הצעת חוק לקידום דיור בהישג יד אושרה לקריאה ראשונה

הצעת החוק שקידם ח"כ רועי פולקמן מציעה שוועדות התכנון יתמרצו יזמים לבניית דירות להשכרה לטווח ארוך. הדירות יושכרו לזכאים שיזכו בהגרלה בהנחה של 20% ממחיר השוק

ח"כ רועי פולקמן, מקדם החוק (צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

ועדת הרפורמות של הכנסת, בראשות ח"כ רחל עזריה, אישרה היום (רביעי) לקריאה ראשונה את הצעת החוק של ח"כ רועי פולקמן לתיקון חוק התכנון והבנייה, שמטרתה קידום יצירת דיור בהישג יד בישראל. ראשית, מבקשת הצעת החוק להעניק סמכויות לוועדות התכנון המקומיות, לתמרץ יזמים לבניית דיור בהישג יד.

על פי ההצעה, הוועדות יוכלו לאשר ליזם תוספת בנייה של עד 25% מסך השטח המותר לבנייה במגרש כתמריץ למטרה זו. כמו כן, מוצע להקל משמעותית על הדרישה הקבועה כיום בחוק, לפיה כלל היחידות הנבנות במסגרת התוספת השישית יהיו יחידות דיור בהישג יד, ולקבוע שלפחות 25% מהדירות שיבנו במסגרת זו יהיו בהישג יד.

עוד על פי ההצעה, דירות שייבנו כדיור בהישג יד, ישמשו למשך 20 שנים להשכרה ארוכת טווח, עבור מי שימצא זכאי ויזכה בהגרלה. דמי השכירות שישלמו הזוכים על דירות אלה יהיו נמוכים ב-20% ממחיר השוק באזור. כל דירה תושכר לזכאים לתקופה של עד חמש שנים, זאת במטרה להבטיח חלוקה של ההטבה בין מספר משקי בית. בתום 20 השנים יוכל היזם למכור את הדירות בשוק החופשי.

תנאי הזכאות להשתתפות בהגרלות ייקבעו על ידי הממשלה, ומשרד הבינוי והשיכון ינפיק תעודות זכאות לעומדים בהם. הצעת החוק המקורית ביקשה לקבוע רשימת קריטריונים, אשר יעניקו לזכאים מסוימים עדיפות לזכייה בהגרלות על פני אחרים (גיל, מצב משפחתי, אדם עם מוגבלות וכו'), כאשר כל רשות מקומית תבחר אילו קריטריונים לאמץ מתוך הרשימה.

עוד באותו נושא

20 מיליון שקל לרשויות שיבנו דיור להשכרה על קרקע פרטית

לכתבה המלאה

פולקמן: "נמשיך לפעול למען הצעירים ולמען שכירות ארוכות טווח"

עם זאת, קבעה היום הוועדה כי כלל הזכאים יקבלו הזדמנות שווה לזכייה, מלבד מתן עדיפות בכל רשות לבני המקום. לדברי ח"כ עזריה, "הדבר ימנע אפשרות של מתן עדיפות או אפליה של אוכלוסיות מסוימות על פי העדפתה של הרשות המקומית. לא נאפשר אפליה נגד קבוצות ועדות שונות בחברה הישראלית". אחוזי העדיפות לבני המקום בכל רשות יקבעו במסגרת הצעת החוק ולא על ידי הרשות המקומית עצמה.

אחד הנושאים המרכזיים שעלו בדיון הוא הצורך לאפשר גמישות לרשויות המקומיות, לצד המאמצים לקדם את מטרת החוק. לדברי חדוה פיניש מעיריית תל אביב-יפו, "צריך לנסות לייצר את הגמישות, כי החוק יכול להיות כתוב - ובסוף העיריות שמתמודדות עם הצורך בדיור בהישג יד לא יוכלו ליישם אותו. במציאות קשה ליישם קביעות חד משמעיות, ואנחנו עלולים להפסיד את האפשרות לקדם את המטרה".

ח"כ עזריה אמרה בתגובה כי "אנחנו לא מחוקקים כאן חוקים כדי שלא ייושמו, ונקפיד לעשות התאמות נדרשות על פי הצורך. לדעתי, הגמישות צריכה להיות בעיקר בוועדות המחוזיות ולא המקומיות. אני מגיעה מהשלטון המקומי, ומודעת למורכבות ולפערים בין הרשויות. יותר מדי פרשות נחשפו בשנים האחרונות, והן תמיד היו קשורות בנדל"ן; ולכן, כשאנחנו מחוקקים, אנחנו צריכים לקחת זאת בחשבון".

ח"כ פוקלמן הדגיש כי מבחינתו "הגישה הבסיסית היא לתת מקסימום גמישות לשלטון המקומי". בהתייחס להצעת החוק אמר כי "החוק הוא המשך ישיר לחוקים המהווים שורה של הסדרים בעולם השכירות, בתוכם חוק עידוד השקעות הון שעבר השבוע בקריאה טרומית; וקידום המתווה לחברות ניהול בתים לשכירות. נמשיך לפעול למען הצעירים ולמען השכירות ארוכת הטווח".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully