וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

2018 במתח: אלה אזורי התעסוקה והמסחר הבאים של ישראל

8.12.2017 / 0:00

המגמה של יציאת עסקים מחוץ לתל אביב אל הערים הסמוכות לא ממש חדשה, אבל סקירה שערך השמאי אוהד דנוס ממפה את המרכזים הלוהטים, חלקם חדשים וחלק ממשיכים להתרחב, אשר צפויים לרכז עניין בקרב חברות מובילות במשק בשנה הבאה

צילום: יותם רונן עריכת וידאו:ניר חן

(בווידאו: העורכת הכלכלית הילה ציאון בדיווח בנושא נדל"ן למהדורה המרכזית של וואלה! NEWS)

המגמה של יציאת עסקים מתל אביב וגוש דן לאזורי תעסוקה ומסחר במעגלים החיצוניים אינה חדשה: אזורים כמו מתחם BBC בבני ברק, אזור התעשייה החדש בחולון או מתחם האלף בראשון לציון (שנמצא בימים האלה בכותרות לא כל כך חיוביות) - כבר מוכרים.

למרות זאת, עדיין אפשר למצוא ערים קרובות ורחוקות יותר עם פוטנציאל תעסוקתי גדול: סקירה שערך שמאי המקרקעין אוהד דנוס, מבקשת לבצע מיפוי של 5 האזורים העיקריים שצפויים לרכז עניין בקרב חברות מובילות במשק בשנה הקרובה.

העיר פתח תקווה פתח תקוה פ"ת אזור תעסוקה. דובר עיריית פתח תקווה,
פתח תקווה/דובר עיריית פתח תקווה

גידול של 100% באכלוס: פתח תקווה-קריית אריה

אזורי התעשייה בקריית אריה ובפתח תקווה קיימים שנים ארוכות - אבל אי אפשר להתעלם מההתרחבות המתמדת שלהם. לדברי דנוס, קצב גדילת החברות שהתמקמו שם ב-15 השנים האחרונות עומד על 100% - מ-3,500 חברות בשנת 2002 ל-7,000 חברות ב-2017. "זוהי עלייה של כ-200 עסקים בשנה", הוא אומר.

לדבריו, בימים אלה מתכננת העירייה להגיש תוכנית מתאר חדשה לוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה, שאמורה לספק מענה ל-30 שנים הבאות - ולהתיר תוספת לא מבוטלת של כ-600% בנייה לתעסוקה. "פתח תקווה ידועה בעוצמת אזורי התעסוקה שלה, ולכן זה אך טבעי לעבות ולהרחיב אותם", הוא מציין.
מדובר באזורים עם דרכי גישה הכוללות כבישי אורך ורוחב, כגון כביש תל אביב-אשדוד (4), כביש חוצה שומרון (5), כביש חוצה ישראל (6), כביש מכבית (471) וכביש 40 הוותיק. כמו כן, קיימות כיום תחנות רכבת בקריית אריה ובצומת סגולה, ועל פי התוכניות של משרד התחבורה, בעוד כ-4 שנים תגיע גם הרכבת הקלה.

"ב-2 העשורים האחרונים השקיעה עיריית פתח תקווה למעלה ממיליארד שקל בפיתוח דרכים, גשרים וחניונים ל-11 אלף כלי רכב", מדגים דנוס, "חברה שמרכזת עניין בימים אלה היא טבע, שאמנם החליטה לא להקים קמפוס חדש ברעננה בגלל מצבה הכלכלי - אבל בסופו של דבר נשארה בפתח תקווה. גם חברת אינטל בונה בעיר מרכז בהיקף של לא פחות מ-30 אלף מ"ר ובכך מצהירה על האמונה באזור".

לדבריו, בקריית אריה הוקם מתחם ביג חדש ומתוכנן מתחם עסקים נוסף בהיקף של כ-49 אלף מ"ר בינוי על קרקעי, לצד 45 אלף מ"ר בינוי תת קרקעי, כ-1,350 חניות ו-1,500 מ"ר יעודיים לשטחי מסחר. חברות ענק נוספות שיושבות במתחם הן שטראוס, אלביט, קודאק, IBM, מגדל ואחרות.

אזור תעסוקה העיר החרדית אלעד המועצה האזורית דרום השרון. גיא מילוסלבסקי,
אזור התעסוקה החדש באלעד-המועצה האזורית דרום השרון/גיא מילוסלבסקי

הטבות בארנונה לעסקים: אלעד-המועצה האזורית דרום השרון

אי שם בסוף פתח תקווה בואכה ראש העין, צפוי להיבנות אזור תעסוקה משותף לעיר החרדית אלעד ולמועצה האזורית דרום השרון, במשולש השטחים שבין כביש 444 לכביש 6. בימים אלה התוכנית להקמת אזור התעסוקה כבר התגלגל לוועדה לקידום מתחמים מועדפים לדיור (הותמ"ל), שתפקידה לאשר תוכניות רחבות היקף בהליך מהיר.

המתחם צפוי לכלול כ-2 מיליון מ"ר של מסחר ותעסוקה, שבילי הליכה ואופניים, פארק ירוק, אגם ועוד. ברשויות המקומיות מקווים שאזור התעסוקה המשותף יצליח להתמודד בהצלחה עם אזורי התעסוקה של רעננה, כפר סבא ונתניה, וימשוך אליו את החברות הגדולות במשק.

דנוס מעריך כי בהנחה שיתאפשר מהלך של מתן הנחות בארנונה לעסקים על ידי עיריית אלעד, באישור משרד הפנים; לצד העובדה שאזור התעסוקה ייבנה בסמוך לכביש חוצה ישראל ולתחנת הרכבת העתידית (הציר המזרחי), אזור התעסוקה החדש יתאכלס בהקדם. "מדובר בתכנון איכותי לאזור שיהווה מסה קריטית וימשוך גורמים עסקיים מרכזיים, אשר יגיעו בעקבות המיקום הנוח וההטבות בארנונה", הוא אומר.

