פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   בכמה נמכרה דירת 2 חדרים להשקעה במרכז פתח תקווה?

   הדירה בגודל של 45 מ"ר בקומה שנייה של בניין משנות ה-60 - ללא מעלית או חנייה נמכרה ב-720 אלף שקל. האם מדובר בעיסקה משתלמת? מומחי מדלן מנתחים

   תמונת דיפלוט (מערכת וואלה! NEWS , וואלה)
   רחוב זאב אורלוב פתח תקווה (צילום מסך)

   לאחרונה נמכרה ברחוב זאב אורלוב 80 במרכז העיר של פתח תקווה דירת 2 חדרים עבור כ-720,000 שקל, מחיר סופי שמגלם עלות של כ- 16,000 שקל למ"ר. הדירה בשטח של 45 מ"ר ממוקמת בקומה שנייה של בניין שנבנה בשנות ה-60. הדירה אינה כוללת חניה או מעלית.

   האם מדובר בעסקה אטרקטיבית?

   ישראל שוורץ, אנליסט באתר מדלן מדגיש כי "העסקה בוצעה בחלק הזול יותר של הרחוב, כאשר דירות קטנות בנות 2-3 חדרים נמכרות במחירים הקרובים לכמיליון שקלים. לעומת זאת, בחלק המערבי של הרחוב, הקרוב יותר לשכונת נווה גן, ישנה בנייה רבה יותר של פרויקטי תמ"א 38, ושם דירות 3 חדרים נמכרות במחיר ממוצע של כ- 1.2 מיליון שקל."

   מישל שלום, מחברת התיווך הביתה נדל"ן הפועלת בפתח תקווה, מציינת כי "תכניות פיתוח הרכבת הקלה ושדרוג מתחם התחנה המרכזית בשכונה הובילו לעלייה בביקוש מצד משקיעים. כיום, כ-70% מסך עסקאות הרכישה שנסגרו, בוצעו על ידי משקיעים. אם לפני כשנה רמת המחירים לדירת 3 חדרים באזור עמדה על כ-600 או 700 אלף שקל, כיום המחירים האמירו ל 900 אלף שקל ואף יותר".

   תמונת דיפלוט (מערכת וואלה! NEWS , וואלה)

   סביבת הנכס

   דנה דוד, מתכננת ערים באתר מדלן, התייחסה להתכנות של תמ"א 38 באזור: "החלק הצפוני של מרכז העיר מאופיין באזורי מגורים המעורבים עם מסחר, מבני ציבור ומבנים היסטוריים מתקופת ראשית המושבה. חלק גדול ממנו מוגדר כאזור המיועד לשימור, ולכן התכנות מיזמי תמ"א 38 בשטחו היא נמוכה יחסית. לעומת זאת, המרכז השקט של העיר מכיל ברובו מבני מגורים בבנייה רוויה ולכן מוביל בהיקף הפרויקטים של תמ"א 38 בעיר. בניגוד לערים רבות אחרות במרכז הארץ, בפתח תקווה טרם הוגדרה מדיניות ברורה להתחדשות עירונית ולהתפתחות העיר. חוסר הבהירות הוא גורם עיקרי לכך שבשנים האחרונות ישנה ירידה בהיקף הבקשות מצד יזמי התמ"א 38".

   עוד מתייחסת דוד לשינוי התחבורתי הצפוי באזור: "בשנים הקרובות, הקו האדום של הרכבת הקלה צפוי לעבור בתחנה הצמודה לתחנה המרכזית של פתח תקווה, הממוקמת ממש בסמוך לבניין. לאור זאת, צפוי שיפור משמעותי באפשרויות ההגעה של תושבי האזור למוקדים מרכזיים ברמת גן ותל אביב. עם זאת, ככל שמתרחקים דרומה לעבר מרכז העיר השקט, הופכת התחנה לפחות נגישה בהליכה רגלית, וההגעה אליה תחייב בדרך כלל שימוש בתחבורה ציבורית משלימה".

   עסקאות בקרבת הנכס לשם השוואה

   • במאי השנה נמכרה דירת 3 חדרים יד שנייה ברמב"ם 48 בשטח של 61 מ"ר עבור כ- 1,140,000 שקל וכ- 18,670 שקל במונחי עלות למ"ר. הדירה ממוקמת בקומה 1 מתוך 4 בבניין שנבנה ב- 1970.

   • באותו חודש נמכרה ברחוב רוטשילד 122 דירת 3 חדרים, בשטח של 64 מ"ר עבור כ- 1,370,000 שקל – מחיר המשקף כ- 21,400 שקל למ"ר. הדירה ממוקמת בקומה 1 מתוך 7 בבניין ישן עם חניה אחת.

   • באפריל השנה נמכרה ברחוב פרץ נפתלי 3 דירת 4 חדרים חדשה, בשטח של 92 מ"ר עבור כ- 1,560,000 שקל – מחיר המבטא כ- 16,960 שקל למ"ר. הדירה ממוקמת בקומה 2 מתוך 8 בבניין חדש.