פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   בדרך לשנת שיא: משכנתאות ב-4.2 מיליארד שקל נלקחו בספטמבר

   החגים לא עצרו את נוטלי המשכנתאות: מתחילת השנה חולקו משכנתאות ב-49 מיליארד שקל, נתון גבוה יחסית לתקופת החגים המקבילה אשתקד

   מפתח לבית (ShutterStock)
   לא נותנים לחגים (או למינוס) לעמוד בדרך לדירה (צילום: ShutterStoc)

   חגי תשרי לא מנעו מנוטלי המשכנתאות לחתת רגליהם לעבר הבנקים ולקחת הלוואות. מנתונים שפרסם היום (ב') בנק ישראל עולה כי סך המשכנתאות בספטמבר עמד על 4.2 מיליארד שקל; מדובר אמנם בירידה חדה לעומת 6.2 מיליארד שקל באוגוסט, אולם כאמור חופשות החגים השביתו לא מעט את פעילות הבנקים.

   עם זאת, נתון של 4.2 מיליארד שקל בחודש חגים הינו גבוה יחסית. בשנה שעברה נרשם קצב של פחות מ-4 מיליארד שקל בחודשי החגים (3.5 מיליארד שקל באוקטובר אשתקד). כמו כן, 2015 מסתמנת כשנת שיא במשכנתאות כאשר בתשעת החודשים הראשונים של השנה חולקו משכנתאות ב-49.2 מיליארד שקל.

   גם בספטמבר נמשכה ההובלה של מסלול הריבית הקבועה על פני הריבית המשתנה (2.13 מיליארד שקל לעומת 2.06 מיליארד שקל בהתאמה), לאחר ה"מהפך" שחל בתחילת השנה. למעשה, ריבית השפל במשכנתאות הביאה לכך שבכל אחד מחודשי שנת 2015 נטלו הישראלים יותר משכנתאות בריבית קבועה מאשר בריבית משתנה - שיא לכשעצמו.

   בחודש ספטמבר נרשם מחזור משכנתאות בהיקף של 86 מיליון שקל במסגרת המהלך לעידוד מחזור הלוואות משכנתא לזכאים, כאשר מתחילת השנה עומד סך זה על 1.84 מיליארד שקל. המהלך הוארך עד לסוף השנה.