העיר רחובות אזור תעסוקה נדלן נדל"ן. יח"צ,
רחובות/יח"צ

יותר מחצי מיליון מ"ר לתעסוקה: רחובות-נס ציונה

גם העיר רחובות מוכרת באזורי התעסוקה שלה, כמו "פארק קריית המדע", אולם אזור תעשייה נוסף שמגלם בימים אלה פוטנציאל הוא "פארק תמר", הממוקם ממזרח לכניסה הצפונית לעיר ומהווה המשך ישיר לפארק התעשייה של נס ציונה.

לדברי דנוס, כיום עומלת העירייה על המשכו של פארק התעשייה מזרחה - מדובר בתוכנית המכונה "פארק תמר ב'", שצפויה להפוך את האזור למוקד משיכה עיקרי לחברות הייטק וביו טק, שמקיימות יחסים סימביוטיים עם מכון ויצמן וחוקריו.
למעשה, ממשיך דנוס, למכון ויצמן שטחים בתחום התוכנית, והאזור כולו עומד להפוך משדות ירוקים לאחד מאזורי התעסוקה החזקים באזור השפלה. בתוכנית, המשתרעת על פני שטח של 616 דונם, מתוכננים מעל חצי מיליון מ"ר עיקריים של שטחי תעסוקה, מסחר ומכוני מחקר.

"פארק תמר כבר מוכיח עוצמה מזה מספר שנים, בדרך של תפוסה כמעט מלאה ופעילות שוקקת אפילו בסוף השבוע, כמוקד בילוי עירוני לצעירי העיר. אין ספק שפארק תמר ב' יהווה נקודת מפנה חשובה להמשך מיתוגה של רחובות כעיר מדע ותרבות", מציין דנוס.

מרכז עינב מודיעין אזור תעסוקה נדלן נדל"ן. חורחה נובומינסקי,
מרכז עינב במודיעין/חורחה נובומינסקי

מסחר ותעשייה קלה: מודיעין-מכבים-רעות

גם העיר מודיעין נמצאת בתנופת פיתוח מתמדת עם פארקי תעסוקה מוכרים, כמו הפארק הטכנולוגי. אבל ישנו אזור מלאכה המשתרע על פני שטח של כ-700 דונם בדרום-מערב העיר, שדנוס מעריך כי יהפוך לדבר החם הבא באזור. "מרכז עינב" תוכנן במטרה לתת מענה לשירותים שונים לתושבי העיר, ובמקום פועלים כיום בתי עסק, לצד מקומות בילוי בשעות הערב.

"במרכז ניתן למצוא מרכזי קניות, שטחי משרדים, תעשייה קלה, מוסכים, מגרשים רב תכליתיים, מלאכה זעירה, אולמות אירועים, מקומות בילוי כגון קולנוע, מסעדות ובתי קפה", אומר דנוס. המרכז מצוי על תוואי כביש 431, המחבר בין העיר לכביש 1 ומערבה לכיוון רמלה, לוד וראשון לציון. כביש 4 הפנימי מחבר את המרכז לפארק הטכנולוגי. המרכז אף צמוד לתחנת הרכבת פאתי מודיעין, שכוללת חניון "חנה וסע".

על האזור חלה תוכנית מתאר מד/20, המייעדת את המגרשים לתעשייה ומסחר. "המאפיין הבולט באזור הוא שילוב של מתחמי מסחר ותעשייה קלה, באזור מודרני נגיש, לצד שטחים פתוחים, פינות ירוקות, שדרות עצים, תאורה וריהוט רחוב מעוצב", הוא מוסיף.

"כבר היום יש ביקוש גבוה לשטחי מסחר במרכז עינב", טוען איתן לוי, שותף ומנהל בחברת אילה אגם שרכשה באחרונה שטח במקום, "רכשנו אופציה על קרקע פרטית בהיקף 9 דונם במתחם ישפרו סנטר, במטרה להקים מתחם עסקים חדש בשטח של 18 אלף מ"ר, שיכלול משרדים מסחר", הוא מפרט, "זיהינו הזדמנות ואנחנו צופים שהמרכז יהפוך למוקד עסקים חשוב במרכז הארץ".

מעלות תרשיחא. ניסן חנניה,
מעלות תרשיחא/ניסן חנניה

השקעה של 200 מיליון שקל: מעלות תרשיחא

אם עד עכשיו נשארנו במעגלים החיצוניים של אזורי הביקוש, ובמודיעין כבר התרחקנו יחסית, אזור התעשייה והעסקים ע"ש אריאל שרון, המשותף למעלות-תרשיחא ולכפר ורדים, כבר לוקח צעד ענק קדימה לפריפריה.

במתחם הושקעו כ-200 מיליון שקל ועל פי התוכניות, באפריל 2018 יחלו הרשויות המקומיות, בשיתוף משרד הכלכלה ורשות מקרקעי, בפיתוח שלב א' של המתחם, תוך הקצאת שטחים לתעשייה, משרדים, מסחר ובילוי.

"מעלות תרשיחא נהנית מתנופת בנייה ופיתוח שלא נראתה כדוגמתה זמן רב", טוען דנוס, "אין כל סיבה שתנופה זו תפסח על שימושי התעסוקה הנדרשים כל כך בעיר. אני סמוך ובטוח כי אזור התעסוקה שיוקם, יהווה מנוף לתושביה האיכותיים של העיר, ומושא לשאיפתם של מרבית הישובים בצפון".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully