וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

החלים מסרטן – החברות לא מוכנות לבטח למשכנתא

12.1.2016 / 14:55

חמש שנים וחצי לאחר שהחלים ממחלת הסרטן, ניסה אדם אורם (32) לרכוש עם רעייתו דירת 4 חדרים בחריש. להפתעתו, אף אחת מחברות הביטוח המוכרות – הראל, כלל, והפניקס – לא הסכימו לבטחו – והדרך לנטילת המשכנתא נחסמה בפני בני הזוג. "אני אדם בריא ועובד"

אדם ארום. ניב אהרונסון
אדם אורם/ניב אהרונסון

הקושי לממש את חלום הדירה, מגיע לעתים גם מכיוונים בלתי צפויים: אדם אורם (32) תושב כפר יונה, נשוי ואב לילדה, שחלה והחלים לפני למעלה מחמש שנים במחלת הסרטן – ביקש לאחרונה לרכוש את דירתו הראשונה עם רעייתו. בני הזוג ביקשו לרכוש דירת 4 חדרים בעיר העתידית חריש, בסכום של 920 אלף שקל. ואולם לאחר ששילמו בני הזוג את סכום הרכישה הראשוני, כל ניסיונותיהם לקבל ביטוח חיים לצורך נטילת משכנתא לרכישת הדירה - עלו בתוהו.

חברות הביטוח הגדולות במשק - הראל, הפניקס, כלל – דחו את בקשתו של אורם לביטוח חיים, על רקע עברו הרפואי. זאת, על אף שחלפו כמעט 6 שנים מאז החלים ועל אף העובדה כי בידיו אישורים רפואיים המעידים כי בכל הבדיקות התקופתיות שהוא עובר מאז – בריאותו נמצאה תקינה לחלוטין. חלק מחברות הביטוח ציינו בפניו כי ישקלו מחדש את בקשתו בשנת 2020.

"בחודש יולי האחרון החלטנו לרכוש דירה ובדקנו כמה אופציות. התקציב שלנו עמד על כמיליון שקל לדירת 4 חדרים ובסופו של דבר מצאנו את מבוקשנו בדמות דירת 4 חדרים בחריש. הדירה התאימה לנו מכל הבחינות וגם מבחינת התקציב, ולא עלה על דעתנו שניתקל בבעיה – כי שנינו עובדים כל השנים, והתקציב שלנו חושב בהתאם. התחלנו לקדם את התהליך, שילמנו צ'ק ערבון, פנינו לעורך דין ולחברת ייעוץ משכנתאות. למשך תקופה מסוימת הכל התקדם בצורה תקינה. קיבלנו הצעה למשכנתא מבנק המזרחי-טפחות ועמדנו בכל הקריטריונים של כושר השתכרות והחזר חודשי".

אורם מציין כי בישורת האחרונה, לאחר שכבר הסדירו בני הזוג את ביטוח החיים של האישה, הם נתקלו במכשול. "כל חברות הביטוח שאליהן פניתי סירבו לבטח אותי, למרות שכ-5 וחצי שנים שאני בריא לחלוטין ולמרות שיש בידיי אישורים מהמרכז הרפואי מאיר על כך שבריאותי תקינה לחלוטין, על כך שאני שומר על בריאותי, אינני מעשן ונבדק בכל חצי שנה", מספר אורם בשיחה עם וואלה ! NEWS.

אדם ארום. ניב אהרונסון
"תהליך הרכישה נעצר בינתיים/ניב אהרונסון

"לא צפיתי את המכשול הזה"

אורם מציין כי עצירת תהליך רכישת הדירה על ידי חברות הביטוח הפתיעה אותו ואת רעייתו, בשל הקפדתו על הבדיקות התקופתיות ובריאותו התקינה מזה תקופה ארוכה. "למען האמת לא צפיתי את המכשול הזה. לא עלה על דעתי שהנושא הבריאותי יחסום אותי, משום שאני בריא כבר שנים ונבדק בקביעות. להפתעתי גם חלק מחברות הביטוח דרשו לוודא שאני עדיין חי ובריא בשנת 2020 – ואז אולי יסכימו לבטח אותי לטובת נטילת המשכנתא – אבל המשמעות היא שמרגע זה אני תקוע. תהליך רכישת הדירה נעצר, על אף שכבר שילמתי כ-25% מסכום הרכישה, כולל סכומים נוספים שכבר שולמו לספקים לטובת ביצוע שינויים בדירה ולעורכי הדין שליוו אותנו בתהליך. אלו אלפי שקלים שכבר שולמו ולא יוחזרו לי. לא ברור לי למה מונעים ממני את הזכות הבסיסית לרכישת דירה".

sheen-shitof

עוד בוואלה!

קופת החולים המובילה מציגה: השירותים שיהפכו את החיים שלכם לקלים יותר

בשיתוף כללית

הצעת פשרה

יצוין כי רק לאחרונה אישרה הכנסת בקריאה טרומית את התיקון להצעת חוק הבנקאות בנושא הלוואות לאנשים עם מוגבלויות. התיקון לחוק, אותו הובילה חברת הכנסת קארין אלהרר, קובע כי בנקים לא יוכלו לסרב לתת הלוואה לרכישת דירה לאדם עם מוגבלות על סמך תנאי שאדם זה אינו יכול לרכוש לעצמו ביטוח חיים בשל מוגבלותו.

בדברי ההסבר להצעה נכתב בין השאר כך: "תאגידים בנקאים נוהגים לדרוש מאדם המבקש לקבל הלוואה לצורך רכישת דירה (משכנתא) עריכת ביטוח חיים. עם זאת, חברות ביטוח מסרבות במקרים רבים לערוך ביטוח חיים לאנשים עם מוגבלויות מסוימות. במצב זה, אותם אנשים עם מוגבלויות אשר אינם מסוגלים לרכוש ביטוח חיים, אינם מסוגלים גם לקבל משכנתא בשל התנאי שמציב הבנק שלפיו כדי לקבל את ההלוואה על הלווה לרכוש ביטוח חיים".

בשבוע שעבר, לאחר שהנושא הגיע למבוי סתום, הציע בנק מזרחי טפחות הצעת פשרה בנסיון לעקוף את מגבלת הביטוח. על פי ההצעה, נדרש אודם להביא ערב שגילו פחות מ-60 והכנסתו מעל 9,000 שקל (ברוטו) בחודש. "הבנק מנסה לבוא לקראתנו ולעקוף את המגבלה אלא שבתנאים הללו אין לנו אפשרות להתקדם. הוריי כבר ערבים בדירת אחותי ואינם יכולים לשמש כערבים גם לדירתי, ואילו הוריה של אשתי מבוגרים מגיל 60".

תגובות

בעקבות פניית מערכת וואלה! NEWS נמסר מבנק מזרחי טפחות כי צפוי להסתמן מתווה פשרה שיאפשר למר אורם לקבל תנאים מקלים שיאפשרו את נטילת המשכנתא בסיוע ערבים, מבלי שיזדקק לביטוח החיים.

ממשרד האוצר נמסר: "בהתאם להוראות בנק ישראל תאגיד בנקאי רשאי, אך אינו חייב, לדרוש מהלווה ביטוח חיים שישמש כערובה למתן הלוואה. מלבד ביטוח חיים, קיימים לבנקים כלים נוספים להשגת ערבויות למתן הלוואה לדיור. בהקשר זה נציין כי בימים אלו מקודמת הצעת חוק של ח"כ קארין אלהרר לתיקון חוק הבנקאות שמטרתה למנוע מצב בו יסרב הבנק למתן הלוואה לדיור לאדם עם מוגבלות, אם הסירוב הוא בשל כך שאותו אדם אינו יכול לרכוש לעצמו ביטוח חיים בשל מוגבלותו".

עד לשעת פרסום הידיעה לא התקבלו תגובות מחברות הביטוח.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully