פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   השנה בנדל"ן: למרות ההבטחות המחירים רק עלו

   על פי נתוני אתר מדלן, שוק הדירות החדשות בישראל זינק בממוצע בכ-6.6% ואילו שוק דירות יד שנייה למגורים, זינק בממוצע בכ-7.9%. איפה עלו המחירים בשיעור הגבוה ביותר?

   השנה בנדל"ן: למרות ההבטחות המחירים רק עלו

   בשנה החולפת הרבו נבחרי הציבור להצהיר כי בכוונתם לשים את משבר הדיור בראש סדר העדיפויות והפצירו בציבור רוכשי הדירות להמתין להבשלת המהלכים הממשלתיים למגורים. כעת, על אף שמבחינה רשמית שנת 2015 עוד לא תמה, ועל אף שנתוני הרבעון האחרון צפויים להתפרסם רק בתחילת השנה הבאה, ניתן כבר לקבוע כי גם השנה האחרונה הסתיימה בעליית מחירים לא מבוטלת: על פי נתוני אתר מדלן, שוק הדירות החדשות בישראל זינק בממוצע בכ-6.6% ואילו שוק דירות יד שנייה למגורים, זינק בממוצע בכ-7.9%.

   על פי הנתונים, המתבססים על עסקאות שדווחו לרשות המסים, מחירי דירות חדשות בשנת 2015 זינקו לעומת שנת 2014 בשורה של ערים מובילות: בתל אביב עלו המחירים ב-14.3%, באשקלון ב-11% בנתניה בכ-10%, בבאר שבע בכ-8% ובעיר ראשון לציון בכ-7.7% בממוצע. את טבלת הערים הגדולות חותמות דווקא שתי ערים מרכזיות: העיר ירושלים שבה נרשמו על פי הנתונים עליות מחירים מתונות יחסית של כ-3.2% בשוק הדירות החדשות והעיר חיפה, שבה נרשמו בפלח שוק זה עליות של 5.8%.

   מספר העסקאות לרכישת דירות חדשות 2014-2015

   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)

   בשוק דירות יד שנייה לעומת זאת, העיר תל אביב ממוקמת "רק" במקום הרביעי עם עליית מחירים ממוצעת של 9.4%. העיר שמובילה את טבלת ההתייקרויות לפלח השוק הזה היא באר שבע עם עלייה של 12.9%, אשקלון עם 11.9% ונתניה עם זינוק של 10.7% במחירים. מהשוואת הנתונים לנתוני שנת 2014, עולה כי מדובר בעליית מחירים בשיעור דומה ואף מעט גבוה ביחס לשנה שעברה, אז הסתכמה מגמת ההתייקרות בכ-6% בממוצע.

   באתר מדלן מציינים כי לצד עליות המחירים, נותחו מספר העסקאות לרכישת דירות חדשות במהלך השנתיים החולפות – ועל פי הממצאים, נראה כי מהלכי הממשלה בתחום ההשקעות (העלאת מס הרכישה לרוכשי דירה שניה ויותר) ומכרזי מחיר למשתכן שפורסמו בתקופה האחרונה, הביאו לצינון הביקוש לדירות – בהמתנה לשינוי מגמת המחירים בשנת 2016.

   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)

   ישראל שוורץ, אנליסט מחלקת המחקר של אתר מדלן, מציין כי "לאחר מרץ 2014, החודש בו הצהירו יאיר לפיד ואורי אריאל על רפורמות משמעותיות וצפי לירידות מחירים, ראינו ירידה משמעותית בביקושים. ירידה זו החלה להתפוגג כעבור כחצי שנה והסתיימה לחלוטין עם התפרקות הממשלה בתחילת דצמבר. מספר העסקאות לאחר התפרקות הממשלה זינק והרוכשים ירדו מהגדר והסתערו על השוק - ויחד עם העלייה הדרמטית בעסקאות, נרשמה גם עליית מחירים. כעת, על אף שעדיין אין נתונים סופיים ל-2015, בהחלט ניתן לזהות ירידה בביקושים במחצית השנייה של 2015".

   לדברי שוורץ, "יש לכך מספר סיבות ובראשן הציפיה המחודשת של הציבור לשינוי מגמת המחירים לאור הרפורמות המקודמות על ידי שרי האוצר והבינוי, ובפרט תוכנית "מחיר למשתכן". בסיבוב הנוכחי הציבור ספקן יותר ולכן השוק לא קפא, כפי שקרה במע"מ אפס, אך בהחלט ניכרת ירידה בביקושים".

   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)