פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   "ההאטה בנדל"ן למגורים נמשכה גם באוקטובר-נובמבר 2016"

   באוקטובר נרכשו 4,700 דירות בלבד, הרמה הנמוכה ביותר מאז אוקטובר 2011. נתונים ראשוניים: רמת עסקאות נמוכה גם בדצמבר. הסיבה הבולטת: מיעוט משקיעי נדל"ן

   חיפה, אפריל 2015 (ראובן קסטרו)
   (צילום: ראובן קסטרו)

   מגמת ההאטה הענף הנדל"ן למגורים נמשכת כאשר בחודשים אוקטובר-נובמבר נרשמה רמת עסקאות נמוכה, הנמוכה ביותר בשנת 2016. במקביל, נתונים ראשוניים אודות חודש דצמבר מעידים גם הם על רמת עסקאות נמוכה. כך עולה מנתוני הכלכלן הראשי במשרד האוצר במסגרת סקירת ענף הנדל"ן למגורים שפורסמה היום (ב').

   על פי הנתונים בחודש אוקטובר נרכשו 4,700 דירות בלבד, הרמה הנמוכה ביותר מאז אוקטובר 2011, חודש שהיה מושפע מהמחאה החברתית של קיץ 2011. במשרד האוצר מדגישים כי אמנם מדובר בחודש של חגים, ולכן הנתונים מושפעים מכך, אך גם בניכוי השפעת ימי החופש, היקף העסקאות עדיין נמוך.

   "יצוין כי מאז 2002 נרשמו רק חמישה חודשים בהם נרשמה כמות נמוכה יותר של עסקאות מזו שנרשמה באוקטובר האחרון", כך בסקירה.

   במקביל, בחודש נובמבר בוצעו 8,900 עסקאות, נתון הנמוך ב-9% מהממוצע החודשי בינואר-ספטמבר 2016, ונמוך ב-10% מנתוני נובמבר אשתקד.

   במשרד האוצר סבורים שהירידה בהיקף העסקאות צפויה להביא לירידה נוספת בהיקף נטילת המשכנתאות בחודשים הקרובים, וזאת בשל העובדה שהמשכנתאות ניטלות בפיגור ביחס למועד חתימת חוזה הרכישה.

   את מגמת הירידה בעסקאות הנדל"ן בתחום המגורים ממשיכים באוצר לייחס להתמעטות רכישות המשקיעים. "כך, בחודש אוקטובר נרכשו כ-800 דירות בלבד על ידי משקיעים, הרמה הנמוכה ביותר בהשוואה היסטורית של פרמטר זה. רמה זו אף נמוכה ב-34% ממספר הדירות שרכשו משקיעים ביולי אשתקד, מיד לאחר העלאת מס הרכישה".

   עוד על פי הנתונים, הירידה בפעילות המשקיעים ניכרת היטב בעיר באר שבע. נזכיר כי בכתבה נרחבת על העיר במוסף הנדל"ן של "גלובס" לפני מספר שבועות נחשף כי ייתכן והשוק המקומי מושפע משינוי מגמה בכל הנוגע למשקיעים. כעת נתוני האוצר מחזקים את מה שנאמר באותה הכתבה: "בפילוח גיאוגרפי בולט במיוחד אזור ב"ש, אחד האזורים הבולטים ביותר ברכישות המשקיעים מאז אמצע העשור הקודם. משקל רכישות המשקיעים באזור זה בחודשים אוקטובר-נובמבר השנה עמד על פחות מ-14%, השיעור הנמוך ביותר בהשוואה ארצית. נציין כי בשיא פעילות המשקיעים באזור זה, בשנת 2009, ריכזו המשקיעים למעלה משליש מסך העסקאות באזור זה".