וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מתחזה מכר קרקע לא שלו - עורכי הדין ישלמו את הפיצוי

שלומית צור

11.10.2018 / 6:00

עורכי דין ישלמו מעל מיליון שקל פיצויים לסגן נשיא בורסת היהלומים באנטוורפן לשעבר, שנפל קורבן לתרגיל עוקץ של מכירת קרקע שירש. בית המשפט: עורכי הדין התרשלו בבירור פרטי הלקוח

אילוסטרציה. ShutterStock
פטיש בית משפט/ShutterStock

בעל מגרש בנתניה יפוצה בסך של כמיליון שקל, לאחר שהמגרש שבבעלותו נמכר על ידי מתחזה, ללא ידיעתו. את הסכום, שמורכב מפיצוי בסך 880 אלף שקל והפרשי ריבית ובצמדה משנת 2012, ישלמו שני עורכי הדין שייצגו את המתחזה - עו"ד גיל תורג'מן ועיזבון המנוח אלקנה בישיץ ז"ל (עו"ד בישיץ נפטר בשנת 2017). עד היום אגב, המתחזה שמכר את המגרש במרמה לא אותר.

בעל מגרש, יעקב ז'ק רוט מבלגיה, כיהן בעבר כסגן נשיא בורסת היהלומים באנטוורפן. בשנת 1993 ירש מהוריו מגרש בן 575 מ"ר ברחוב הפרדס 22 בנתניה, המיועד לבנייה צמודת קרקע. כשביקש ב-2013 למכור את המגרש גילה להפתעתו, כי המגרש כבר נמכר, ומצוי עליו בית בשלבי בנייה סופיים. רוט הגיש תלונה במשטרה, ובשנת 2014 הגיש באמצעות עוה"ד איתן ארז ויואב רז תביעה לפיצוי בסך 3.2 מיליון שקל כנגד רוכשי הקרקע שרכשו אותה מהמתחזה. נגד המדינה (לשכת רישום המקרקעין נתניה). נגד הבנק שנתן לרוכשים משכנתא, ונגד עוה"ד אלקנה בישיץ וגיל תורג'מן, אשר טיפלו במכירה עבור אותו מוכר הקרקע, בטענה שהתרשלו בתפקידם ולא בדקו את המסמכים המזויפים.

בהסכמת רוט, נמחקה התביעה כנגד רוב המעורבים בפרשה. התביעה נגד לשכת רישום המקרקעין נדחתה על ידי בית המשפט, אשר התרכז ברשלנותם של עורכי הדין שייצגו את המתחזה בעסקה.

פסק הדין שניתן כעת התרכז באחריות עורכי הדין בזיהוי לקוח אשר מגיע למשרדם. שופט בית המשפט המחוזי מרכז אורן שוורץ ציין בפסק הדין כי אמנם עורכי דין שמאמתים זהות של בעל זכויות במקרקעין אינם בגדר בלשים או חוקרים פרטיים, אולם מוטלת עליהם חובת זהירות מקצועית גם כלפי צדדים שלישיים והם מחויבים לערוך בירור מעמיק, שמא מדובר במתחזה. שוורץ קבע כי במקרה זה בירור כזה לא נעשה ולכן עוה"ד הפרו את חובת הזהירות ונהגו ברשלנות כלפי התובע, על אף שלא היה לקוחם. "על עו"ד אשר מאמת עסקת מקרקעין מכוח תקנות הרישום מוטלת חובה כללית לפעול במקצועיות, בדקדקנות וביסודיות", ציין שוורץ. "ככל שלא יעשה כן, עליו לצפות כי עסקה בלתי אותנטית תצא תחת ידיו, אשר תגרום לנזק לבעל הזכויות במקרקעין".

עו"ד איתן ארז אשר ייצג את רוט מסר כי: "פסק דין הדין קובע את אחריותם של עורכי דין בעסקאות מקרקעין גם כלפי צדדים שלישיים, ואת ההשלכות הנובעות מאי ביצוע תפקידם בצורה נאמנה. יש להילחם עד חורמה בתופעת גניבת הקרקעות במדינת ישראל על ידי מתחזים".

  • עוד באותו נושא:
  • התחזות

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully