פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   הוועדה המקומית פרדס חנה ביטלה היתר בנייה - לא תאמינו למה

   הוועדה המקומית פרדס חנה כרכור קיבלה החלטה עקרונית להעניק היתר בניה, אך החליטה לבטל את החלטתה. ראש המועצה הסביר למבקשי ההיתר, שכבר רכשו את הקרקע כי ההיתר אושר בשל חוסר מיומנותה של אחת העובדות בוועדה – שלא בדקה כראוי את התוכניות באזור

   בנייה (ShutterStock)
   (צילום: shutterstock)

   חלם זה כאן: ועדת ערר במחוז חיפה תכריע בתקופה הקרובה אם הוועדה המקומית פרדס חנה והעומד בראשה התרשלו ופעלו בניגוד לחוק, כשהחליטו לבטל בדיעבד היתר בנייה שאושר על ידם. בעלי המגרש רכשו את הקרקע לאחר שלטענתם ביצעו כמה בדיקות מקדימות במטרה לוודא כי האזור יתאים לתוכניותיהם – אולם ההיתר, שניתן לצורך בניית מוסך טרקטורים, בוטל לטענת ראש המועצה פרדס חנה, חיים געש, בנימוק כי הוא ניתן בשוגג בשל חוסר מיומנות של עובדת בוועדה המקומית. העובדת, כך לטענת המועצה, לא בדקה את התוכניות המתוכננות לאותו אזור ועל רקע המקרה הוחלט להעביר אותה מתפקידה.

   לקריאה נוספת:
   קירוי נתיבי איילון: איזה שכונות ירוויחו מהמפכה הנדלנית?
   משכירים דירות ב-airbnb? רשויות המס בעקבותיכם
   כך נלחמים הבאר שבעים במחירי השכירות העולים

   "הבדיקות המקדמיות לגבי היתכנות הקמת המבנה בוצעו טרם רכישת המגרש ועל בסיס הבדיקות הללו, שכללו תשובות בכתב מצד בעלי תפקידים בוועדה המקומית, בוצעה רכישת הקרקע. אולם לאחר שמליאת הוועדה החליטה להעניק את ההיתר בתנאים – הסתבר להם לטענתם שההיתר שניתן אינו תואם תוכנית בניין עיר המצויה בהליכי הפקדה. כלומר, השטח בהיתר צפוי להיות מופקע בעתיד לטובת התב"ע החדשה, אך בשל חוסר מיומנות של העובדת שטיפלה בבקשה, התוכנית העתידית לא נבחנה לטענתם", מסביר בשיחה עם וואלה! NEWS עו"ד שחר לוינזון, המייצג את בעלי הקרקע לצד עו"ד יוני שליו ריבה ממשרד יוסף ישורון ושות'.

   עו"ד לוינזון טוען עוד כי "ההחלטה לבטל נעשתה בניגוד לחוק וזהו צעד חריג ויוצא דופן שבו ועדה מקומית לתכנון ובנייה מנסה לגרום לביטול החלטה על בסיס שימוש בתוכנית שטרם הופקדה. אם לא יהיה היתר בסופו של דבר המועצה תצטרך להוציא מקופתה כספים לפיצוי הן עבור רכישת הקרקע והן עבור נזקים עקיפים". לדבריו, נגרמו להם נזקים עצומים ואם המועצה רוצה לקחת את זה על עצמה הם יצטרכו לפצות את הרוכשים בהיקף של מיליוני שקלים".

   כאמור, עורכי הדין מבקשים כעת מוועדת ערר מחוז חיפה, להורות על ביטול החלטת הוועדה והנפקת היתר בנייה כדין. לטענתם, הוועדה המקומית פרדס חנה חזרה בה מהחלטתה בחוסר תום לב, בחוסר סמכות ובניגוד לחוק, שעה שהחליטה לבטל את ההחלטה לאשר את בקשת ההיתר.

   בערר שהוגש צוין בין השאר כי התוכנית שהוועדה מעוניינת לקדם, כלל לא הועברה לוועדה המחוזית להפקדה, אלא הסטטוס הנוכחי של התוכנית הוא מקדמי ביותר ולא ברור כלל אם תאושר.

   בערר נטען עוד כי הוועדה המקומית עשתה שימוש בסעיף 216 לחוק התכנון והבנייה, וזאת לשם ביטול החלטתה לאשר את הבנייה. סעיף 216 מתיר לבטל תוכנית על סמך מסירת פרטים לא נכונים צד מבקש ההיתר – אולם פרקליטי העורר טוענים כי אין כל עוררין כי מבקש ההיתר מסר פרטים מלאים – ואילו מי שמסר פרטיים שגויים היתה הוועדה.

   מהמועצה המקומית נמסר בתגובה: "המועצה פעלה ופועלת על פי דין בלבד. בהמשך לכך, הועדה המקומית לא נתנה היתר. התקבלה החלטה של הוועדה וזו בוטלה, כאשר אף ניתנה למר גרין הזדמנות להשמיע את טענותיו אך הוא בחר שלא להגיב".