה אפילו טבעי שתהיה עלייה בהיקף המשכנתאות בפיגורים כי ככל שיש יותר הלוואות, הגיוני שיהיו יותר משכנתאות עם בעיות, אבל מה שמטריד אותי זה בחודשיים שלושה האחרונים יש ממש קפיצה, רואים שהקצב התחיל להאיץ".

   אבל בסך הכל מדובר בחודש או חודשיים של קפיצה.

   "נכון אבל זה חלק ממצב כללי של קיפאון בשוק הנדל"ן. אנחנו יודעים שיש ירידה בכמות העסקאות, אנחנו יודעים שהמחירים ירדו בשנה האחרונה ב-2%, אנחנו יודעים שיש חברות נדל"ן בקשיים ואנחנו יודעים שיש לא מעט אנשים שקנו דירה שנייה ונתקעו עם המשכנתא".

   מה בעצם מטריד בנתון הזה?

   "הוא יכול להיות סימן שאנשים מתחילים להיכנס לקשיים ואז נראה אותם מוכרים דירות בלחץ ובהנחה משמעותית".

   אז הם יורידו טיפה מחיר וימכרו את הדירה. עדיין בגלל המגבלות המינוף אצלנו רחוק מאוד ממה שהיה בארה"ב ערב הסאב-פריים.

   "נכון, אין בכלל מה להשוות לסאב-פריים ועדיין, עד היום לא ראינו בישראל תופעה של מכירות בלחץ. פיגורים במשכנתאות יכולים לגרום למכירות בלחץ. בשוק ההדיור יש לזה הרבה משמעות. תחשוב למשל שיש לך שכונה ואנשים כל הזמן בודקים בכמה נמכרה הדירה הזאת ובכמה ההיא - ברגע שמישהו הוריד מחיר בצורה רצינית זה משנה את כל התמונה, הבנצ'מרק הוא אחר.

   "זה לא קורה היום כי המצב הכלכלי הוא בסדר, אבל פיגורים כאלה יכולים להיות זרז. אני לא רוצה להיות נביא זעם. אנחנו לא בקריסת מחירים אבל כל תהליך מתחיל מנקודה מסוימת. כאן יש משהו שהולך ונבנה, גם אם בינתיים זה מתחת לפני השטח. מעבר לכך, הפיגור בתשלומי המשכנתאות משתלב בתמונה הכוללת של סימני האטה, זה משתלב עם העלייה בפיגורים בהחזר הלוואות רגילות בבנקים, זה משתלב עם זה שבכל חודש בתקופה האחרונה יתרת האשראי שלא לדיור בבנקים הולכת ויורדת".