הסכם בכתב ולו"ז מוגדר: פרויקט השיפוצים הגדול - הזווית המשפטית

אחרי שבדקנו איך חוסכים הוצאות מיותרות וכיצד משפצים בשיטה ירוקה ואקולוגית, הגיע הזמן להיערך בהתאם מול קבלן השיפוצים - ולהכיר את האותיות הקטנות וההיבטים המשפטיים בחוזה. משפצים וחוסכים - חלק ג' בפרויקט מיוחד של וואלה! נדל"ן לרגל החג

צילום: ראובן קסטרו (צילום: ראובן קסטרו)

אביב הגיע, השיפוצניק בא: אחרי שבחנו כיצד ניתן לחסוך בעלויות השיפוץ ומהן הדרכים לשיפוץ ירוק ואקולוגי, הגיע הזמן להתעדכן בזווית המשפטית. בעזרת עוה"ד רם תורן ויאיר בנימיני ממשרד גדעון פישר ושות', המלווים דיירים וחברות קבלניות בתחום הבנייה וההתחדשות העירונית, בדקנו כיצד יש להתנהל מול קבלני השיפוצים. אז מה צריך לעשות? הנה כמה טיפים חשובים.

טוב לדעת (מקודם)

בעקבות ביקוש גובר לטיפול יעיל בכאבים: בי-קיור לייזר במבצע מיוחד

לכתבה המלאה

הסכם בכתב עם הקבלן

תורן ובנימיני מסבירים שחשיבותו של הסכם כתוב בין בעל הבית לבין קבלן השיפוצים היא ראשונה במעלה. זאת, על אף שישראלים רבים בוחרים להתקשר עם קבלן השיפוצים שלהם בעל פה, תוך לחיצת יד - וללא כל מסמך כתוב שיעגן את ההסכמות ביניהם.

"נוהג זה הוא הבסיס ממנו מתחילות כל הבעיות, מכיוון שבהמשך - במידה שיש אי שביעות רצון של מי מהצדדים - כל שיש להם זו 'מילה נגד מילה'. לכן נטל ההוכחה שמוטל על הצד שנפגע ומבקש פיצוי, גבוה באופן משמעותי", הם מסבירים.

לוחות זמנים מוגדרים

בתוך ההסכם עליו אתם חותמים עם הקבלן, קיימת חשיבות עליונה לקיומם של לוחות זמנים מוגדרים לתחילת העבודות, שעות העבודה וחשוב מכל - מועד הסיום של העבודות.

תורן ובנימיני ממליצים לדאוג שבהסכם תופיע התייחסות גם למקרה של איחור בסיום העבודות. התייחסות זו תקבע פיצוי מוסכם מראש שעל הקבלן יהיה לשלם ללקוח בגין כל איחור.

להתקשר רק עם "קבלן רשום"

לא בכדי הוקם תחת משרד הבינוי והשיכון מוסד "רשם הקבלנים". הרשם, הפועל מכוח חוק רישום קבלנים לעבודות בנאיות, התשכ"ט-1969, אמון על בחינת ניסיונו המקצועי של הקבלן ועמידתו בפרמטרים שונים שנקבעו בחוק ובתקנות; ובהתאם, מעניק הרשם תעודת "קבלן רשום" רק לאותם קבלנים שעומדים בדרישות.

"מבחינתו של בעל הבית, היותו של קבלן השיפוצים רשום מהווה אינדיקציה לעמידתו בתו התקן הנדרש", אומרים עורכי הדין. "מצב כזה מאפשר למשפץ לדעת שהקבלן העומד מולו הוא בעל הניסיון המקצועי המתאים ביותר לעבודת שיפוץ הנכס שבבעלותו".

צילום: ראובן קסטרו (צילום: ראובן קסטרו)

להקפיד על ביטוח מקצועי של הקבלן

עבודות שיפוצים עשויות להוות גורם אשר מעלה מאוד את ערך הבית. עם זאת, מבהירים השניים, כאשר העבודות נעשות שלא בצורה תקינה - הדבר חושף את הקבלן ואת בעלי הבית לסכנה של פציעות, תיקונים ונזקים כלכליים לא מבוטלים.

"לכן", הם מסבירים, "טרם החתימה על ההסכם עם הקבלן, חשוב לוודא שיש לו את כל הביטוחים הנדרשים, הן מבחינת ביטוחי אחריות מקצועית (הכוללים גם ביטוח צד ג') והן את כלל הביטוחים הקשורים להעסקת עובדים (ביטוח עבודות קבלניות) וכדומה".

המלצות ממקור ראשון

על מנת לוודא שהקבלן עמו אתם עתידים להתקשר אכן ראוי לאמונכם ולכספכם, מומלץ שלא תסתפקו רק ב"גלריית תמונות" של פרויקטים שונים אותם ביצע הקבלן, אלא תתעקשו ותבקשו ממנו מספרי טלפון של לקוחות קודמים מהתקופה האחרונה. זאת על מנת שתוכלו לדבר איתם ישירות ולשמוע מהם באופן בלתי אמצעי על אופי עבודתו ורמת המקצועיות של הקבלן.

תכניות הנדסיות מפורטות

כאשר מדובר בשיפוץ מהותי, למשל שיפוץ צנרת או עבודות הנוגעות לשלד הבית, קיימת חשיבות עליונה שהקבלן יציג לכם בטרם תחילת העבודות תכניות מפורטות. לדברי תורן ובנימיני, "על התכניות להיות חתומות בידי מהנדס ולפרט את כל הליך העבודה, משלב התכנון דרך הביצוע ועד לגמרים".

מפרט מוגדר

כדי להימנע ממצב בו תוך כדי הליך השיפוץ מתגלות עלויות חדשות, ממליצים תורן ובנימיני לתכנן מראש את התקציב מול קבלן השיפוצים, ולסכם בכתב כל פרט הכרוך בשיפוץ וכל מוצר אשר יעשה בו שימוש בעבודה. "פעולה זו תמנע אי-ודאות ותחייב את הקבלן לעמוד במדויק בהתחייבויותיו, מה שיאפשר לכם למזער את הסיכוי של שינויים תוך כדי עבודה", הם מציינים.

עובדים מקצועיים

חשוב לזכור שאפילו אם הקבלן הוא האדם המקצועי ביותר ובעל כל האישורים הנדרשים, במקרים רבים את מירב העבודות הוא אינו מבצע בעצמו - אלא נעזר בכוח אדם מקצועי כחלק מהליך השיפוץ.

"בסופו של יום, מה שיקבע את איכות השיפוץ בביתכם תהיה רמתו המקצועית של הפועל שיבצע את הדברים בשטח", אומר בנימיני. "לכן מומלץ לוודא מול הקבלן שעובדיו בעלי הכשרה מקצועית (עם תעודות בהתאם) ובעלי ניסיון בביצוע העבודות הנדרשות בביתכם".

פיקוח מטעם הלקוח

לקוחות רבים חוששים מהעלות שכרוכה בהעסקת מפקח מטעמם, אשר תפקידו לוודא כי כלל העבודות מתבצעות בהתאם לתכניות. אבל לדברי תורן, "השקעה במפקח בנייה מקצועי ומוסמך שעליו אתם יכולים לסמוך, היא אחת ההשקעות המוצדקות ביותר בפרויקט בנייה. בזכות המפקח תוכלו לישון בשקט ולדעת שבסוף הפרויקט תקבלו את הבית עליו חלמתם ושילמתם ממיטב כספכם".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully